Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha lenne fénysebességgel...

Ha lenne fénysebességgel utazó űrhajónk, akkor hogyan tudna az emberi test kibírni akkora sebességet?

Figyelt kérdés
Van erre valamilyen elképzelés?

2020. okt. 16. 14:35
1 2 3
 1/30 Wadmalac ***** válasza:
100%

Amikor az első vasútvonalak fektetése megkezdődött, sokan pánikot keltettek azzal, hogy a nagy sebességekbe (akkor a 100 km/h minősült annak) az ember belehal.

A sebesség lényegtelen, mert viszonylagos.

A gyorsulás, na az már tud ölni.

2020. okt. 16. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 A kérdező kommentje:
Szóval simán életben maradnánk egy elképzelhetetlenül gyors járművön amíg az komótos ütemben gyorsul?
2020. okt. 16. 14:41
 3/30 anonim ***** válasza:
100%
Hát de hát most is közel fénysebességgel utazol! A belátható univerzum peremén lévő objektumokhoz képest legalábbis mindenképpen. Hogy birod? Nem érzed rosszul magad, ekkora sebességtől? :)
2020. okt. 16. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:

Pontosan.

Csak nagyobb sebességeknél már problémás lehet az űrszemét, ami szétver mindent. És mindenütt van űrszemét.

2020. okt. 16. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 Wadmalac ***** válasza:
100%

"nagyobb sebességeknél már problémás lehet az űrszemét, ami szétver mindent"

Nem csak az. Fénysebesség közelében minden problémás.

A látható fény szemből röntgensugárzássá torzul.

Az út közben eltalált kósza hidrogénatomok dögerős elektron- és protonsugárzásként érik a hajót. Egy homokszem hidrogénbombaként párologtatná el az egész hóbelevancot.

A nagyobb űrbeli aszteroidákról nem is beszélve.


Arthur C. Clarke könyvbeli ötlete szerint (Távoli Föld dalai) a hajónak egy kilométeres jéghegyet kéne maga előtt tolnia, hogy kivédje az "út porát".

2020. okt. 16. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező: a sebesség viszonylagos. Egy százezer kilométer per másodperc sebességgel utazó űrhajóhoz elég, ha van egy proton, amelyet ilyen sebességre gyorsítunk, és ahhoz viszonyítjuk az űrhajó mozgását. És mi történik veled, ha egy ilyen gyors részecske elszáguld melletted ekkora sebességgel? Hát semmi. Mert a sebesség viszonylagos, és neked mint űrhajósnak annyiféle van belőle, ahány különböző vonatkoztatási rendszerhez viszonyítod magadat. De te attól még olyan maradsz, amilyen most vagy.


A nyugalmi (azaz erőmentes) állapot és az egyenesvonalú egyenletes mozgás fizikailag teljesen ekvivalens. Régebben ezt az ekvivalenciát csak a newtoni fizikára (mechanikára) értették, és ennek az ekvivalenciának a természet összes törvényére való kiterjesztéséről szól lényegében a speciális relativitáselmélet. Ergo nemhogy gyakorlati, de elvi szinten sincs semmilyen különbség egy egyenletesen haladó vagy egy nyugalmi rendszer között, mert az adott rendszer sebessége mindig más rendszerekhez képest értendő, és evidens, hogy az adott rendszeren belül végbemenő események nem függhetnek attól, hogy milyen más megfigyelők milyen más mozgásállapotban néznek rá az adott rendszerre.


Sőt, Einsteinnek az általános relativitáselmélet megalkotásával még a csak gravitáció hatására gyorsuló rendszereket is sikerült a nem gyorsulókkal közös alapra hozni azon az áron, hogy a gravitációt a téridő görbületeként írta le. Így a gravitáció hatására gyorsuló testek is erőmentes mozgást végeznek egy görbült téridőben.


Azaz gyorsulást (makroszkopikus érelemben) csak nem gravitációsan, hanem a másik három alapvető kölcsönhatás közül az egyetlen makroszkopikussal, az elektromágneses kölcsönhatással tudunk elérni. Viszont az így okozott gyorsulás "valóságos", és ha túl nagy, azt a tested megérzi, és bármilyen másik vonatkoztatási rendszerbe átülve ugyanúgy ezt látják rólad.

2020. okt. 16. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:
Ezt soha nem tudnám ugyanígy elmagyarázni senkinek, de értem a lényeget.
2020. okt. 16. 15:31
 8/30 A kérdező kommentje:

"Fénysebesség közelében minden problémás.


A látható fény szemből röntgensugárzássá torzul.


Az út közben eltalált kósza hidrogénatomok dögerős elektron- és protonsugárzásként érik a hajót. Egy homokszem hidrogénbombaként párologtatná el az egész hóbelevancot.


A nagyobb űrbeli aszteroidákról nem is beszélve."


Ebből az jutott eszembe, hogy a Flash sorozatban tudnak olyan gyorsan mozogni, hogy tárgyakon hatoljanak át. Ez tudományosan tekintve lehetetlen, vagy el lehetne érni elméletben?

2020. okt. 16. 15:35
 9/30 anonim ***** válasza:
100%

Nem.

Akármilyen nagy sebességgel sem lehet átmenni egy tárgyon roncsolás nélkül.

Az erők ilyenkor is fénysebességgel terjednek, és szétdobnák a tárgyat, amin átmész.

2020. okt. 16. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/30 A kérdező kommentje:
Ennek van értelme. Gondolom amíg anyag az anyag (márpedig minden anyag, az energia is) addig ez nem változik. Szóval egy szellem sem tudna átrepülni a falon :)
2020. okt. 16. 15:44
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!