Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A tudomány mennyire visszamenő...

A tudomány mennyire visszamenőleg tudja megálapítani a világ keletkezését vagy létezését?

Figyelt kérdés

Most nem a földre és az emberei létezésre gondolok hanem maga a egész világ/univerzium hogy hol volt az igazi kezdet hogy lett az egész.

Mert emberi ésszel nehéz azért elképzelni hogy minig is volt valami vagy hogy a semmiből lett valami (úgy konkrétan tényleg a semmiből)

Tehát valamiből kellet keletkeznie ami most van és annak is kellet valamiből keletkeznie és így tovább...



2016. máj. 10. 18:22
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Minden - a tér, az idő és az anyag - a közel 13,7 milliárd éve lezajlott ősrobbanásban keletkezett. Akkor a világegyetem különös hely volt - olyan idegen, amennyire csak lehetséges. Nem voltak bolygók, csillagok vagy galaxisok; csupán a parányi elemi részecskék léteztek; ezek alkották az egész világegyetemet, amely még csak akkora volt mint egy gombostű hegye, és ráadásul hihetetlenül forró. Egyszer csak elkezdett tágulni - a különös és váratlan kezdetből táguló világegyetem olyanná fejlődött amilyennek ma látjuk.


A modern tudomány képtelen leírni vagy megmagyarázni bármilyen jelenséget, amely az ősrobbanás előtt 10-43 másodperccel történt. A 10-43 másodperces időszakot Planck-időnek nevezzük, a német tudús Max Plank után. Ő volt az első aki felvetette, hogy az energia nem folytonos mennyiség, hanem adott energiájú csomagokban vagy "kvantumokban" jelenik meg. A kvantumelmélet mára az egész modern fizika alapjává vált; a 20. századi elméleti fizika két kimagasló eredménye közül az egyik a kvantumelmélet, amely a világegyetem legkisebb mérettartományával foglalkozik. A másik pedig Einstein általános relativitás elmélete, amely a nagyon nagy mérettartományok fizikájával, a csilagászati méretekkel foglalkozik.


Bár a két terület saját érvényességi körein belül tökéletesen kiállta a kísérletek és az észlelések próbáját, mégis súlyos problémák merülnek fel, ha megpróbáljuk összehangolni őket. Különösen az idő megközelítése eltérő a két elméletben. Einstein elméletében az idő egy koordináta; éppen ezért folytonos mennyiség, így két időpont között az eltérés tetszőleges lehet. A kvantumelméletben azonban a Planck-idő alapvető határt jelent - az idő olyan legkisebb értelmezhető egységét ameyet elméletileg egyáltalán megtudunk még mérni. Még ha elkészítenénk is a lehető legpontosabb órát, akkor is azt látnánk, hogy aza óramutató szabályosan Planck-időegységeket lépne.


A 21. századi fizika egyik legnagyobb kihívása éppen e két ellentmondó elképzelés összeegyeztetése(a legújabb próbálkozások: a húrelmélet, illetve ennek rokona a membrán-elmélet). Tudományos vizsgálódásunkat a világegyetem 10-43 másodperce utáni másodpercekkel kezdjük, ekkor az ősrobbnás utáni kicsiny, forró és sűrű világban a kvantumfizika törvényei uralkodnak.


Az ősrobbanás-elmélet ellent mond ösztöneinknek. Józan ésszel sokkal inkább időben állandó(statikus) és térben végtelen világot képzelnénk el, ám napjainkban alapos tudományos érv szól amellett, hogy ez a rendkívüli esemény bekövetkezett. Ha elfogadjuk az ősrobbanás tényét, akkor a Plank-időtől egészen máig - Carl Sagan emlékezes szavaival élve: „halovány kék pontig” - követhetjük az események láncolatát.

2016. máj. 10. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
Semennyire. A tudomány is olyan, mint a vallás. Csak hisznek benne.
2016. máj. 10. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

és a "a parányi elemi részecskék" miből lettek?

és amiből lettek azok miből keletkeztek?

2016. máj. 10. 18:44
 4/10 anonim ***** válasza:
Ez a millió dolláros kérdés:)
2016. máj. 10. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Na ez az :)
2016. máj. 10. 18:58
 6/10 anonim ***** válasza:

"Mert emberi ésszel nehéz azért elképzelni hogy minig is volt valami vagy hogy a semmiből lett valami (úgy konkrétan tényleg a semmiből)

Tehát valamiből kellet keletkeznie ami most van és annak is kellet valamiből keletkeznie és így tovább..."


"emberi ésszel" - nos ehhez a fogalomhoz ateistaként úgy viszonyulnék, hogy az emberi ész egyik alapvető struktúrája, vagy esszenciája a logika. A logika az ember zsákja, amit ráhúz mindenre, csak hogy homályos képében megértse.

Nem vagyok asztrofizikus, se pap, viszont egyszerű kritikai filozófiával megállapíthatom, hogy a kérdés helyessége önmagában kérdéses. Mert, hogy Istent az emberi ész teremtette az biztos, viszont a tudományt is.

Ebből csak azt akarom kiszűrni, hogy hogyan akarunk mi megérteni egy ilyen dolgot, ha gondolkodásunkat alapvetően olyan elemi hibákra tesszük, mint a logika. Miért kéne legyen kezdete valaminek? Csak mert így logikus? Az univerzum van (ha van). De nem azért, hogy az ember megértse. Azért van, hogy legyen.

2016. máj. 10. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Érdekes meglátás, tehát azt mondod hogy volt olyan hogy kezdet ami elött ténylegesen nem volt semmi...
2016. máj. 10. 22:03
 8/10 anonim ***** válasza:

Én csak azt mondom, hogy asztrofizikailag laikus szemmel, én bármit el tudok képzelni. Azt is, hogy örökké volt, és azt is, hogy a semmiből lett majd hirtelen eltűnik. Hawking egyszer cáfolta saját doktori dolgozatát, és lényegében mindkettőt helyesnek ítélték, pedig ellentmondás volt a kettő. Hol van itt a logika? A szabályokat, amivel a teóriáinkat megírjuk, mi fedezzük fel. Azaz empirikus módon meghatározzuk. A saját szabályaink között, a saját játékunkban nyerünk mindig. Így működik a tudomány.

Lehet, hogy sokan nem értenek ezzel egyet, sok pontban én sem, de én eddigi tapasztalataim során így látom.

2016. máj. 10. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A jelenlegi elképzelések szerint a világunk teljes tömege már ott volt az ősrobbanásban. Tehát az ősrobbanás NEM a semmiből lett!

Ezzel együtt természetesen nem tudjuk, hogy miből lett... mivel az idő is ott keletkezett, ezért értelmetlen azt mondani, hogy "előtte". Elképzelések vannak - bizonyíték egyelőre nincs.

Ha volt is előtte valamilyen idő, az NEM a mi világunk ideje volt.


Az ősrobbanás után viszont szépen le lehet vezetni, hogy mi mikor keletkezett. Az itteni írások alapján ezt itt senki se tudja, de a gy.k.-n már ez néhányszor jól le lett írva, tessék visszaolvasni!

2016. máj. 11. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ha a világegyetemben minden létrejött, a világegyetem okának mindent felülmúlónak kell lennie, akkor az nem ennek a világnak a része.
2016. máj. 11. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!