Egy adott helyről nézve a csillagok ugyan azok szoktak lenni, vagy ez a helyzet mindig változik?
Hát ugye a Föld gömbölyű és forog a tengelye körül, mi pedig az északi féltekén vagyunk, tehát a teljes égboltnak nagyjából a felét látjuk, az északi felét. De ugye amikor a Nap fenn van, nappal van, akkor a Napot látjuk az égbolton, a csillagokat csak éjszaka. Igy az égbolt északi felének is csak a felét látjuk egyszerre, éjjel, estétől reggelig.
A Föld viszont kering is a Nap körül, durván 365 napos keringési idővel tesz meg egy kört körülötte. Ezért minden éjjel az északi félégbolt 1/365-öd részével többet látsz a keleti égboltból (egy cikkelynyit), és ugyanennyivel kevesebbet a nyugati égboltból. Ezért - ahogy mér előttem is irták - a változás egy nap alatt nem igazán észrevehető, de egy év alatt kompletten körbe tudod majd nézni a teljes északi égboltfélgömb csillagtérképét, egyben a 12 asztrológiai csillagképet is (bak, vizöntő, stb.)
Azt még hozzátenném, hogy egyes csillagok az éjszaka folyamán is erősen elvándorolnak a helyükről, vagyis este kilenckor teljesen máshol lesz az égbolton ugyanaz az objektum, mint hajnali háromkor a Föld forgása miatt, mások meg nem, például a sarkcsillag, ugyanis az a Föld forgástengelyének a közelében van, így pozíciójából nem, vagy alig mozdul, hasonlóképen a hozzá közeli csillagokhoz.
Hetek, hónapok alatt a látható csillagképek objektumainak egymáshoz viszonyított helyzete is változik, így torzulnak, mert nem egyforma távolságban vannak tőlünk, így a közelebbiek megjelenése jobban eltolódik, mint a távolabbiaké, valahogy kissé ahhoz hasonló módon, mint a vonatablakból kitekintve a közelebbi fák gyorsabban haladnak el az ablak előtt, mint a távolabbiak.
"Hetek, hónapok alatt a látható csillagképek objektumainak egymáshoz viszonyított helyzete is változik, így torzulnak, mert nem egyforma távolságban vannak tőlünk, így a közelebbiek megjelenése jobban eltolódik, mint a távolabbiaké"
BASSZUS!
Összesen KETTŐ ilyen csillagot ismerünk (nem csillagképet! Csillagot) - de ezek is annyira picikét mozognak, hogy szabad szemmel alig láthatóak!
És nem hetek, hanem 3-6 hónap alatt!
Ja, és amelyik jobban mozog, az a déli féltekén van.
Olyan csillagtérképeket láttam, hogy 100000 év alatt mennyit változnak a csillagképek.
Na, ott már változtak rendesen.
Ha eltekintünk a csillagok sajátmozgásától (amit az életben nem fogsz megfigyelni), akkor kétféle mozgást kell figyelembe venni:
Egyrészt a Föld forgása, emiatt az égbolt 24 óra alatt tesz meg egy teljes fordulatot.
Másrészt a Nap körüli keringés, ami miatt egy év alatt következik be egy teljes fordulat.
Ezen két hatás eredményeképpen állandóan változik a látvány. Ugyanazon csillagokat tehát minden este csak abban az esetben láthatszb ha az ablakod északra néz -de a helyzetük ebben az esetben sem lesz ugyanaz...
De ezt bármelyik csillagtérkép-programmal megnézheted (pl. Stellarium) és megértheted...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!