Mikor lesz a Földön az emberhez hasonlóan értelmes, eszközhasználó, városokat építő, folyamatosan fejlődő faj?
Ha az emberiség kipusztulna a bonobók foglalnák el az üresen maradt ökológiai fülkét.
Genetikailag nagyon hasonlítanak az emberre.
200 millió év múlva, az új-Pangeán, egy szárazföldi tintahal
* * *
Még valami. Röpke 1 - 2 millió év eltelne az ember után.
A civilizált bonobók, a homo sapiens által hátrahagyott atomerőmű maradványokat tanulmányozva megépítenék a saját reaktorukat.
// A nehézvizes reaktor ( Pl. CANDU ) nem okozna nukleáris apokalipszist, csak simám leállna. //
"csak simám leállna"
meg simán elnyeli mindet az óceán/tenger
Semmi garancia nincs rá, hogy alakulna ki "értelmes élet"...
Mellesleg az sem biztos, hogy mi azok vagyunk, attól, hogy mi annak tartjuk magunkat...
Nem magától értetődő, hogy egy intelligens faj városokat épít és fejlődik, úgy ahogy az ember.
A Homo Habilis kb. 3 millió éve jelent meg és már bizonyítottan használt kőeszközöket. Aztán megjelent a Homo erektus (kb. 2 millió évvel ezelőtt), ami már a tüzet is használta. Az anatómiailag modern ember első leletei meg kb. 200.000 évvel ezelőttről származnak.
Ha nagyon optimisták akarunk lenni, akkor azt mondhatjuk, hogy az első "városok" kb. 10.000 évvel ezelőtt már megjelentek. (De ez inkább csak olyan 5000 év.) Tehát 190.000 évig úgy éltünk, hogy ismertük a tüzet, de nem építettünk városokat.
A tudományos és technológiai fejlődéshez tehát nem csak ész kell. Hanem olyan társadalmi konstrukciók, amik lehetségessé teszik a technológiai, és kulturális fejlődését is. És akkor még nem említettem az anatómiai sajátosságokat: pl.: ügyes kezek megléte, stb.
A Földön ma is élnek okos állatok az emberen kívül. A palackorrú delfinnek barázdáltabb és nagyobb az agya, mint az emberé. De mégsem épít a szájával meg az uszonyaival víz alatti városokat. A legtöbb főemlős megérti az elvont fogalmakat, ha azt az ember megtanítja nekik: pl Kereskedelem, prostitúció.
A varjúfélék és a fejlábúak is rendkívül kreatív, kiváló problémamegoldó készséggel rendelkező állatok, mégsem kezdenek civilizációt építeni maguknak. Pont azért, amiért az ősember sem tette ezt évmilliókon keresztül...
A modern ember is 190.000 év után kezdett el városokba szerveződni. A modern civilizáció meg röhejesen fiatal. pár 100 éve alakult csak ki. Holott 200.000 éve ugyan olyan okosnak születik meg minden emberi csecsemő.
Bizonyára csomó mindennek kellett egyszerre megtörténnie ahhoz, hogy az ember ilyen módon kezdjen el fejlődni. De talán a legfontosabb feltétele ennek a tudomány használata volt. Az, hogy nem csak elképzeljük, hanem valóban meg is figyeljük a valóság ok-okozati összefüggéseit és rájöjjünk hogyan kell tüzet rakni vagy íjat készíteni. Voltak azok az ősemberek, akik ezekre rájöttek és voltak azok is, akik varázslónak gondolták őket, jobb esetben felkarolták rossz esetbe elüldözték őket találmányaik miatt... A Tűzet sem úgy fedeztük fel, hogy egyik nap felkelt Thurklop és rájött az égés 3 feltételére. Először bizonyára kántáltak meg táncoltak, hogy hamarabb beinduljon a tűz. Ezeket az ősembereket varázslóknak, sámánoknak gondolhatták, akik természetfeletti erejük segítségével képesek tüzet gyújtani. Sok százezer évnek kellett eltelnie addig amíg rájöttünk, hogy a tűzhöz csak éghető anyag, levegő, és megfelelően magas hőmérséklet kell. A többi sallang csak babona és téves elképzelés.
Nincs akadálya annak, hogy más okos állatokból is tudományt használó állat alakuljon ki. DE valószínileg erre nagyon kicsi az esély, még akkor is ha az állat olyan okos, mint mi. Ez már akkor is egyértelmű, ha csak magunkból indulunk ki.
Azzal meg nem értek egyet, hogy két dudás nem fér meg egy csárdában. Erre az állatvilág önmagában is rácáfol. Tekintve, hogy rengeteg sikeres faj képes szimbiózisban egymással élni. Az ember továbbá nagyon tud kötődni más állatfajokhoz is. Pl kutya, macska, stb. És akkor még nem beszéltem az emberi faj állatmentő és védelmező tulajdonságáról. Pl.: WWF, PETA, stb. Ettől még nem kizárt, hogy kicsinálnánk egymást, de nem is magától értetődő... A Neander-völgyivel is inkább asszimilálódtunk, mint kiirtottuk őket...
Egyszer egy bölcs és okos ember azt mondta;
"The ability to speak doesn't make you intelligent. The ability to comprehend it does."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!