Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Európa túlnépesedése volt az...

Európa túlnépesedése volt az elsődleges oka a nagyarányú Amerikába vándorlásnak a 19. században és a 20. század elején?

Figyelt kérdés
A 19. század elejéig viszonylag kicsi maradt pl. az USA lakossága, de a 19. század alatt kb. a 15-16-szorosára nőtt, és Európában is a 19. században volt népességrobbanás.

2017. júl. 23. 18:39
 1/5 anonim ***** válasza:
Kalandvágy, új lehetőségek. Addigra már Amerikát is megszelídítették, nem a vadonba kellett menni.
2017. júl. 23. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Írországban éhínség volt.
2017. júl. 23. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Másodiknak igaza van


Olvastam egy tanulmányt az ÉT-ben, ami szerint az írországi krumpliterméssel függött össze a kivándorlás üteme.

2017. júl. 23. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Magyarországról is rengetegen vándoroltak ki (családfakutatás közben sok érdekes dolgot talál az ember). Írországban az éhínség, máshol meg az volt az ok, hogy fejlődött az orvostudomány, egyre kevesebben haltak meg gyerekként, viszont normális, megbízható fogamzásgátlás még nem volt.
2017. júl. 24. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Több oka volt az Amerikába való kivándorlásnak, amik Európa más-más területein másként jelentkeztek (valahol az egyik ok került előtérbe, valahol a másik).


Az egyik ok az volt, hogy csábította az embereket az új élet lehetősége (lehet, hogy a lakóhelyükön anyagilag tönkrementek, eleve nem látták esélyét a kiemelkedésnek, otthon csak jobbágysorban vagy koszos munkásként tengődtek volna, de olyan is volt, hogy sokan erkölcsileg kerültek lehetetlen helyzetbe otthon, bűnt követtek el, valamiért a családjuk, környezetük megvetette őket stb.). Ehhez képest Amerikáról olyan hírek jöttek, hogy ott az ember a nulláról kezdheti az életét elölről, tágas földek várják a telepeseket, hogy tisztességesen, jól éljenek, szabadon. (Gondolj bele, pl. egy magyar jobbágy nyomorgott itthon, és mivel szét voltak aprózódva a földek, egy jobbágynak kb. nyolcad telek jutott, ami a tengődésre volt jó... Ehhez képest Amerikában a végtelen sok föld arra várt, hogy megműveljék, és ha kimentél a vadonba, az urak társadalmilag rád kényszerített igája alatt sem kellett senkinek meghajolva süvegelned, hanem a magad ura lehettél és csinálhattál magadnak egy saját farmot, akkora földdel, amennyit meg tudtál művelni.). Szerinted a legtöbb munkás, vagy robotoló zsellér miért törekedett ki?


Az más kérdés, hogy elég sokan csalódtak végül, és nem jöttek be a számításaik, mert eleve a kijutás pénzbe került, egy átlagos zsellér úgy jutott ki, hogy utána Amerikában ledolgozta a kijutás árát, és ez kemény rabszolgamunka volt adott esetben pl. egy amerikai gyárban. És később sem találták meg sokan a számításukat, szóval egyáltalán nem volt a valóság olyan rózsás, mint a mesék róla. De összességében mégis csábította az embereket, mert voltak, akik jól jártak.


Írországból azért mentek el sokan, mert az angol gazdaság szándékosan elsorvasztotta az írt, ezért súlyos éhínség tört ki az országban, és az emberek elmenekültek. Később ezért is támogatta sok elszármazott, Amerikában már tehetős ír az otthoni angol-ellenes terrorszervezeteket.


De nemcsak a szegénység, az éhezés, új élet reménye miatt mentek el az emberek, hanem Európa más részéből a túlnépesedés miatt is (Németország egyes területei stb.).


Aztán ott vannak a gazdasági-társadalmi dolgok, hogy a szabadabb szellemű amerikai állam jobban kedvezett az üzletnek, és mivel gyakorlatilag ahogy terjeszkedett az állam, úgy kellett azt megteremteni, ami vonzotta a mindenféle üzletekből élő vagy élni akaró embereket. Ha létrejött egy új állam nyugaton, akkor oda kellett telepíteni az infrastrutúrát, de az oktatástól a hentesüzleten át a kocsmáig mindenféle mesteremberre, értelmiségiekre szükség volt. Ezek is számos új lehetőséget jelentettek. Az európainál sokkal szabadabb szellemű amerikai társadalom pedig vonzó volt, az új közösségek alulról-felfelé építkeztek, az új városokban, farmokon az emberek önmaguk urai voltak, a társadalom horizontálisan és nem vertikálisan szerveződött meg. Ez az európai országokhoz képest szokatlan, de sokkal vonzóbb volt (gondolj bele, Európában a legutolsó kis falunak az adminisztratív ügyeit felülről irányítják, mert alá-fölé szerveződő bürokratikus államok vannak, amik az erőszakmonopóliumtól kezdve mindent kisajátítanak maguknak. Ezzel szemben az USA-ban egyenlő emberek vannak, akik ha alapítanak egy új várost, az egyik ember mellére nyomnak egy csillagot, és onnantól kezdve ő a rend őre. És egyébént is mindenki viselhet fegyvert, hiszen az indiánoktól meg kell védeni magukat.). Kezdetben még állami hadsereg sem volt, hanem minden közösség saját milíciával, azaz felfegyverzett hétköznapi emberekkel védte magát, aminek a mai napig megvannak a hagyományai (pl. Nemzeti Gárda).


Persze voltak, akik kalandvágyból mentek, voltak, akik vallási üldözések miatt (ami igazából a kezdeti időszakra, inkább még a 17-18. századra jellemző), és amikor az 1850-ben kitört az aranyláz Kaliforniában, az a terület pl. ez miatt lett olyan népes, holott kezdetben kis népességű sivatag volt az egész, ma meg olyan hatalmas városok vannak ott, mint Los Angeles, San Fransisco, San Diego (korábban ezek jelentéktelen mexikói falvacskák voltak).


Egyébként nemcsak Európából mentek, hanem óriási ázsiai (kínai) bevándorlás is volt, csak ezt valamiért nem szokták kiemelni, pedig óriási számmal mentek kínaiak a 19. században is.

2017. júl. 26. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!