Miért baj a túlnépesedés?
Elég nagy ez a bolygó, elférünk rajta sokan. Ha néhány erdőt letarolunk, oda is építhetünk házakat, így ott is lakhatnak.
Nekem nem tűnik soknak ez a 7 milliárd ember. Ha 14 milliárdan lennénk, akkor is elférnénk.
Vélemény?
Nem a lakóterülettel van a fő baj.
Ha mind a 7+ milliárd ember ugyanazon a pazarló (modern, városi, "nyugati") életszínvonalon szeretne élni (és ki az, aki nem szeretne úgy élni - hisz általában mindenki szeretne kényelmesen élni), akkor kevés lenne az erőforrás: a tiszta ivóvíz, a megfelelő minőségű élelmiszer, az energia, az ásványkincsek - ezek nem mindenhol állnak egyforma eloszlásban rendelkezésre és nem mindenki rendelkezik az azoknak a megtermeléséhez szükséges (anyagi) erőforrásokkal.
"Ha néhány erdőt letarolunk"
Amivel további környezetkárosítást végeznénk (nem, nem a "CO2-csökkentő potenciálja" miatt, hanem az erdő talajvíz-megtartó, eróziógátló tulajdonsága, flóra- és faunagazdagsága miatt) - éppen ezért Európában az erdősítés növekszik:
Valójában 7 milliárd rabszolgáról beszélsz. A maréknyi elitnek, akik irányítják a világot, nem kell ennyi. Ezért alakulnak ki "véletlen" betegségek.
Sertésinfluenza, fertőző szunyog stb
Generálják a problémát, h fékezzék a születések számát.
A kevesebb agymosott rabszolgát könnyebb irányítani
Abban a tartományban, amelyre te gondolsz, nem baj a túlnépesedés. A számítások szerint (optimálisan) a föld 21 milliárd embert képes eltartani.
A problémát a mérhetetlen pazarlás okozza, mert ez nagyon komoly aránytalanságokat szül, ami viszont a szennyezés növelését eredményezi.
A föld eltartóképességét lábnyomban mérik. Egy ember lábnyoma az a szükséglet, amelyen átlagos jólétben, hiányt nem szenvedve semmiben, képes élni.
Ma az USA átlagosan 7 lábnyomot használ el. Ez azt jelenti, az elitje ennek sokszorosát. Vannak olyan afrikai vidékek, ahol ez 0,1. Tömegesen. A fejlett államok mérhetetlen károkat okoznak a nyersanyagok kitermelése során - másoknál. Erről vesz példát Kína a maga közel két milliárd emberével, de nem marad le (más okból) India se.
A túlnépesedéstől tehát még messze vagyunk, a pazarlás és az ezzel járó károsítás viszont napjaink égető problémája.
"Ha 14 milliárdan lennénk, akkor is elférnénk"
Helyileg persze... és mit ennénk? Már jó ideje nem lenne képes ellátni élelemmel az embereket a Föld, ezért van a mezőgazdaság, élelmiszeripar. Meg lehet nézni, milyen anyagokat tömünk magunkba naponta "élelem" néven, és még így is összetehetjük a két kezünket.
Annak is érdemes utánanézni, az emberek hány százaléka jut folyamatosan tiszta ivóvízhez. Sok helyen egész országrészek csak mocskos folyókból szereznek vizet. Neked könnyű Zuglóból vagy Nagykátáról vállat vonogatni, de hidd el, a nagyon szerencsés réteghez tartozol.
Tegyünk éles különbséget a "lehetséges" és a "ma megvalósuló" között. Ma a pazarlás irtózatosan nagy (egyes területeken, amely azonban több a ma létező emberiség tényleges szükségleteinél), ezen felül a termelési hatékonyság nagyon rossz. Így nem csoda, ha ma problémák adódnak.
Itt a legfőbb nehézség az emberi gondolkodásmód megváltoztatása.
Azért, mert mindenki szeretne napi 3x jól lakni, nagy házban lakni, nagy autóval járni, stb. A Föld erőforrásai pedig végesek.
Egyébként a kép árnyalása végett tudni kell, hogy nem akkora gond a túlnépesedés, mint egyesek gondolják. A növekedés mértéke ugyanis lassul, és olyan 10 milliárd körül lesz a csúcs.
Most így néz ki a termékenységi ráta:
Már most is pl. Iránban is csökken a népesség! A jelenlegi népességnövekedéshez igazából már szinte csak Afrika járul hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!