Miért jó nekem,hogy vannak elméleti fizikusok,elméleti csillagászok,stb?
Azaz mi a hasznom abból,hogy egy csomó ember drága kisérleteket végez,vagy egy-egy elméletet probál bizonyitani.
Sokat megtudunk belöle az univerzumról...de ilyen tudás nélkül is boldogan élünk.
Eötvös Loránd úttörő munkát végzett a felületi feszültség kutatása terén több, mint száz évvel ezelőtt. Akkor látszólag ennek sem volt értelme. Ma enélkül a tudás nélkül nem léteznének modern autók.
Ha Newton nem foglalkozik a gravitáció jelenségével, ma egy darab műhold sem keringene a Föld körül.
Nem lenne GPS, nem lenne ilyen sok meterológiai és mezőgazdasági adatunk, nem lenne műholdas TV, stb...
A felületi fesz, gavitáció, stb ezek alkalmazott tudományok voltak és lesznek...
Az elméleti tudományok 90 %-a megy a levesbe, az égvilágon semmi hasznod nem lesz belőle. :)
Először szinte mindent elméleti szinten kutatnak. Nem ölik bele rögtön a pénzt a gyakorlati verzióra. Mert ha nem jön be az nagyon nagy bukta. Jobban megéri pluszban finanszírozni az elméleti kutatást is.
Ahogy írták is. Ha semmit nem tudnánk a gravitációról és hasonlókról akkor nem lenne túl gazdaságos élesben kísérletezni és műholdakat meg ilyen olyan rakétákat lövöldözni szanaszét. :D
Az egyszeri emberek kérdezik miért jó nekik a tudomány. Nem látják át miként válik egy elméleti felfedezés a napjaink életét megkönnyítő folyamattá. Az iskolásoknak jó, mert megtanulják idővel. Te is pl megkérdezhetnéd erről tanárod.
Minden mai gép, technika valamikor még csak elméleti szinten létezett. Mindennek az alapja az elméleti tudomány. A mai elméleti fizikusok a jövő kvantumszámítógépei alapjait teszik le. Ne mond, hogy nem lenne jó olyan testhez simuló ruhát hordani, ami egyszerre könnyű, hő és ütésálló és a lőfegyver ellen is védelmet nyújt. A jövő nanotechnológiája és azt kiterjeszteni kívánt kvantumszámítógépeknek nagyon komoly szerepük lesz életünk meghosszabításában és könnyűvé tételében
Az elméleti fizika alapvető minden elektronika alapú technológia fejlődéséhez, de az alkalmazott tudományok más területéhez is nélkülözhetetlen.
Az ilyen alapkutatásokkal foglalkozó semmittevőket a kormányok azért fizetik mégis, mert félnek hogy megdöntik a hatalmuk. Egyetemen hallgattam ilyen specit, tudományfilozófiából. Nem emlékszem hogy ki talán feyerábend mondta azt, hogy a részecskefizikusok okos emberek. hagyni kell őket, hogy játszadozzanak a millió dolláros hadron ütköztetőikkel, mert még lázadni fognak. Az okosságuk a játékaikra használják fel, nem lázításra. És milyen igaza volt
Ott van a csillagász, 10x annyit keres, mint egy dolgozó ember ami megszakad minden nap a szalag mellett vagy a Lidlibe. Mit csinál egy csilláagász pl ? Tudjátok ? Egész nap ott ül a távcső mellett, meg kiértékelik a szupernovák, csillagok fényességét, fizikai mutatóit. Mire jók ezek ? Kinek származik itt a Földön pénze, előnye abból, hogy megtudja az Éta-reticculii-béta csillag abszorpciós magnitudójának fluktuációja 0.04-0.01 közt van. Kinek???
Ezekre költünk milliárdokat évente. Az elméleti részecskefizikus, aki megjósol, számol olyan fiktív (nem valós) hipotetikus részecskéket, amiket az életbe nem igazol semmit. Az általános relatívitáselmélet professzorom olyan marhaságokat számolt, amikor tanított engem, mesélte, hogy Tomimatsu-Sató téridőben zöld lenne a naplemente a téridő metrikája miatt. Ki a francot érdekel ez? Kinek lesz attól jobb ebben a k*rva világban, hogy ilyen semmirevaló ostobaságokat számolnak emberek 10x-es béreken ? Ahelyett hogy elmennének dolgozni! kigazolnák a földet, szántanának, begyűjtenék a szőlőt vagy bármilyen hasznos dolgot tennének.
"Miért jó nekem,hogy vannak elméleti fizikusok,elméleti csillagászok,stb?"
Mert használhatod a modern technikát, számítógép, internet, műholdak. A sokat ostorozott alapkutatások, közöttük sok Nobel-díjat érő eredményeiből nőttek ki ezek. Igen, a számítógépet nem a számítógépgyárban találták ki, sok, az egyszerű elme (hogy én is gyökerezzek egy kicsit...) előtt látszólag haszontalan kutatás előzte meg. (a tranzisztor kifejlesztői 10 évvel később kapták meg a Nobel-díjat, de nem kérdés, hogy százat is megérdemelték volna, mert a modern elektronika egyik legfontosabb elemét állították elő). De az alapkutatások elleni hergelés ma is ugyanazt a nótát fújja: sok pénzbe kerül és nem térül meg másfél éven belül.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!