Milyen lenne a világ, ha fele ennyi ember élne a földön? (társadalom, tudomány, gazdaság...)
Igazából ez egy gondolat játék, semmi drasztikusra sem kell gondolni, hogy hirtelen kihalás. Kiindulva abból, hogy mondjuk a természetne jól jönne, ha kevesebben lennénk.
Pl: gondolom egy adott ország ha most el tud tartani X tudóst, akkor x/2 tudóst tudna eltartani, szóval pl a technológiai fejlődés lassabb lenne.
De vajon hogy nézne ki a társadalom? a gazdaság? a munkakörök megoszlása (munkások, tudósok, szolgáltatók aránya)? a tudomány?
Durván szólva attól függ hol, és ugyanilyen.
A szaporodás mindig a jólléttől és a fejlettségtől függ. Ahol nagya halandóság (számos ok miatt), ott nagy a születési arány is. Ahol relatíve nagy a jóllét, ott csökken a születési ráta. Ennek oka, hogy a jóllét erősen relatív, és a társadalmi berendezkedés/szemlélet nem az adott fejlettséghez igazodó. Ettől ugyanis a nagyobb család jólléte csökken, emiatt csökken a utódlási hajlandóság is.
Nagyjából 1970 körül volt a világ népessége a mostani fele. Akkor nem volt internet és mobil, ma van. De nem volt alapvető különbség mondjuk Franciaország, Anglia vagy éppen India viszonyaiban a maihoz képest. Internet nélkül máshogy éltek, de ez nem alapvető különbség. Ugyanakkor az internet nem a népesség növekedéséből, hanem a fejlődésből következett. E kettő független egymástól ebben az értelemben.
"a természetne jól jönne"
Abszolút! Jelenleg az emberiség valamikor Augusztus táján feléli amit a természet 1 év alatt (a beeső napfény mennyiségéből adódóan) egyáltalán képes megteremteni. Az év hátralévő hónapjaiban a régebben felhalmozódott "termésből" és energiából fedezzük a szükségleteinket!
Ez egyértelműen fenntarthatatlan mert ezek a készletek mind végesek!
"gondolom egy adott ország ha most el tud tartani X tudóst, akkor x/2 tudóst tudna eltartani, szóval pl a technológiai fejlődés lassabb lenne."
Rosszul gondolod! Ez mindig attól függ hogy egy társadalom mennyit hajlandó áldozni a KF -re.
Bizonyos ágazatok megnyesésével (pl foci, politikusok juttatásai) és az így felszabaduló pénzek átirányításával (Oktatásba és KF -be öntésével) Magyarország most is képes lenne X*2, X*3, X*4 ... tanárt, tudóst illetve Kutatás Fejlesztési projectet "eltartani". (X legyen a jelenlegi tudósaink száma).
Azért írtam bele az oktatást és tanárokat mert a kettő elválaszthatatlan egymástól! Minőségi oktatás nélkül nincsenek tudósok, kihalásos alapon számuk a 0 -hoz kezd közelíteni! (Sajnos ez a valós tendencia...) Vica Versa Tudós (oktatók) nélkül nincs minőségi oktatás sem!
Tehát ez egy "lefelé" spirálozó "öngerjesztően" pusztító folyamat ami jelenleg végbe is megy.
"De vajon hogy nézne ki a társadalom? a gazdaság? a munkakörök megoszlása (munkások, tudósok, szolgáltatók aránya)? a tudomány?"
A kétkezi munkások helyett magasabb szintű munkahelyeken dolgoznának az emberek. A kétkezi munkát jobban megfizetné a társadalom. A kétkezi munkát nagyobb fokú robotizációval és gépesítéssel orvosolnák.
Lényegesen nagyobb lenne a jólét. A társadalmi különbségek kisebbek lennének. Csökkenne a bűnözés stb.
(Tehát: Sok ember -> Nagyobb verseny az erőforrások és készletek megszerzéséért, bármi áron. -> Nagyobb bűnözés, a természet fokozottabb kirablása ...)
Melyik fele nem lenne?
Az iparilag elmereadott országok polgárai, a szeméttelepre született és ott meghalók, vagy az egyéb nyomorgó emberek?
Nekem is elsőre Thanos ugrott be.
Az tuti, hogy ha egyik pillanatról a másikra lennénk randomban fele annyian, az a morális káron felül is nagyon megborítana mindent.
Most tekintsünk el az erkölcsi oldaltól egy pillanatra.
Ha nagyon szelektáltan csökkentenénk felére a létszámot (részben dubitus gondolata is idefér, de inkább munkaterületi és szociális téren nézve), valószínűleg a komplett civilizációnk hatásfokán még emelne is.
Viszont a megvalósítása az egyik legbetegebb emberi gondolat, ami kigondolható.
Észak-Koreában esetleg átvihető lenne valami hasonló.
Mindenesetre cégeknél, kirúgásokkal sok helyen történtek ilyen "racionalizációk" és bizonyítottan hatásos.
(és nem csak azért, mert a megmaradtak hajtanak, mint állat, hogy ők ne menjenek lapátra).
Az biztos, hogy a környezet a természet "lájkolná".
De minimum minden második ember nem. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!