Várható a következő 4-5 évben valami technológiai újdonság, áttörés vagy forradalom?
"Ahhoz, hogy ez több legyen, mint az amúgy már létező, Parkinson-kórra és epilepsziára tesztfázisban hatásos egyelektródás agyi "pacemakerek", még bizony évtizedek kellenek."
Azért furcsa, hogy mennyire optimista vagy egy marsi kolóniával kapcsolatban, és mennyire pesszimista egy szimpla agyi interfésszel, holott az utóbbi területen már - ahogy írtad is - legalább van néhány kezdetleges lépés, a marsi kolónia esetében pedig nem hogy az első lépést nem tette meg az emberiség, de még a 0.-at se :)
Egen. Csak a marsi telephez már megvan a technológia nagyja, az elméleti tudás meg kompletten.
Ez az agyról viszont nem igaz.
A marsi telep enyhe túlzással csak pénz kérdése. Az agyi interfész meg rengeteg további agykutatást igényel még.
22:
Úgy látszik, hogy alapvetően máshogy látjuk a dolgokat :)
Én úgy gondolom, sőt, egészen konkrétan ezt látom a valóságban, hogy nem kell mindent teljes körűen érteni elméletben ahhoz, hogy gyakorlati eredményeink legyenek, fordított esetben pedig hiába van elméletünk valamire, attól még nem biztos, hogy az a gyakorlatban kivitelezhető lesz.
Például:
- Nem tudják egészen pontosan és részletekbe menően, hogyan és miért működnek pl. az antipszichotikumok és antidepresszánsok, de azt tudják, tapasztalati alapon, hogy a gyakorlatban sikeresen működnek.
- A szubatomi részecskék működését sem értik még egészen pontosan és minden részletre kiterjedően, viszont ettől függetlenül már számos gyakorlati alkalmazása van a kvantumfizikai jelenségeknek.
Példák a másik irányból:
- Tudják, hogy a relativitás-elméletből levezethető a féreglyuk, viszont a gyakorlatban nem tudnak ilyet létrehozni.
És rengeteg ilyen példát lehetne még hozni.
A konklúzió számomra az, hogy anélkül is lehet komoly gyakorlati eredményeket elérni az agy-számítógép interfészben, hogy minden részletre kiterjedően megismernénk az agy működését. Már értek is el eredményeket.
A marsi kolónia projecttel kapcsolatban viszont még csak elmélet van, gyakorlati eredmény zéró.
És azért gondolom te sem hiszel abban, hogy pl. a NASA tudósai, mérnökei tévedhetetlenek és mindig, mindenre gondolnak - hiszen számos példa volt az ellenkezőjére, amikor gyakorlati alkalmazásba fogtak egy addig csak elméletben létező megoldást.
#23:
A példák rendben vannak, de arra, amikor egy drótot pontosan oda kéne bekötni, ahol egy bizonyos agytevékenység történik, például gondolatalkotás (agyscannelések mutatják, hogy mondjuk csak egy szál rósza emlékének felelevenítése egyszerre egy csomó más agyterületen villant fel aktivitást, tehán NEM egy helyen történik), akkor jön a gond.
Elvben megoldható lenne az egész AI-vel.
Kiértékeltetik a bizonyos gondolatokkal szinkronban megjelenő agyi aktivitásokat, ilyen-olyan gondolatoknál, majd az AI mindebből szépen kiszámolja, milyen gondolat hol, hogyan, milyen komplex "kód" formájában működik.
Ez pl. az agy motoros területeivel már ma elég jól megy is. Gondolom elég gyorsan eljutunk az érzékszervi hatások ilyen "térképéhez" is.
De az más tészta, mint a gondolatok.
Ahhól millió, ha nem milliárd elektróda kéne és lehet, hogy a világ három legjobb szuperkomputere együtt, esetleg évekig szüttyögve.
A fő baj az elektródák.
Ennyit soha nem teszel be az agyba annak kinyírása nélkül.
Illetve hagyjuk a soha szót. Az agysejt méretnél kisebb keresztmetszetű elektródák és a bejuttatás nanotechnológiája az, ami állatira odébb van.
És még akkor is túlzás. Képzeld el, mintha az otthoni számítógéped processzorának minden egyes nano-tranyó közti vezetőszálára akarnál detektort kötni, hogy kielemezd, hogyan is működik.
Nem, ez az út halott.
A "drózotós" dolog erre a célra zsákutca.
De ahogy írtam is, motoros és érzékszervi I/O célokra teljesen működőképes lehet, még akár évtizeden belül is.
A "gondolatolvasás" és főleg a gondolat-befolyásolás, -beültetés nagyon sokáig sci-fi marad.
"A marsi kolónia projecttel kapcsolatban viszont még csak elmélet van, gyakorlati eredmény zéró."
Mert a Mars messze van és q drága biztonságosan odamenni.
"te sem hiszel abban, hogy pl. a NASA tudósai, mérnökei tévedhetetlenek és mindig, mindenre gondolnak"
Persze, hogy nem. A hibák fejlesztés közben kapnak bugfixet. De ez sosem volt akadály, miért lenne most?
"gyakorlati alkalmazásba fogtak egy addig csak elméletben létező megoldást"
És egy pár ezalatt elvetésre is került.
Például a Roton leszállóegység, pedig zseniális alapötlet.
De mindig van alternatíva.
"De ahogy írtam is, motoros és érzékszervi I/O célokra teljesen működőképes lehet, még akár évtizeden belül is."
Én épp erre számítok, egy szót sem írtam gondolatolvasásról.
Ezen a téren akkor egyetértünk.
Csak ugyebár a Neuralinknél Elon Musk elszállt jövőképe az agyi asszisztenset is tartalmazza, na az a rész tutira nem fér bele ebbe az intervallumba, ha belefér egyáltalán bármibe.
Személyes véleményem szerint bonyolultabb, komplexebb agyi tevékenységek terén járhatóbb út a tűprecíz továbbfejlesztése a mai agyi KÜLSŐ scan-eszközöknek, nem pedig a fizikális elektródás verzió.
De az is még valószínűleg sok évtized.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!