Lehetséges vajon Elon Musk terve, miszerint 2050-re kolonizálni szeretné a Marsot?
(Nem-olyan-régi hír)
Az egy dolog, hogy nagyon hangzatos, és elég jelentős személyiség mondja, de tudományos szempontból vajon reális-e, hogy (2050-ig) ez megvalósul? Szakmai szempontú elemzést sajnos nem találtam a kérdésről, de ha valaki mégis, az ne tartsa vissza.
Köszönöm szépen a meglátásokat.
Igen, éppen erre voltam kíváncsi, hogy vajon inkább a túlzott magabiztosság beszélt-e Muskból (az egy dolog, hogy komolyan gondolta), vagy komoly tudományos mérlegelés után arra a következtetésre jutott, hogy ez lehetséges. Ezek szerint inkább az előbbiről van szó.
Technológiai tudásunkat figyelembe véve abszolút elérhető, sőt Musk terve egy kis lepkefing ahhoz képest, hogy mire lennénk képesek, ha a teljes bolygó minden erőforrása arra lenne ráállítva, hogy benépesíthessük a vörös bolygót.
A probléma a pénz és a motiváció. Nincs meg egyik sem. Ha lenne valami olyan esemény, ami miatt meglenne egy ilyen teljes összefogás szintű motiváció, akkor elég gyorsan megindulhatna a tömeges migráció. Milliós embertömeget is lehet vizionálni a Marsra 2100-ig pl olyan esetben, ha hirtelen összeomlana a bolygó, vagy valami nagyon elképzelhetetlen sci-fi, ami miatt menekülnünk kéne a Földről. De érthetően ilyen motiváció nincsen, és előreláthatóan nem is lesz.
Másik motiváció akkor a pénz. Megéri-e odamenni..? hát nem... tehát az űrbányászat, holdbányászat még megérheti, hiszen gyakorlatilag ott is ökológiai károsítás nélkül lehet kitermelést folytatni, közelebb van, könnyebb folytatni. Élettelen sziklák... lehet vitatkozni milyen természetes értékük van, de valószínűleg még élni fogunk, amikor megindul ez, és bedönti a földi bányászati ágazatokat. Ebben nagy üzlet lehet. Marsa költözni néhány apróbb(a földi embertömeg álzalános motivációihoz viszonyítva apró) motiváció van. Kíváncsiság, kutatás, felfedezés, hódítás, és hát amint multiplanetáris lények leszünk, akkor az erősen növelni fogja a túlélési esélyeinket az univerzum forgatagában. Ez még sok embert érdekelhet.
Tehát lehetséges a Marsot benépesíteni, lehetséges önellátóvá tenni a bolygót, viszonylag hamar (néhány száz év). Csak a többségnek ez nem érdeke 🤷♂️ nagy tett, de nem lesz jobb senkinek 🤷♂️
Csak zárójelben: Pl. a Tesla Roadster nagyon nem azon a pályán van, amit eredetileg terveztek, mivel Mars körüli pályára szánták. Finoman szólva elnézték a számításokat, vagy csak nem sikerült kontrollálni a Falcon Heavy teljesítményét, de nem az aszteroida övbe akarták küldeni. Ehhez képest én azt javasolnám Musk csapatának, hogy első körben próbáljon eljuttatni mondjuk egy egyszerű szondát egy előre megtervezett, konkrét Mars körüli pályára. (Olyan szondát, amit rendesen sterilizáltak, nem úgy, mint a Roadstert.)
"a Tesla Roadster nagyon nem azon a pályán van, amit eredetileg terveztek, mivel Mars körüli pályára szánták."
Nem szánták Mars körüli pályára.
Nem is lehetett volna.
Ahhoz a pályára álláshoz is kellett volna üzemanyag és pályamódosítás, a pályára állító eszköz meg a felövés után pár nappal befejezte a munkáját, tervezetten (ennyi szufla volt az akkukban, pályamódosító (fékező, pályára állító) hajtást nem is vitt magával.
Az igaz, hogy nagyobb indító löketet kapott a tervezettnél és a valós pálya hosszabb, elnyújtottabb lett, mint gondolták.
Jelen esetben, egy sima rakéta fellövési teszt céljára az eredmény tökéletes.
Direkt linket is adtam, de itt van még:
"the upper stage boosters will fire one last time, pushing the Tesla out towards its elliptical orbit around Mars. If things don’t go to plan, it could orbit Earth, potentially indefinitely." (Egyik sem jött össze.)
"Elon Musk has encountered a glitch in his plan to send a red Tesla Roadster into orbit around Mars after a successful launch aboard the SpaceX Falcon Heavy rocket."
stb....
"pushing the Tesla out towards its elliptical orbit around Mars"
A megfogalmazás félreérthető. És ezért sok helyen utólag ezt meg is jegyezték.
Nem Mars körüli elliptikus pályára, hanem olyan elliptikus pályára, ami a Marsot is megkerüli. És olyanon is van.
Csak ez hosszabb, elnyújtottabb lett a tervezettnél.
Soha nem volt terv Mars-orbitális pálya, se kör, se ellipszis.
"Elon Musk has encountered a glitch in his plan to send a red Tesla Roadster into orbit around Mars"
Na pont ez a nem igaz, a félreértés.
Pont a félreérthető nyilatkozatok miatt. Elon is néha (néééhaaa? Mindig!) ész nélkül posztol.
"Musk tweeted late on Tuesday that the rocket carrying his Tesla exceeded its target and is now on its way to an asteroid belt between Mars and Jupiter."
Ez igaz.
De idéznék az első linkedből:
"Its projected path will bring it close to Mars. There is a tiny chance it might crash into the planet. If it stays on course, it will instead drift through space, potentially for millions of years."
A pálya a Mars közelében volt tervezve vinni a hajót, esetlegesen Marsra is pottyanhatott volna. De ha nem, simán el kellett súgnia mellette. Orbitális pálya sosem volt tervezve.
Jó, legyen igazad. :)) Igaz, hogy ez már utólagos marketing kérdése, ami úgy látszik jól működött, de legyen. :))
"Elon is néha (néééhaaa? Mindig!) ész nélkül posztol."
Akkor mondhatjuk, hogy senki nem tudja, milyen pályát terveztek? Így a legegyszerűbb. :))
Egy olyan hírt lehetne keresni egy hiteles helyről, ami a fellövés előtti dátumú, és szerepel benne az aszteroida öv.
"A pálya a Mars közelében volt tervezve vinni a hajót"
Akkor is nagyon elnézték. (Egyébként elvben van olyan lassító hintamanőverrel végződő pálya, amivel aránylag távoli és/vagy elnyúlt pályára lehet állni a Mars körül. Az út össz ideje persze úgy hosszabbodhat.)
Na még egy link az indítás másnapjáról, aztán most már befejeztem.. :)
"A red car for a Red Planet. That's what Elon Musk was hoping for when he launched his own Tesla Roadster on SpaceX's first Falcon Heavy rocket Tuesday (Feb. 6), headed for an orbit that might have extended out to the orbit of Mars. But his car, it turns out, is taking a detour through the asteroid belt."
Azt aláírom, valóban lehet, hogy nem Mars körüli pálya volt a cél, hanem a Mars-pálya. De tuti nem az aszteroida öv.
De mindegy, ennyit nem ér meg, a kérdéstől is elkanyarodtunk. Arra akartam csak utalni, hogy ha rajtam múlna, biztos nem adnám Musk kezébe egy ilyen "kirajzás" tervezését, szervezését.
"Azt aláírom, valóban lehet, hogy nem Mars körüli pálya volt a cél, hanem a Mars-pálya. De tuti nem az aszteroida öv."
Biztos, hogy nem Mars körüli pálya volt a cél. Mondom, hogy nem volt fékező meghajtás és út közbeni navigációs hajtás a hajón. Anélkül ilyen messzi orbitális pályára nem lehet ellőni semmit.
A rakéta Föld-orbitális utáni kezdő gyorsítása adta meg a pályát. Utána többé semmi.
És a második fokozat hajtóműve túlteljesítette a tervezett tolóerőt.
Ami fejlesztés szempontjából siker.
"ha rajtam múlna, biztos nem adnám Musk kezébe egy ilyen "kirajzás" tervezését, szervezését."
Hát nem is ő csinálná, mint ahogy nem ő tervezi a rakétákat sem.
És éppen politikai-gazdasági nyomás miatt biztosan nem is tehetné meg, hogy egyedül telepítse be a Marsot, még ha tudná is.
Én csak azt mondom, lehet így-úgy megítélni, de nehogy már egy 100%-osan sikeres fellövése alapján, ami tévesen fiaskóként van kezelve.
Rábíznád a Boeingre?
A Starliner még az ISS-ig sem jutott el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!