Meg lehet becsülni nagyjából, hogy a régi korok nagy tudósainak mennyi lehetett az intelligenciahányadosa? Például: Isaac Newton, Carl Friedrich Gauss, Leonardo da Vinci.
Nem.
Eleve egy nagy baromság az IQ teszt, ha általános zsenialitást szeretnénk kimutatni.
Érthetően: egy zseniális felfedezéshez ezer út vezet. Alapműveltség, kreativitás, szerencse és ezer másik tényező vezet egy áttöréshez.
Egy mesterséges IQ tesztnek szinte semmi köze sincs egy ember hasznosságához.
Az biztos, hogy intelligensek voltak a régi nagy tudományos áttöréseket elérő emberek, azonban szerintem nem lehettek csillagászati magasságokban, ezt az IQ meghatározásának természete eleve kizárja, másképpen meg nem is volt szükségük erre, hiszen régen lényegesen könnyebb volt ilyen eredményeket elérni, főleg ha az akkori tudományos eredményekkel valaki tisztában volt.
Leonardo a repülésben nem is tudott igazán előrelépni, mert akkor még nem volt erre lehetőség, nem ismerték a könnyűfémeket, az alumíniumot, a robbanómotort és az aerodinamika is úttörő terület volt, nem érett még meg rá az idő.
Ezzel nem akarom lefitymálni intelligenciájuk jelentőségét, mert tényleg hatalmas ugrásokkal vitték előre az emberi tudást, de szerintem egy intelligens ember, ha tudással és olyan életszemlélettel rendelkezett, ami megkívánta a nyitottságot, az új és ismeretlen dolgok felé az érdeklődést és volt kísérletező, elemző kedve, párosulva helyesen kialakított logikai módszerrel, az vihette valamire a régebbi korokban, amire ma már kisebb az esély, lévén a problémák ma sokkal bonyolultabbak és megoldásuk is rendkívül széleskörű és részletekben gazdag háttértudást igényel, ami régen is hasonló volt ugyan, de az akkor felhalmozott tudásmennyiség sokkal kisebb volt, egészen kiváló emberek számára adott volt a lehetőség, hogy polihisztorrá válhassanak, ma már ez egyszerűen lehetetlen.
Egy kicsit én is kiegészíteném a válaszomat:
> „a 170-180 feletti IQ-t LEHETETLEN pontosabban meghatározni.”
Fontos, hogy 'meghatározni' lehetetlen, azt is csak a jelenleg rendelkezésre álló statisztika alapján. Szóval lehetséges, hogy Gaussnak 274,5 volt az IQ-ja, csak egyrészt ennek igen kicsi a valószínűsége (kisebb, mint hogy telitalálatom lesz az ötöslottón úgy, hogy nem játszom), csak ahhoz, hogy ez valamilyen értelmes konfidencia szinten kiderülhessen, még sok-sok trillió ember IQ-ját kéne megmérni. Amíg csak pár százezer/millió ember töltött ki IQ-tesztet, addig legfeljebb olyat lehet mondani, hogy valakinek az IQ-ja jó eséllyel 170-180 fölötti, de azon belül nem lehet pontosítani. (Főleg, hogy ezen tesztet 100%-ra író emberek nagy része a 100%-os teszt után nem ment el olyanra, amivel pontosabban mérik az IQ-ját.) Ugyanúgy, ahogy a Mensa ingyenes magyar tesztje csak arra vállalkozik, hogy 125-ös IQ felett azt mondja, hogy 125 feletti az IQ-d, ugyanúgy a világszintű statisztika sincs olyan szinten, hogy a 170-180 feletti IQ-król tudjon érdemben nyilatkozni. Persze akinek efölött van, annak lehet 250-300 között, csak ezt nem tudhatjuk, meg kicsit az esélye. Ez kicsit olyan, mint hogy az óceánok fenekéről sincs részletes topográfiánk, mert egyszerűen nem látunk oda.
Az is kérdés, hogy milyen pontosan lehet mérni valakinek az intelligenciáját, amikor az is változhat, és még csak nem is látjuk. Ahogy az én magasságomra sincs értelme azt mondani, hogy 1542,542 mm, amikor már az is mm-eket számíthat, hogy hogyan állnak a hajszálaim.
Szóval maradjunk annyiban, hogy a valaha élt legnagyobb zseniknek 170-180 FÖLÖTT volt az IQ-ja, de természetesen az első válaszadónak is teljesen igaza van abban, hogy akár puszta szorgalommal és kitartással is sokat lehet kompenzálni, ha kisebb az IQ-ja valakinek; de nem sok esélye van újat alkotni egy olyannak, aki egyszerűen a születésétől fogva nem fér hozzá a régi eredményekhez, mert mondjuk a Himalája közepén nő fel; lehet akármilyen intelligens és szívós, ha nem merül fel problémaként, hogy el kéne menni a Holdra, akkor nem fog elmenni a Holdra, hiába lenne képes rá – BTW ha képes rá egyedül, akkor az tényleg valószínűsíti, hogy 250 feletti az IQ-ja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!