Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mekkora az acél terhelhetősége?

Elektromann kérdése:

Mekkora az acél terhelhetősége?

Figyelt kérdés

Azt szeretném kiszámítani, hogy egy általam készített acél szerkezet mekkora sújt bír el.


Tudom, hogy az acél szerkezet saját súlyát is bele kell kalkulálni, de ezt a sújt aránylag könnyen meg tudom határozni. Azt is tudom, hogy számít az acél formája, és összetétele. Anyag tekintetében a legtöbb vasboltban vásárolható acél anyagokról lenne szó.


Forma tekintetében főként zárt szelvényeket, csöveket, és szögacélokat használok, de ha van rá lehetőség, egyéb anyagok terhelhetősége is érdekel (egyszerű acéllemez, köracél, U- T- és I alakú acélok).


Érdekelne, hogy hogyan változik a terhelhetőség a falvastagság és a külső átmérő (illetve szélesség és mélység) változásával. Emellett az is érdekelne, hogy mi a különbség a függőleges, és vízszintes terhelhetőség között. Vízszintes terhelhetőség esetében érdekelne, hogy hogyan változik a terhelhetőség (és mekkora a hajlás), ha a tartó oszlopok távolabb kerülnek a középponttól.



2020. dec. 23. 19:10
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Végig kell számolni. Erre van egy számítási módszer. Statika témakörben. így nem lehet megmondani.
2020. dec. 23. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Minden anyagnak vannak mechanikai jellemzői, pl. poisson-tényező, folyáshatár és szakítószilárdság.


Ha tudod a szerkezeted paramétereit, rudak hossza, orientációja, akkor statikával meghatározhatod a kritikus pontot, ahol a szerkezeten a legnagyobb a terhelés. Ezután szilárdságtani számítások során képes vagy ellenőrízni, hogy a választott szerkezet képes lesz-e elbírni azt a terhet.


Elég sok a kérdésed, de ezekre a pontos választ statika és szilárdságtan témakörein belül találod.

2020. dec. 23. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Meg meg kell nézni az adott szerkezetre vonatkozó előírásokat, a "biztonsági tényező" (régi néven) vonatkozásában. Illetve ha mozog akkor anyagkifáradásra is kell méretezni. (Nem egy házi barkács körhinta baleset volt már anyagfáradásos törésből).
2020. dec. 23. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha lerajzolod, hogy a szerkezet milyen, milyen szögben állnak az elemek, hol vannak az alátámasztások, milyen a szerkezeti elemek keresztmetszete. Persze mindent beméretezve hogy mi mitől milyen távolságra van, stb. mert az is kell hozzá.

A keresztmetszete is nagyon fontos, ne hagyd ki, mert másodrendű nyomatékot is kell számolni egy szerkezetnél.


És ez csak a statikai része lesz, hogy egyáltalán elbírja e önmagát a szerkezet. Utána majd nézzük a többit.

2020. dec. 24. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Bocsi. Azt akartam írni, hogy ha ezt lerajzolod méretezéssel akkor számolok neked.
2020. dec. 24. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Az elterjedten használt (és ma könnyen bármely vastelepen hozzáférhető) "általános acél" S235 szerkezeti acél néven szokott most megvásárolható lenni. Folyáshatár Min.: 185 N/mm2 (235N/mm2 általában), Szakítószilárdság Min.: 340N/mm2
2020. dec. 24. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Szerkezet szempontjából most még nem tudok pontosat mondani. Mindig van valami tervem, amit meg akarok valósítani, és a jelenlegit még nem vázoltam fel papíron.


Azért lennék kíváncsi a számításra, mert így akár menet közben is, ha úgy látom, hogy valamit módosítani kellene, újra tudom számolni az értékeket.


Úgy gondolom, hogy a válaszaitok alapján ki tudom számolni a terhelhetőséget, és ez alapján a szerkezetemet is megtervezhetem.

2020. dec. 24. 19:44
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Hát inkább vegyél egy statika tankönyvet. Mert van nem kevés buktatója ezeknek a számításoknak. Amit meg nagyon nem javaslok, bár sokan "egyszerű" megoldásnak tartják, megfelelő előképzettség (értsd pl. statikai számítások, fogalmak stb. hiánya) egy FEM-mel próbálkozz. Illetve amit már valaki írt ha a szerkezet "mozog" akkor az anyagkifáradást is figyelembe kell venni. Ugyanígy fontos, hogy a megmunkálás milyen feszültséget visz be, pl. a hegesztés. Nyilván egy íróasztal esetén kb. mindegy, de egy komolyabb szerkezetnél ezekre figyelni kell. Aztán ha esetleg törik a szerkezet és valaki megsérül az már hivatáskörben elkövetett, súlyos, stb. minősített eseteket szokott magával húzni.
2020. dec. 25. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!