Lehetseges fotografikus memoriat fejleszteni?
Eszembe jutott a napokban egy erdekes emlek, meg kozepiskolas korombol. Roviden annyit rola, hogy egyszer egy varatlan dolgozattal szembesultem, amire nem tudtam keszulni, viszont szeretem volna jol megirni (kemia). Szerencsere eleg sok mindenre emlekeztem az azt megelozo orarol es sikerult pontosan felideznem, hogy a tanar milyen kepleteket irt a tablara es az alapjan sikerult jol megirnom az erintett feladatokat.
Gondolom a tudatalattinkban nagyon sok olyan informaciot, emlek van, amihez nem sok kapcsolat van az agyunkban, hogy azokat fel tudjuk idezni, de lehetseges valamit olyan reszleteseggel fotografikusan megjegyesni (pl. konyvben irott szoveget) hogy azt aztan kesobb pontosan fel tudjuk idezni? Nem ilyen 1-2 mondatra gondolom, hanem mondjuk egesz oldalakra, anelkul, hogy azt megprobalnam bemagolni mondjuk.
Még senki nem bizonyította be, hogy képes lenne ilyenre. Könnyebb megtanulni egy teleírt oldal tartalmát mint képként emlékezni a betűkre és úgy összerakni.
A wikiből: "Az eidetikus memória /vagy fotografikus memória (...) The World Memory Championships (Memória-világbajnokság). Ez a minden évben megrendezett verseny különböző emlékezetágakban, majdnem teljes mértékben vizuális feladatokon alapul (10-ből 9 feladatot vizuálisan mutatnak be, a maradék egyet pedig csak hallják a versenyzők). Mivel a nyertesek komoly pénzösszeget vihetnek haza (2010-ben a világbajnokság összdíjazása 90 000 dollár volt), vonzania kellene azokat embereket, akik könnyedén képesek megoldani ezeket a teszteket a bemutatott anyag képeinek felidézésével. Valójában azonban még soha, egyetlen emlékezet bajnok sem számolt be arról, hogy eidetikus memóriája volna (a versenyt 1990 óta rendezik meg). Ehelyett kivétel nélkül minden nyertes mnemonistnak hívja magát, és bízik a mnemonikus stratégiák használatában, főleg a Method of loci-ban."
Ez így nem igaz! A memóriabajnokságokon nem feltétlenül ezt értő emberek vesznek részt. Jellemző lehet, hogy egy ilyen kérdést meg se értenek, mondanak valamit, amiből következtetést levonni - enyhén szólva hozzá nem értést tükröz.
Az agy vizsgálata alapján már régóta ismert, hogy többféle memória van, sőt többféle "előhívási" módszer. Mi is a memória?
A számítógépbe beviszünk egy adatot, tudjuk, hogy bizonyos fizikai helyen az anyag bizonyos elektromos eltéréseket mutat, ez az információ. Ha van keresési módszerünk, hosszabb rövidebb idő alatt megtaláljuk.
Az agyban is van ilyen rész, ám ott az információt a hálózat, tehát bizonyos sejtszerkezet is képes tárolni. Azaz a tanulás során szerzett adat egy adott hálózatot jelent, ami akár éppen e célra épül ki.
A keresés nem annyiféle, mint egy számítógépben. Itt rendkívül nagy jelentőségük van az asszociációknak. Létezik vizuális memória, mindenkivel megesett, hogy valamit meglátva, arról eszébe jutott akár valami elvont dolog. Egy képről egy utazás. Egy arcról egy kellemes időtöltés. A memóriabajnokok ezt fejlesztik, és ez lehetséges. Ami miatt ez nem magától értetődő, az az, hogy nem ismerjük annyira pontosan az agy működését, hogy jó algoritmusokat (azaz bárki által könnyen megtanulhatókat) lehessen leírni. De például egy kiváló sakkozó nem tudna olyan eredményeket produkálni gondolkodással. Ő a vizuális memóriáját hívja segítségül, a rengeteg gyakorlás során konkrét állások mintái rögzülnek az agyában, amint meglát egy hasonlót bevillan a megtanult, annak tudja az eredményét és aszerint azonnal alkalmazza is. És nyer.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!