Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha visszamennék az időben,...

Ha visszamennék az időben, akkor a Földtől távol kötnék ki?

Figyelt kérdés
Ugyebár a bolygók, napok, de még a galaxisok is folyamatos mozgásban vannak, csak mi nem észleljük. Tehát szigorúan véve én most itt ülök a székemben, de egy pillanattal ezelőtt a székem, ahogy a Föld is, egészen máshol volt. Így tehát ha én csak az időben utaznék, de a térben nem, akkor vagy az űrben, vagy egy másik bolygón, holdon, esetleg egy napban kötnék ki. És ezért sem lehetséges az időutazás, mert ahhoz térben is utazni kellene, olyan nagy távolságokat, amiknek a megtételére nem vagyunk képesek, illetve nem tudjuk olyan pontosan kiszámítani sem, hogy a térben hova fogunk érkezni. Jól értelmezem a dolgot? 😅

2020. okt. 28. 21:22
 1/10 2*Sü ***** válasza:
100%
Az a gond ezzel, hogy a sebesség nem abszolút, hanem relatív mennyiség. Mi itt a hétköznapokban a Földön perszere magától értődőnek vesszük, hogy ha valaki sebességről beszél, a Földhöz képesti sebességről van szó. De önmagában a sebességnek nincs értelme, csak valamihez képesti sebességnek. Tehát oké, a Föld forog a Nap körül, a Nap meg forog a Tejútrendszer középpontja körül, meg az egésznek lehet ehhez, meg ahhoz képesti sebessége, de olyan nincs, hogy a Föld – vagy bármi – rendelkezne valamiféle abszolút sebességgel.
2020. okt. 28. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! :) De még így is, ha sikerülne visszamenni a múltba, és térben egyáltalán nem utaznék, csak az időben, akkor még a relatív sebességgel is valószínűtlen, hogy a Földön maradnék, nem? A Föld pályamenti sebessége 30 km/s körül van, tehát ha 1 másodpercet mennék vissza, akkor 30 kilométerrel arrébb lennék valamelyik irányban. Ha viszont 1 órát, akkor már valószínű, hogy egy olyan helyen lennék, ahova a Föld a keringésében még nem ért el. Vagy nem?
2020. okt. 28. 22:38
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

De, valószínű.

Csak még nem tudjuk, hogyan működne az időutazás.

2020. okt. 28. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
100%
nem tudnál magadtól utazni tehát ahova leraknak ott lennél
2020. okt. 28. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
59%
Szerintem lehet, hogy igen, de ha mondjuk űrjáró is az időgép, akkor odavezetnél vele; vagy, ha földi koordinátákat táplálnál bele még az indulás előtt; hogy mondjuk keleti hosszúság 334 , északi szélesség 3456 (most csak hasamra ütöttem ), tehát amit földi szinten, földi színtéren lehet értelmezni, akkor talán pont ott kötnél ki (ahol akarnál).
2020. okt. 28. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Igen, valahogy így képzelem el én is, csak most azokra az esetekre gondolok inkább, ahol az űrutazás a távolság miatt nem járható út. Vagy akár a koordináták miatt. Mert ha az időgép nem alkalmas arra, hogy térben is utazzunk, akkor oda rak le, ahol egy abszolút koordinátarendszerben vagyok. És ha nem látom egyértelműen a helyet, ahova menni akarok, akkor ki kell számolnom az ismert keringési idők alapján, de ahogy az első válaszoló is rámutatott, ez nem éppen egyszerű, már ha lehetséges. :)
2020. okt. 29. 00:00
 7/10 2*Sü ***** válasza:
100%

> A Föld pályamenti sebessége 30 km/s körül van, tehát…


Oké, de miért a Nap körüli keringési sebességet veszed alapul? Miért nem a Tejútrendszer középpontja körüli sebességet? Vagy miért nem az Androméda-galaxis középpontjához viszonyított sebességünket? Vagy miért nem egy 7 milliárd fényévre lévő galaxishoz viszonyított sebességet?


~ ~ ~


Viszont időutazás nincs, nem figyeltünk meg hasonló jelenséget, nyilván azon túl, hogy az idő telik, és különböző viszonyítási rendszerekben eltérő módon. De feloldást jelenthetne elvi szinten az, hogy az időutazás az időgép saját téridejéhez képest ugyanarra a térpozícióra visz vissza.


Majd ha lesz időgép, akkor meg lehet nézni, hogy milyen fizikai törvények teszik lehetővé a működését, milyen fizikai összefüggéseket kell figyelembe venni a térpozíció kiszámolásához. Ennek hiányában kicsit olyan a kérdés, mintha azt pedzegetnénk, hogy ha eggyel több testvéred lenne, mint amennyi van, az fiatalabb, vagy idősebb lenne nálad. Nem lehet érdemben válaszolni erre. A te kérdésed nem teljesen értelmetlen felvetés, de a megválaszolhatatlan, mivel a válaszhoz ismerni kellene az időutazás fizikai hátterét, ami viszont nincs.

2020. okt. 29. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok szakértő, de szerintem hibás a modellezésed, mert a tér-idő "rendszer" nem egy "egyszerű" 4 dimenziós koordináta-rendszerrel leírható valami, mert míg abban a tengelyek egymástól függetlenek, a valóságban a tér tengelyei és az idő tengely egymástól függenek. Ezért szerintem a te levezetésed nem bizonyítja az időutazás lehetetlenségét. Egyébként a fénysebesség nem abszolút minden vonatkoztatási rendszerben?
2020. okt. 29. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Azért a Nap körüli keringés idejét veszem alapul, mert én csak arra akarok kilyukadni, hogy a Föld "kimozdul-e alólam" vagy sem. És erre már a Föld sebessége is elég. Jó, de sajna nem lesz időgép, mert amikor Hawking partit rendezett, senki nem ment el. :/ XD


Hát én úgy tudom, hogy a fénysebesség a fény terjedési sebességét jelenti, ami közegtől függően változhat. Ezért emelik ki, hogy a kb. 300.000 km/s a vákuumra vonatkozik.


Nem egészen arra akartam kilyukadni amúgy, hogy emiatt lehetetlen(tudom, szarul fogalmaztam meg), hanem hogy ennek a lehetőségével is számolni kéne. Mert ugyebár van több elmélet is az időutazás működésére. Egyik szerint a múlt megváltoztatható, ezért veszélyes, a másik szerint nem, mert nem visszamegyünk az időben, hanem "visszatekerjük" azt, tehát a fiatalabb testünkbe kerülnénk vissza, nem emlékeznénk a jövőre, ugyanazokat a döntéseket hoznánk meg, és nem tudnánk változtatni semmin. Én pedig most abból az elméletből indultam ki, ahol több idősík létezik, és ha visszamegy valaki, akkor abban az idősíkban az adott személyből kettő lesz. :)

2020. okt. 29. 12:05
 10/10 anonim válasza:

Nincs külön idő, egyben van a téridő. A tér mozog az időben. Nem tudod gyakorlatban pillanatmegállítani a téridőt és kivenni belőle csak az idő dimenziót.

Akkor nem lenne idő, hogy felfogd mi van. Egy 3D hologramszerű "állóképet" kapnál de azt meg valamilyen extra dimenzióból kellene megfigyeld, ahol szintén telik az idő.

2020. nov. 22. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!