Az Ősrobbanás pillanatától kezdve, hány feltételnek kellett teljesülnie ahhoz, hogy létrejöhessen az élet?
Én úgy gondolkodtam, hogy az élet biztosan ki kialakuljon, tehát az univerumban minden részecske kerüljünk a jelenlegi állapotába.
Na most egy kezdeti pontból indulva, a részecskék mozgását bizonyos szinten véletlenszerűnek tekintve nagyon sok lehetséges forgatókönyv képzelhető el a mozgásol lebonyolítására.
Mivel a térben végtelen pont van, könnyen belátható, hogy minden két pont között végtelen másikat tudunk mutatni.
Így egy adott pontból egy másikba való mozgást megszámlálhatatlanul végtelen pálya jellemezhet.
Végül a lehetőségek valamennyire szűkülnek, hiszen a jelenlegi "helyzetnek" nem feltétlenül kell előállni. Akkor is lehetne élet, ha mondjuk én nem születek meg, vagy... És még lehetne sorolni.
Ha ezeket az eseteket mind le is vonjuk a nagy halmazból, annak a számossága még mindig megszámlálhatóan végtelen marad. Ha nem gond ezt most nem írnám le, mert én triviálisnak érzem.
Nyilván igen.
Különben hogy lehetne megmondani, hogy az általunk nem ismert életnek az általunk nem ismert formájának a kialakulásához milyen feltételeknek kell teljesülni? :D
Én feltételeztem, hogy a kérdező az általunk ismert élete gondol, mert különben nem lenne értelme a kérdésnek.
Remélem nem zaklattalak fel nagyon.
De a gondolatmenetem átültethető az élet bármely más formájára is.
Ha a feltételek számát úgy határozzuk meg, hogy részecskénként és végtelenül kicsi időfeltételenként külön vesszük, akkor a világon mindennek végtelen sok feltétele van. Pl. hány feltételnek kell teljesülnie, hogy megvakarhassam a tökömet?
Hát az első egy-(ezermilliárd-trilliárd az ezermilliárd-trilliárdadikon)-ad másodpercben nem bomohlhat el az egész testem spontán protonbomlással, és nem sűrűsödhetnek össze véletlenszerűen a levegő molekulák olyan struktúrába, hogy megfulladjak, és a többi. Majd a következő végtelenül kicsi, vagy végesen de nagyon kicsi időintervallumban is, tudok sorolni mindenféle dolgokat amik elvileg megtörténhetnének, stb.
Ha így értelmezzük a "hány feltételnek kell megfelelnie" kérdést, akkor a kérdés értelmét veszti, mert minden kérdésre végtelen sok a válasz.
Nézzünk egy értelmes példát. Pl. hány feltételnek kell teljesülnie, hogy átmenjek fizkém ZH-n. Meg kell lennie az 50%-nak, és meg kell lennie az első és a második részből is külön-külön az 50-50%-nak. Az 3 db feltétel. De lehetne végtelen sok is, csak akkor teljesen értelmét vesztené beszélni róla.
Szóval a feltételek számát ilyen formába szedni, mint az 1-5 válaszok, értelmetlenné teszi a kérdést. Persze az én válaszom is értelmetlen, szóval két értelmetlenség közül lehet választani...
#6 voltam.
@3: Köszönöm, így már világos!
Mondjuk ennek a gondolatmenetnek előfeltétele, hogy a tér ne legyen kvantált. Nem mintha jelenlegi tudásunk alapján baj lenne ezzel az előfeltétellel, csak gondoltam emeljük ki. Egyelőre nem tudunk róla, hogy kvantált lenne, ez viszont akár meg is változhat a jövőben. Az esetben a kontinuum számosságú feltétel simán véges sokká redukálódik.
Köszönöm a pontosítást, az általunk ismert életre gondoltam.
Persze, értelmét vesztheti a kérdés, de csak itt vagyunk. Ehhez azért súlyos jelentőségů feltételeknek kellhetett megvalósulnia.
@9: Ha legközelebb kimész az utcára, nézd meg a legelső piros autó rendszámát. Ezután számold ki, hogy mi a valószínűsége annak, hogy pont azt a rendszámot láttad amelyiket. Illetve gondold át, hogy mondjuk csak az elmúlt ezer év történéseit figyelembe véve, hány feltételnek kellett teljesülnie, ami oda vezetett, hogy pont ezt a rendszámot láttad, pont akkor és pont ott.
A helyzet az, hogy a valóság elképesztően valószínűtlen. Minden egyes történéshez elképesztő hosszú láncolat vezet, feltételekben, eseményekben, mindenben, amik alakulhattak volna másképp is, így annak, hogy pont így alakultak, ahogy, brutálisan kicsi a valószínűsége. Csakhogy valahogy, valamilyen módon mindenképp alakultak volna azok a feltételek, azok az eseményláncolatok - csak max máshogy. Akkor most máshogy nézne ki pl az élet - ami pont ugyanolyan valószínűtlen lenne, mint ez a mostani. Vagy épp másik rendszámot láttál volna - ami szintén pont olyan valószínűtlen lenne, mint a látott rendszám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!