Szerintetek úgy 50 év múlva, hogy fog kinézni technológia?
Tudom kicsit furán értelmezhető a kérdés, de arra gondolok, hogy ugye a 90-es évek végén még elképzelhetetlenek voltak az okos telók, oculus riftek, olyan számítógépes játékok mint manapság. Most már a zsebedben hordasz egy "könyvtárat" ott és akkor nézel filmet amikor szeretnél, akár vonatozás közben is, folytathatnám a sort akár a végtelensésig, és itt még csak a telefonokról van szó.
Tehát mit gondoltok, az átlagember számára is elérhető technológiák milyen változáson esnek majd át?
Nehéz megmondani.
Még az is lehet, hogy botok és kövek, + az egykori civilizációból visszamaradt, se benzint, se elektromosságot nem igénylő eszközök.
Meg az is lehet, hogy addigra realizálódik az AGI, ami nyilván sokkal okosabb lesz nálunk, tehát fel sem mérhető, hogy milyen technológiákat fog ő feltalálni.
Ha nem történik sem civilizációs összeomlás, sem pedig az AGI nem fejlődik ki addig, akkor én úgy hiszem, hogy a robottechnológia addigra már bőven odáig fejlődik, hogy embertől megkülönböztethetetlen android mászkálnak majd közöttünk, a tökéletes, minden érzékszervet stimulálni képes virtuális valóság is a mindennapok része lesz, a munkák 90-95%-át pedig már robotok végzik majd helyettünk.
Kérdezd meg Kisfaludyt.
Neki jó a képzelőereje és nem is tartja magábvan a hülyeségeit.
Egyik lehetőség, hogy megnézzük, mi volt 50 éve (1970 körül). Ezzel az a fő gond, hogy azóta érezhetően felgyorsult a technikai fejlődés mondjuk az 1920-1970 közöttihez képest. De ha azt nézzük, hogy 1920-ban repülő autókat és robotokat jósoltak 1970-re, '70-ben kb. ugyanezt 2020-ra, akkor érdemes óvatosan fantáziálni.
Például a digitális mikroelektronika kezdeti gyors fejlődése után már látszanak a technikai falak, jó ideje más irányt vettek a fejlesztők is, pl. órajel és tranzisztorszám növelés helyett a párhuzamosítás felé mennek. A kvantumszámítógép sikere nagy kérdés lesz.
Az elektromos autók valószínűleg elterjednek, talán még az önvezető autók is megjelennek az utakon, de a kézi vezetésű autókat nem biztos, hogy kitiltják. Az űrutazás biztosan fejlődni fog, de nem tudni, hogy a meglévő elméleti alapokat sikerül-e újakra cserélni, alapkutatás szintjén. Azt el tudom képzelni, hogy a mai repülőjáratokhoz hasonlóan lehet majd alacsony pályán utazni az űrben, talán Holdbázis is lesz, az antarktiszi állomásokhoz hasonlóan.
De ami még fontos, hogy ez mind pénzbe kerül majd. Ugyanúgy lesznek tömött buszok, munkahelyen gürizés, csekkfizetés. Biztos kicsit más lesz a hétköznapi élet, de nagy csodát én nem várok.
"De ha azt nézzük, hogy 1920-ban repülő autókat és robotokat jósoltak 1970-re, '70-ben kb. ugyanezt 2020-ra, akkor érdemes óvatosan fantáziálni."
Hjaj, ez annyit hallom.. ezek ilyen közkeletű toposzok, de én már történetesen éltem a 80es években, és még onnan sem emlékszem ilyenekre, hogy bárki komolyan vehető ember azt jósolta volna, hogy 50 év múlva robotok lesznek és repülő autók.
Most a sci-fit hagyjuk, maradjunk a tudomány mérvadó képviselőinél.
(Btw 1970-től számítva amúgy bejött mindkettő, vannak robotok és repülő autók is, még ha nem is terjedtek el)
Szóval tényleg nem kötözködésből kérdezem, de honnan jön ez a közhely, hogy "[X] éve is ezt jósolták"?
(X helyére tetszőlegesen behelyettesíthető 30, 50, 100, 200 stb.
"történetesen éltem a 80es években, és még onnan sem emlékszem ilyenekre"
Én már a 70-es években is, és történetesen emlékszem ilyenekre. Ennyi. :)
"Szárnyas fejvadász" (1982)
"Már a film legelején olvasható bevezető feliratból kiderül, hogy a történet 2019 novemberében játszódik.."
Vagy "2001: Űrodüsszeia" (1968), stb.
"Én már a 70-es években is, és történetesen emlékszem ilyenekre. Ennyi. :)"
Említs már akkor csak egyetlen ilyen komoly tudóst, vagy mérnököt.
8:
Mondtam, hogy scifi nem ér.
Ennyi erővel hivatkozd a Gyűrűk urát is, és add elő, hogy "hööö, tolkien 100 éve orkoktól írt, oszt dehát nincsenek is, höhö".
50 évre nehéz jósolni. A technika fejlődése tele van vakvágányokkal, hibásnak tűnő utakkal, hirtelen fejlődésekkel.
Szerintem a városi közlekedés jövője a tömegközlekedés. Itt nagy fejlődést várok.
Az űrkutatásban megint van egy kis mozgolódás (ha 1970 után is nyomták volna már lenne a Marson emberi lábnyom, lehet, hogy megint elhal)
A mikrorobotok, génterápiák nagy ígéretek és nagy fenyegetések.
A repülő autót taxiként vagy drónként tudom elképzelni (de még mindig működő kutatási irány).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!