Lehetséges, hogy a jövőben annyira megváltozik az emberek szemlélet módja mint a Star Trekben?
Elképzelhető... de szerintem kisebb a valószínűsége és inkább disztópia lesz, pár világháború után.
Az is lehet, hogy egy Vulkáni űrhajónak kéne leszállnia ehhez.
Másik feltételezésem kicsit optimistább. Egy olyan kutatócsoportban és cégnél dolgozok, ami különféle ideg-gép interfészeket fejleszt, és utolagos génmódosítást használunk az idegrendszeren. A jelenlegi legfrissebb technülógiai infóim szerint 10-20 éven belül nagy előrelépések lesznek ezen a téren.
Ha bejönnek az előrejelzések 50 éven belül létrehozhatunk teljes virtuális környezeteket az emberek számára. A test pusztulása után elég csak az idegrendszert, az agyat életben tartani mesterséges szervekkel. Ez azt is jelenti, hogy kettéválhat az emberiség.
Többen ilyen virtuális kolóniákban élhetnek több száz évig akár. Kibernetikus testben, vagy Mátrix szerű chamberekben. Mivel itt megszűnnek az alap igények, mint élelem, víz, lakhatás, gyógyszer és az öregségtől, haláltól való félelem... illetve a pénz értelme is átfogalmazódhat, meglehet hogy megvalósul amit írsz.
Az emberiség egy kisebb-nagyobb részének minden bizonnyal elérhető lesz ez a kibernetikus élet, 50-100 éven belül. A bolygónak is sokkal kedvezőbb lenne ez, mert nagyságrendekkel kevesebb energia és élettér szükséges egy virtuális környezethez.
Hogy mi lesz több ezer évvel később, az megjósolhatatlan.
Valóban valami hasonlónak kell lennie egy idő múlva, de én ezzel elég szkeptikus vagyok.
Nem láttam a sorozatból egyetlen filmet sem, csak régen pár részletet, eléggé hasonlít a szocializmus elemeire Istent kivéve, amit írtál, de sajnos aligha megvalósítható.
A mai technológiai színvonalon nem bírná el a Föld, ha mindenkinek fürdőszobája lenne és fabútor sem jut mindenkinek, valamilyen szintű lakás talán megoldható lenne, legalább egy szoba, amit fűtenek is a hidegben, meg minimális élelem, de hétmilliárd ember esetén hatalmas politikai változásoknak kellene történnie és pont azoknak az országoknak nincs ere pénze, ahol a legnagyobb a szaporulat, vagyis egyre romlik a helyzet, amíg a Föld maga is tönkremegy.
A technika fejlődésével nőnek majd a lehetőségek, de az emberiség is szaporodik és így nőnek a gondok is.
Sokan egy évszázadra taksálják a még élhető időt, a túlnépesedés teszi be a kaput, de nem akarok riogatni, ezért beszéljünk arról, ami pozitív lehet.
Nagyjából helyes a kép, ha túléli az emberiség a bajokat és megoldják a problémákat.
Az emberiség egy idő múlva össze fog keveredni, ezért rasszizmusról nem érdemes a jövőben beszélni, de a filmben is vannak pozíciók, rangok, beosztások és a hatalom, a befolyás továbbra életben marad, vannak akiknek több joga, lehetősége lesz, vagyis nehéz megoldani az egyenlőséget.
Egy űrhajón nem lehet gazdagságot felhalmozni, de a Földön már igen, így a gazdagság, szegénység mindig viszonylagos.
A mai ember sok tekintetben jobban él, mint régen az uralkodók, ha csak a világítást nézzük, vagy a táplálkozást, mert az Újvilág felfedezése előtt az étrend régen nem volt valami változatos, de manapság télen is ehetsz friss zöldséget, gyümölcsöt, akkor meg csak ahhoz jutottak hozzá, ami a környezetükben megtermett, vagy amit tárolni tudtak és a szállítás is lassú volt, de ma is van szegény, meg gazdag, csak a szint magasabb a régihez viszonyítva.
Nálunk persze jobban fognak élni, de teljes egyenlőség még a mennyországban sincs, ott is vannak elöljárók, pl. az Isten, meg az angyalok, meg talán a lelkek között is lesz brigadéros, már aki hisz ebben, annak is feltűnhet.
A világkormány az sanszos, globális problémákat csak globálisan lehet megoldani, erre tendálnak a történések is.
Először kialakult a család, majd a törzs, vagy a horda, aztán falvak, majd városok nőttek ki, majd országok, birodalmak, végül közös földrész, de már létezik az ENSZ is, amely a világkormány alapja lehet.
A tapasztalatok szerint a vallásokat nem lehet közös nevezőre hozni, csak a teljes megszűnésük lehet az alternatíva, de akkor mi alapján hisznek Istenben, fel nem foghatom.
Mindemellett a jövőt nehéz előre elgondolni, csak a mai szemléletünkkel vehetjük szemügyre, csak a mai problémákat láthatjuk, de az nem lesz azonos azzal, ami majd az utódainknak fog jutni, már feltéve, hogy lesznek utódaink a távoli jövőben.
Az egyetemes jólét el tudja hozni az egyetemes, önmagától működő demokráciát, szinte szocializmust. Elvben. De mindenképpen alapfeltétele, hogy a jólét, létbiztonság kivétel nélkül fennálljon, mert akkor már csak a kapzsiság, lustaság és hasonló "devianciák" okozhassanak egyenlőtlenséget.
Remélhetőleg az ilyen általános jóléthez szükséges környezet kialakulásáig az emberi gondolkodás is sokat fog változni a szükséges irányban.
A Star Trek idealizált jövője tutira erős túlzás azért. Ha a sorozatot színesítő deviáns (lázadó, gonosz, hatalomra törő emberek, hiszen még ebbe na sorozatban sem csak űrlények szoktak rosszfiúk lenni) magatartások létezni fognak, akkor a hatásuk is és máris ugrott a rózsaszín szemüveg.
Persze eme devianciák nélkül a sorozat egy nézhetetlen szirup unalom lenne. És az az igazság, hogy az a bizonyos jövő is, nem?
Igen, nagyon remélem. Nagyjából az emberiség túlélése múlik azon, hogy megcsináljuk-e ezeket az alapvető dolgokat:
-Egységes emberi társadalom, globális demokrácia
-Társadalmi egyenlőtlenségek eltörlése
-Tisztelet más fajok és kultúrák iránt
-Fő tevékenység a megismerés
vannak szociológusok és politológusok is, akik foglalkoznak ilyen témákkal. elég összetett probléma.
de már a Star Trekben sem annyira működik tökéletesen ez a rendszer. így felületesen elmondva tök jól hangzik, de azért elég sok Star Trekben foglalkoznak azzal is, hogy vannak azért ott is egyenlőtlenségek, árnyoldalak.
egyébként a dolgok jelen állása alapján egyre valószínűtlenebb, hogy megérje az emberiség azt a kort a Földön, hogy ez meg tudjon valósulni...
az egyik fele, hogy ehhez szükség van egy elég komoly technológiai/gazdasági fejlettségre, hogy mindenki számára minden anyagi erőforrás egyformán elérhetővé váljon.
ezt egy sci-fiben könnyű annyival letudni, hogy "van ilyen meg olyan technológia, ami megoldja", de a valóságban meg is kell oldani. ebben meg a jelenlegi erőforrások birtokosai egyáltalán nem érdekeltek, hiszen ők komoly haszonélvezői az egyenlőtlenségeknek és a megosztottságnak...
amíg az energia ellátás, technológia, élelmezés nagyon komoly, sőt egyre komolyabb különbségeket okoz emberek/országok között, addig ez megvalósíthatatlan. a Star Trekben is szükség volt egy pár világháborúra, ami kis híján kiirtotta az egész emberiséget, hogy eljussanak oda, hogy már nem akarnak egymással háborúzni és hogy legalább akarjanak felülemelkedni a megosztottságon - és ez sem mindig megy nekik sem.
aztán jön, hogy mindig vannak hatalom éhes emberek. egy globális irányítású világ azt is jelenti, hogy aki megkapja a vezetés lehetőségét, az szinte korlátlan hatalommal bíra. ezek után nézd megg a világ politikai elitjét. kire bíznád az egész világ vezetését?
ráadásul ez már kicsiben sem igazán működőképes. még egy polgármester választáson is képesek az emberek összeveszni, mert a falu egyik ele ezt akar, a másik meg azt. világ szinten mindez még kaotikusabb.
aztán ott van az EU, ami szándéka szerint valami hasonló volna, mint a Bolygók Egyesült Szövetsége. amiből az egyik alapító ország, a britek pont most akarnak kilépni, mert az országuk többségnek tűnő része nem kér. az országuk másik fele, akárcsak a külvilág egy jelentső része meg hülyének tartja őket miatta.
és még hosszasan lehetne sorolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!