Aki magas IQ-val rendelkezik (130-145 között), hogyan jellemezné a gondolkodását, felfogóképességét? A gondolkodásának a működését?
Leírom az én meglátásaimat, hátha valaki képes hozzáfűzni pár dolgot.
1. Mintákat keresik és figyelik és észre is veszik.
Pl.: Beszélgetés mintája, hogy hova vezet, előre látja és meg is jósolja.
2. Az adott dolgokból, információkból való gyors következtetési képesség.
3. Magas szintű logikai készség.
4. Magas szintű elemzési készség.
Az információ egy részéből, az egész jelenség megértése, illetve a teljes információból egy részjelenség megértése.
Jobban, gyorsabban meglátják a dolgok közötti kapcsolatokat, összefüggéseket.
5. Magas szintű jellemzési készség.
6. Észlelési képesség. Különböző dolgok, különböző módon való feldolgozása. Több mindent észrevesznek a környezet jelenségeiből.
7. Fogalmi gondolkodás
Nekem 150 körül volt a legutóbbi mérésnél, de egy évtizeddel ezelőtt 140 valahányat mértek. Ne adjál meg ilyen szűk számot mert nagyon kevesen fognak beleesni. Itt a Gyakorikerdeseken meg különösen.
Jók amiket írtál, de akik nem ezen az IQ szinten vannak(ezt most bántás nélkül) azoknak könnyebb megérteni úgy hogy hogyan nem gondolkodnak mintsem hogy hogyan.
Így elsőnek amit hozzáfűznék:
Nem ignoráljuk azokat az információkat amik tévesek, hamisak vagy megbízhatatlanok és nem tekintünk nagyobb jelentőséget a megbízható, hiteles információknak. Helyette minden információra a forrással együtt gondolunk és aszerint kezeljük. A téves információk hasznosak ha más emberek gondolkodásával akarsz tisztába lenni. Az adott téves információk mindig rámutatnak egy emberi viselkedési mintára vagy társadalmi jelenségre ami okozza ezek létrejöttét és elterjedését.
Ez azt eredményezi hogy nehezebben befolyásolnak manipulatív emberek, a pletykák nem változtatnak a szociális hozzáállásunkon az adott személyhez, továbbá a különböző pártoktól érkező kommunikációkra figyelünk és helyükön tudjuk kezelni.
Azért adtam meg ezt az intervallumot, mert idáig lehet valós eredményt kapni, ami a szórást, létszámot illeti.
145 felett már kevés az alany.
Az kimaradt valóban, hogy minden információt befogadnak, nem ítélkeznek, viszont szelektálnak, a helyükön kezelik.
Nekem 160 volt legutóbb. MENSA teszten 150. Először is amit fontos megjegyezni : nincsen új a nap alatt! Az ember jó esetben egy tiszta gondolattal új dolgokat a már a saját logikai kontextusaiba épített korábbi ismereteiből merítve képes csak felidézni. Nem jövünk rá semmi újra, csak a már meglevő ismereteinkből szedjük elő a meglevő válaszokat
Úgy kell elképzelni, hogy az agyunkkal egy már meglevő adatbázisban kotorászunk megoldást kutatván és már egy korábban ismert hasonló probléma megoldását dobja ki autómatikusan az agyunk. Létezik egy akasha krónikája nevű a Jung-féle tudatalattinak magasabb szinten kiterjedt változata, amiből az agy keresgél megoldást a már meglevő megoldások közt. Nem maga az ember jön rá, fedez fel dolgokat, hanem egy már egy létező megoldást másol az agy.
Már a tudomány is kezdi megérteni ennek a mechanizmusát. A Jung-féle tudatalatti elmélet a spiritualitásban használt morfogenetikus mezőnek illetve a magasabb dimenziók, rezgések közt is működő Akasha krónikájának a felismerése.
"Nekem 150 körül volt a legutóbbi mérésnél"
"MENSA teszten 150."
Ezek az adatok így önmagukban számomra teljesen értelmezhetetlenek.
Mint ahogy a kérdés is (130 - 145 közötti IQ)
A jelenlegi Mensa teszten 100 átlagú, 15 szórású haranggörbére illesztik az IQ értékeket, és a legmagasabb IQ szint amiről számot adnak a tesz alapján az "135 feletti". Azaz magasabb, mint az emberek 0.98%-ának. De e felett a jelenlegi hivatalos teszten nem tesznek különbséget.
Ha az 150-es érték értékek a régi, 24 szórású IQ teszt alapján készültek, akkor azok a jelenlegi (15 szórású) teszten ~131.4-nek felelnek meg, tehát az érték magasabb, mint az emberek 1,86%-ának. Egyébként a Mensa tagsághoz a jelenlegi teszten 130 pont elérése szükséges, azaz két szórással meg kell haladni az átlagot, avagy a felső 2%-ba kell tartozni.
Most akkor hogyan mért IQ-ról beszélünk? És mire gondolt vajon a kérdező?
A 24 szórású teszten az emberek 7.5%-a ér el 130 és 145 közötti eredményt és 3% ennél is magasabbat, a 15 szórásún az emberek 2,2%-a esik e két szám közé és 0,13% akinek ennél is magasabb.
A kérdésre konkrétan vaálaszolva: nekem a 15 szórású teszten 130 és 135 közötti eredény jött ki, a kérdező által felsorolt tételek nagy részével egyetértek, de néhány foglaom alatt nem biztos, hogy ugyan azt értjük. A "gyors következtetési készség" például nem érzem, hogy rám különösebben igaz lenne, inkább azt érzem, hogy mélyebb a megértésem. Tehát például ha középiskolában matematika órán elmondtak egy tételt akkor világos volt, hogy mi az és hogyan kell alkalmazni. De lehet, hogy valaki a "gyors következtetés" és a "mintázat keresés" , "több mindent észrevesz" címszó alatt olyan dolgokra gondol, amit a Csúcshatás c. filmben látni, hogy beötlik egy 3 éve látott könyvből valami amit egyből felhasznál egy beszélgetésben, és már előre tudja, hogy e miatt a jövő héten mi fog történni, az rám speciel egyáltalán nem jellemző.
Kedves utolsó válaszoló.
Ezt én is tapasztalom. Vagyis többféle, különböző részinformációból, az ember képes, újat alkotni.
Valamint az a bizonyos mintafelismerés, ami jelen van a természetben, egyre mélyebb elemzési készség, megváltozott, koncentrált tudatállapot eredményeként jelenik meg. Mintha felfedné magát, ami már eleve ott volt.
Ehhez nem is kell kiemelkedő IQ.
Lásd, Feynman.
Azt is látom, hogy a magas értelmi képesség, egy lehetőség, semmi több. Ez mellé még kell a hit, szeretet, kitartás, szorgalom, akarat.
Ha ez egy átlagos értelmi képességgel rendelkező embernél is jelen van, ő is képes lesz eredményes életet élni.
De erről nem elég beszélni, teljes egészében tudatosítani kell.
"Most akkor hogyan mért IQ-ról beszélünk? És mire gondolt vajon a kérdező?"
A szórással tisztában vagyok. Az értéket, általánosságban adtam meg.
Nem mondanám, hogy a mérésnek nincs jelentősége. Viszont biztosan van különbség egy 100 körüli és egy 135 körüli értelmi képességgel megáldott ember között.
Az IQ mérésnek vannak szabályai. Csak annak nincs pontos (egzakt) definíciója, amit mér. Az IQ-t teszttel mérik, és csak típusát tekintve is sokféle létezik. Ha ezek kombinációját is, még többféle. Ebből az következik, ha valaki egy tesztet megcsinál, kap egy (ott használt) értéket. Ez egy szám, de senki nem tudja definiálni, mit mér. Ha más típusú teszteket végzünk, más eredményeket kaphatunk. Nem kétséges, az az emberi képességek más vonulatára, illetve ennek mértékére mutat rá. Csak arról nem szól szakirodalom, egzaktul mire.
Egy másik megközelítést említek. Magam és sok megkérdezett tapasztalata, hogy rendkívül intelligens, a világ jelenségeit nagy biztonsággal jól átlátó emberek nem hozzá szóba sose az IQ-jukat, ha rákérdeznek, vagy hárít, vagy rendkívül kényszeredetten válaszol. Ugyanakkor sokan vannak, akik sűrűn hivatkoznak magas IQ szintjükre. A gyakorlati életben a környezetük ennek hozadékét mégis nehezen észleli. Van ebben valami bájos ellentmondás.
Senkit sem kívánok sem önérzetében, sem másban megbántani, sőt, egyetértek azzal, hogy e képességek bizonyos szint fölött meglehetősen ritkák az emberiségben. De azért bizonyos pszichológiai alapismeretek birtokában elgondolkodom a jelenség hátterén.
"Magam és sok megkérdezett tapasztalata, hogy rendkívül intelligens, a világ jelenségeit nagy biztonsággal jól átlátó emberek nem hozzá szóba sose az IQ-jukat, ha rákérdeznek, vagy hárít, vagy rendkívül kényszeredetten válaszol."
Kérdezett valaki ilyet? Itt nem a dicsekvésről, önbizalom erősítéséről, mentális erőfitogtatásról van szó.
Helyes. Akkor miért is fontos a külvilág számára, hogy neked mekkora az IQ-d?
Egyáltalán: miért is akarják néhányan ezzel mérni az intelligenciájukat? Miért fontos, hogy ennyivel vagy annyival több nekik, mint másnak?
Fejtsd ezt ki kérlek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!