Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit csinál egy kémikus és egy...

Mit csinál egy kémikus és egy fizikus, mi a külömbség?

Figyelt kérdés

2020. dec. 3. 23:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%

Egy ilyen leegyszerűsített kérdésre csak nagyon leegyszerűsített választ tudunk adni. Szerintem jobban tennéd, ha utána néznél a két tudomány egyes területeinek, és megpróbálnál valami konkrétabbat kérdezni.


Ennek így ebben a formában olyan "mi leszel, ha nagy leszel?" szaga van.

2020. dec. 3. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Abban egyet kell értenem #1-gyel, hogy erre a kérdésre olyan hosszan taglalt választ kellene adni, amit elolvasni sem szeretne senki, nemhogy megírni.


Az alapvető "különbség", hogy a kémikus több kémiát, a fizikus több fizikát tanult. Ez gyakorlatilag szemkiszúrásnak hangzik elsőre, de megmutatja a valódi eltéréseket.


A két területnek vannak átfedő részei, vagyis mindkettő foglalkozik a másik szakterületével, pusztán más mértékben. Általánosságban elmondható, hogy a fizikusok több matekot tanulnak, a kémikusok pedig bioszt. Itt érdemes megjegyezni, hogy (bizonyos előfeltételekkel!) egy fizikus dolgozhat mérnökök között, egy kémikus pedig gyógyszerészként (nem patikus). Az utóbbi kettő között jobban érezhető a különbség.

A két szakma abból a szempontból mindenképpen hasonló, hogy vannak elméleti szakemberek és gyakorlati szakemberek. Manapság teljesen általános, hogy kémikus laborban dolgozik egy fizikus, mert pl a labor űrbéli molekulákkal foglalkozik, a fizikus pedig csillagász specializációval rendelkezik és használ egy-egy eredményt. Olyan helyről is tudok, ahol elméleti fizikusok elméleti kémikusokkal dolgoznak együtt, vagy az atomerőművekben is megtalálható atomfizikus és magkémikus is.


Összefoglalva a fentieket.

Meglepően sok egyezés van a két szakma között, de látni azokat a területeket, ahová nem "teszik be egymás lábát". Kémikusként több példát tudok mondani erre a térfélre, de szívesen várom a fizikusok rálátását.

2020. dec. 4. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim válasza:
74%
Különbség
2020. dec. 4. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
13%
A kémikus nem csinál fizikai/mechanikus kísérleteket, inkább vegyi dolgokkal foglalkozik.
2020. dec. 4. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
75%

A lényeg inkább úgy gondolom az, hogy milyen szempontból vizsgálják a világot.


A kémia az anyagok halmazállapotával és egymással való reakcióival foglalkozik, hogy miből mi keletkezik, ha valamit csinálnak vele.


A fizika inkább az erők és energia oldaláról közelíti meg a dolgokat, hogy mihez mekkora erő kell, hogy valamit csináljon.

2020. dec. 4. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
16%
A kémia ugyanaz, mint a fizika, csak büdösebb. :D
2020. dec. 4. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
19%

6

hát ja, ez magas labda volt...

megelőztél

2020. dec. 4. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

A kérdés szintjén talán azt lehet mondani, az anyagok tulajdonságai és a mozgás rendkívül sokféle a természetben. Ráadásul ezek a folyamatok erősen összefüggenek. A fizikus és a kémikus (vegyész) e jelenségek különböző részeit vizsgálja, szabályokat, összefüggéseket keres, hogy megmagyarázhassa, az adott dolog miért pont úgy következik be és mik ennek a feltételei. A fizikus például vizsgálja, hogyan működik a gravitáció és mik ennek a következményei. Vagy vizsgálja mi történik, ha két atom összeütközik. A vegyész viszont azt vizsgálja, ha két különböző, de jó sok atom egymás mellé kerül, mi történik (mondjuk oxigénatomok és hidrogénatomok egymás mellett előbb utóbb vizet alkotnak). Vagy például azt vizsgálja, mitől kemények egyes anyagok, és mitől lágyak mások.


Ha például a vasat vesszük, a fizikust az fogja érdekelni, mit bír ki és miért, hogyan alakíthatom fizikai erőkifejtéssel (például hengerelés), mire tudjuk felhasználni. Néha az is, miért olyana felülete, amilyen. A vegyészt viszont az, össze tudjuk e keverni az atomjait más elemekkel, és ha igen, mi történik a vassal. Például tudja a szimpla vas összes tulajdonságát, meg a titán összes tulajdonságát. De mi lesz, ha a kettőt atomi szinten összegyúrjuk. Egyáltalán lehetséges-e, mik a feltételek és miért, és mi lesz az új anyag és miért.

Természetesen lehetne pontos definíciót adni az egyes területekre, eltérésekre és azonosságokra, de nem biztos, hogy az hasznosabb lenne. Hogy érthetetlenebb megfelelő ismeretek nélkül, az biztos.

2020. dec. 4. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
67%

Én fizikus vagyok. Rengeteg a munkám; sok számítás, mérés, hiba%, statisztika, kiértékelés. Rengeteget kell az agyat használni. Viszont tiszta a környezet


Egy vegyész (mivel kémikus nem létezik) folyton büdösben, tróger környezetben, munkásokkal körülvége akik hordják az alapanyagokat dolgozik. A munka kevés; tirrálás lehet egész nap, pepeecselni a lombikokkal. Viszont nagyon egészségkárosító. Ha a földszinten főzik a bocósavat az egész emeletre feljön, még ha kinyitod az ablakot sem tudod kiszellőztetni és marja a szemet. De a kutatás a hozzánk képest smafu

2020. dec. 4. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Persze, hogy nem az, már dugattyúgyáris is volt meg belgyógyász is, jó fej .
2020. dec. 4. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!