Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Milyen halálozási adatok...

Milyen halálozási adatok lesznek egy hónap múlva?

Figyelt kérdés
Szerintetek november elején átlagosan, naponta hány ember hal bele a covid járványba Magyarországon?

2020. okt. 2. 20:34
A kérdező szavazást indított:
<10
10-19
20-29
30-39
40+
14 szavazat
1 2
 1/13 anonim válasza:
50%
Magasak _nagyon_ magasak O1G erre csak annyit fog kiböfögni hogy "Az országnak működnie KELL"...
2020. okt. 2. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
41%
Konkrétan a Covidba nem fog senki belehalni. Más betegségben halnak meg, csak jelen volt a covid a szervezetukben. De nem ez okozza a halált.
2020. okt. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
78%

De, okozhat halált: pl. ha a tüdőt teszi tönkre.

Jó, a halált ilyenkor a fulladás okozza...

2020. okt. 2. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 2*Sü ***** válasza:
94%

Én azt gondolom, hogy nálunk igazán első hullám is csak mutatóban volt, a járvány jórészt megmaradt a szociális, egészségügyi intézmények falai között. Erre utal a tavaszi igen magas halálozási arány is, az népességarányos igazolt fertőzések számának alacsony volta is (kb. tizede volt nálunk). Az EU-ban egymillió lakosból 333 halt meg, nálunk 82-en. Ha csak a „lemaradásunk” felét hozzuk be egy hónap alatt, az a halottak számának megduplázódását jelentené, átlagosan havi 25-30 halottat jelentene.


Máshonnan megközelítve az EU-ban a halálozás szempontjából a legrosszabb egy hónapnyi időszak március 29. és április 29. között volt, ekkor egymillió emberből naponta átlagosan 6,1 ember halt meg. Ha ennek a fele valósul meg nálunk is, akkor az is naponta átlagosan 30 halottat jelentene.


De ismerve a jelenlegi járványkezelési stratégiát, az egészségügy állapotát, illetve azt az erős sejtést, hogy a második hullám főleg a fiataloktól indult, és nyilván egyre jobban eléri az idősebb korosztályt, én a 40+ opciót sem tartom elrugaszkodottnak több hetes időszakban. De hogy ez még októberben bekövetkezik, vagy csak novemberben, az kérdéses. Én inkább ez utóbbit tartom valószínűbbnek.

2020. okt. 2. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
#3 pontosan...
2020. okt. 2. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 2*Sü ***** válasza:
100%

#2 > Konkrétan a Covidba nem fog senki belehalni. Más betegségben halnak meg, csak jelen volt a covid a szervezetukben. De nem ez okozza a halált.


Ez nehéz kérdés. Mert ha mondjuk valaki Covid beteg, de nem tud róla, csak némi hőemelkedése van, viszont így beül az autóba, és a legyengült állapota, lelassult reflexei miatt nekimegy egy fának, akkor pontosan mi is ölte meg? Ha nem ült volna autóba, akkor lehet akár enyhébb tünetekkel átvészelte volna a betegséget. Viszont ha nem lett volna Covid beteg, akkor nem ment volna neki a fának. Jó, itt nyilván azért mégis csak hajlik az ember afelé, hogy emberünk autóbalesetben halt meg, és nem Covidban, de már ez sem annyira egyértelmű.


Viszont ha valakinek szívritmuszavara van, és a Covid betegség annyira leterheli a szervezetét, hogy meghal, akkor még ennyire sem egyszerű a képlet. Itt is arról van szó, hogy ha nincs a járvány, akkor lehet, eléldegélt volna még tíz évig. Ha meg nem lett volna szívritmuszavara, akkor lehet túléli a Covidot. Hát de volt neki szívritmuszavara. Az, hogy meghalt, az annak köszönhető, hogy mindkettő betegség – a krónikus és az akut betegsége is – egyszerre volt jelen. A kettő együtt ölte meg, egyik sem jobban, mint a másik.


Tehát ha még igaznak is fogadjuk el, hogy az elhunytak nagyobb része nem a Covidban halt meg, az érme másik oldala mégiscsak az, hogy viszont a túlnyomó többségük nem halt volna (még) meg, ha nincs járvány.


Amúgy ilyen szempontból ami reálisabb képet tud adni az az, hogy mennyivel nőtt meg egy városban, megyében, országban, kontinensen a halálozások száma a megszokotthoz képest. Ilyen téren meg inkább az a sejtés, hogy a Covidban meghaltak száma nem túlbecsülve, hanem alulbecsülve van.

2020. okt. 2. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Én 40-50-re tippelek.

Akik 20 alattira tippeltek, azok mire gondolnak? Hogy alábbhagy a járvány? Mert most fog csak begyorsulni.

Hát majd eldől, hogy én vagyok pesszimista, vagy Ti vagytok optimisták, vagy - ne így legyen, - én is optimista vagyok ... :C

2020. okt. 3. 00:24
 8/13 2*Sü ***** válasza:

> Akik 20 alattira tippeltek, azok mire gondolnak? Hogy alábbhagy a járvány? Mert most fog csak begyorsulni.


Nem gondolom, hogy 20 alatt maradna. De hadd próbáljam kitalálni, hogy ők mire gondolhatnak. Ugye itt augusztus vége után volt egy exponenciális szakasza a járvány terjedésének. Az exponenciális függvény természete meg az, hogy a növekvénye is exponenciálisan növekszik. De ez megtörni látszik. Lásd:


[link]


(Hétnapos mozgóátlagot linkelek, az némi késleltetést jelent ugyan, de jobban látszik a trend.)


Ha pusztán ezt a grafikont nézem, úgy tűnik, mintha a járvány egy lineáris szakaszba lépett volna. Az meg ugye azzal jár, hogy minden nap kb. ugyanannyi új fertőzött van, illetve ugyanannyi haláleset történik. Pusztán ebből akár logikusnak is tűnik ez az álláspont is.


~ ~ ~


Ami engem zavar, és ami miatt szerintem ez a kép csalóka az a tesztelés. Bár augusztus vége óta folyamatosan növekszik az elvégzett tesztek száma, pár hete nem növekszik tovább. (Informálisan is úgy tudom, hogy nagyjából elértük a tesztelési kapacitás maximumát, a tesztek számát csak komolyabb átalakításokkal lehetne növelni. És ennek alapvetően nem is a tesztek, vagy a szakemberek száma a szűk keresztmetszete, hanem infrastrukturális oka van. Teszt is van, ember is van, de egy laborban megfelelő környezet kell biztosítani, ez az, amit nehezebb megteremteni. Nem véletlen, hogy bevezették azt az eljárást, hogy bizonyos szempontból most már tényleges teszt nélkül, a háziorvos a tünetek alapján is fertőzöttnek nyilváníthat.) Tehát hellyel-közzel azt lehet mondani, hogy a tesztek száma kb. stagnál. Lásd:


[link]


Viszont a pozitív tesztek aránya meg növekszik:


[link]


Innen meg nem merész azt feltételezni, hogy ha olyan széles körben teszteltünk volna az elmúlt egy hétben, hogy a pozitív tesztek aránya 5% alatt maradjon, akkor több fertőzöttet találtunk volna, és nem az látszana, hogy ennyire megállt az új fertőzöttek számának a változása. Valószínű, hogy azt látnánk, hogy az új fertőzöttek száma továbbra is növekedő tendenciát mutat.


Ezt így mind együtt nézve úgy tűnik, hogy csak az igazolt megfertőződések száma az, ami stagnál, a tényleges megfertőződések száma továbbra is növekszik. És bár a megfertőzöttek száma jelentősebben eltérhet az igazolt fertőzések számától, a halálozások száma már kevésbé. Aki Covid beteg annyira, hogy belehal, arról azért jó eséllyel kiderül előtte, hogy Covid beteg.

2020. okt. 3. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
0%
1000
2020. okt. 3. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Úgy látszik nagyon alábecsültük!

Szerintem ezt nagyon elqrta a vezetés. 90 halott 1 nap alatt.

Ez már vetekszik a márciusi olasz adatokkal (lakosság-arányosan, 6* annyian vannak, 600 halott/nap), amikor még felkészületlenül, ismeretlenül érte őket a vírus.

2020. nov. 4. 17:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!