Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hidraulikus emelővel bármennyi...

Hidraulikus emelővel bármennyit fel lehet emelni?

Figyelt kérdés
Ha elég erősnek tételezzük fel az emelő falát, akkor mennyit lehet felemelni?
2020. aug. 23. 20:45
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
50%
A szilárdság csak erő kérdése.
2020. aug. 24. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

Én kb. érteni vélem amit a kérdező szeretne tudni. Archimedesz mondotta volt valamikor: "Adjatok egy szilárd pontot, és kifordítom sarkaiból a világot!"

Méretezés kérdése, hogy mekkora terhet fog bírni felemelni. Ha tisztán elméleti szinten vizsgáljuk (ideális folyadékkal, ideális csövekkel) akkor nincs határ. De a valóságban a folyadékok kis mértébek összenyomhatóak, nyomás-hőmérséklet emelésével rengeteg fizikai tulajdonságuk megváltozik.

Ugyanígy a szerkezetet alkotó többi elemé is. Léteznek nagyon nagy terhelhetőségű acélok is.

Legelső amivel találkozni fog az ember ha elkezdi ezt a gondolat kísérletet folytatni valós esetben. Az, hogy a folyadék elkezd összenyomódni, miközben a szerkezet többi eleme meg elkezd rugalmasan nyúlni (húzás). Ekkor elkezd a geometria kedvezőtlenül változni. Ha tovább nő a terhelés előbb-utóbb a szerkezet szakadni fog. Ilyenkor még lehet azt csinálni, hogy erősebb anyag, nagyobb falvastagság stb. de ez nem növelhető a végtelenségig.

Tegyük fel, hogy a szerkezetet megerősítettük, akkor jön a folyadékok extrém nyomáson történő viselkedése.

Szintén itt már fog függeni az alkalmazott folyadék anyagi minőségétől is.

2020. aug. 24. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Igen, pontosan arról szólt (volna) a kérdés, hogy az eszköz méretezhető; például a dugattyúk mérete megválasztható, így teljesen lényegtelen a motor ereje.
2020. aug. 24. 12:14
 14/15 anonim ***** válasza:

A tápszivattyú (ez lehet motor, kézi pumpa stb.) ereje ott fog számítani, hogy egyrészt lesznek belső surlódások (főleg nagyobb nyomáson), a folyadéknak az egyik térből át kell áramolnia a másikba és már itt lesznek (lehetnek egészen nagyok is) veszteségek. Alapvetően igaz lesz, hogy a rendszerbe legalább az m*g*h (m az emelet test tömege, h az emelési magasság) energiát be kell vinni. Viszont akár az m akár a h növelésével a járulékos veszteségek is nőni fognak.

Utána a kérdés, hogy ennek hordozhatónak kell-e lennie, vagy lehet fixen telepített? (ma webáruház szintjén hordozható hidraulikus emelők 50-60t emelési teherig simán vásárolhatóak, a nagyobbak már egyedi darabok; de egy 50 vagy 60t-ásat ha van pénzed bármikor megvehetsz, az egyik népszerű gyártónál most néztem közben van már 250t-s egyedi rendelésre).

Rengeteg gyárban használtak egészen brutális erejű hidraulikus préseket, még gyakornokként láttam 240t-s hidraulikus prést és nem volt egy extrém szerkezet.

2020. aug. 24. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Alex Fly ***** válasza:
100%
Hát ha úgy vesszük, akkor a Nap tömegének másfélszeresénél a folyadék atonjai összeroppannak és lesz egy kis neutroncsillagod... De nem ajánlom, hogy kipróbáld, mert egy szupernóvarobbanás után elég sok lesz a takarítanivaló.
2020. aug. 25. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!