Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szemgolyó mesterséges létrehoz...

Szemgolyó mesterséges létrehozása csontvelőből nyert őssejtekkel?

Figyelt kérdés
Ha a félig-meddig sci-fi könyvemben azt írnám, hogy egy laboratóriumban csontvelőből nyert őssejtekkel szemgolyót növesztenek, amit később egy emberbe beültetnek, akkor lenne valami valós alapja, vagy totális baromság?😅 Nem vagyok biológus, de az alapján, amit olvastam, az őssejtek olyan még nem specifikus sejtek, amiket a megfelelő eljárással rá lehet állítani bizonyos szervek/szövetek létrehozására. Ha minden igaz, akkor ez történik az egyedfejlődés során is, tehát elméletben létezik olyan megoldás, amivel egy szem létrehozására is rá lehet venni őket, csak még nem ismerjük. Vagy rosszul gondolom, és ez nem így működik, mert a csontvelőből nyert őssejt a tudomány fejlettségétől függetlenül nem alkalmas erre? Légyszi erősítsetek vagy cáfoljatok meg! 🙏

2021. jan. 7. 22:14
 1/5 EagleHUN ***** válasza:
100%

Létrehozni létre lehetne így is. A nagy része csarnokvíz.

A retina is kifejlődhetne benne.


Egyetlen gond van, az idegi kapcsolat. Attól hogy beülteted még nem jön létre idegi kapcsolat. Nincs mit összekötögetni.

És ha ez meg is oldódna akkor az illetőnek a használatát és a vele való látást is értelmeznie kellene a kapott információ tömeget mint képet. Ahhoz meg kb az kellene hogy a látókérge "újra konfigurálja magát" az idegsejtek új kapcsolatokat építsenek ki stb...

Ez még egy gyereknél csak csak de mondjuk egy 30-40+ fölötti felnőttnél nem megy. Akkor már oda is őssejteket kell beültetni.


Szóval nem gondolom hogy nehezebb lenne rávenni az őssejteket szem növesztésre mint érre vagy porcra vagy fül növesztésre.

Valószínűleg a fenti nehézségek miatt nem próbálkoztak még ilyennel.


Persze egy sci-fi -ben ezzel nagyon nem is kell foglalkoznod, nyugodtan beleírhatod.


Csak érdekesség de vak ember retinájára CCD -t már sikerrel ültettek be és ugyan csak néhány pixelt látott tehát kb fényfoltokat csak, de a semmihez képest ez is javulás volt számára.

Ez már annyira nem is sci-fi dolog.

2021. jan. 7. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Az agy újrabeállítása a legkevesebb, az már majdnem magától is megy.

A gond az, hogy a szemgolyót tartani is kell növekedés közben.

Hogy biztosítasz neki folyamatos, 3 dimenziós tartást?

No meg konkrét jelek is kellenek, hogy mi merrefelé nőjön benne. Ezek egy részét valószínűleg nem tudja a szemgolyó maga előállítani növekedés közben.

2021. jan. 8. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 sadam87 ***** válasza:
100%

A válasz a kérdésre lehet nem és igen. :D

Ha csak fogsz egy adag csontvelőből származó őssejtet, és nem csinálsz velük semmit, csak hagyod őket osztódni, abból bizony nem fog, csak és kizárólag mindenféle vérsejt (meg persze újabb őssejtek) létrejönni. A vöröscsontvelőben lévő (hematopoetikus) őssejtek (ahogy gyakorlatilag az összes, felnőtt emberben jelen levő őssejt) ún. multipotens őssejt. Ez azt jelenti, hogy nem tud bármiylen sejttípust létrehozni, hanem általában egy szövet sejtjeinek létrehozásáért felel.

Amire neked itt szükséged van, azok pluripotens őssejtek. (Azok képesek mindenféle sejttípust létrehozni.) Ezek alap esetben csak embrióban vannak meg.

[link]

Ugyanakkor jó hír, hogy jelenleg már vannak módszerek arra, hogy differenciált(abb) testi sejteket visszalakítsanak pluripotens őssejtekké (reprogramming). A jó hír, hogy ez elvileg bármilyen (sejtmaggal rendelkező) sejttel elvégezhető.

A rossz hír, hogy egyelőre nem túl hatékony a módszer, sok módszernél DNS bejuttatása szükséges (ami nyilván kockázatot jelenthet), ráadásul egyéb problémák is adódhatnak (pl. tumorképzési hajlam, nem teljes az újraprogramozás).

[link]

[link]

Aztán ha meg is vannak egy pluripotens őssejtek, egy újabb probléma, hogy hogyan veszed rá őket arra, hogy pont szemet csináljanak. Ehhez megfelelő (fizikai és kémiai) környezet kell a setjeknek, nem tudom, hogy ismerik-e már ezt, vagy megtudják-e oldani (ha tippelhetek nem, persze a jövőben ettől még könnyen lehet, hogy megolják).


#1

"Ahhoz meg kb az kellene hogy a látókérge "újra konfigurálja magát" az idegsejtek új kapcsolatokat építsenek ki stb..."

Valószínűleg ez lenne a legkisebb gond. Láttam olyan videót, ahol egy (isdősebb) néni (de az is lehet, hogy bácsi) irányított az agyával egy robotkart, pedig csak annyit csináltak, hogy beszúrtak az agyába (nem célzottan) egy sor elektródot, ami a ki és bemenő jeleket közvetítette. Az agy megtanutla alkalmazni.

2021. jan. 8. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Akkor végül is lehet valamit kezdeni az ötlettel. Köszönöm szépen a válaszokat és a linkeket! 🤗
2021. jan. 8. 21:25
 5/5 sadam87 ***** válasza:
100%

Bármi lehet, és annak az ellenkezője is. :D

Egyébként tudtommal éppen ilyesmin dolgoznak, hogy ez (vagy legalábbis ilyesmi) esélyes legyen.

2021. jan. 8. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!