Lehetséges hogy átalakul az ipar és a termelés egy környezetbarátabb vonalra?
Vajon lesz megint széles körben használt, visszaváltható műanyag/üveg palack?
Olyan készülékek elérhető áron vagy ruházat melyek tartósak hosszú használat esetén is.
Meg lehet fordítani ezt a tendenciát ami napjainkban jellemző, hogy szinte mindennek elavulási ideje van.
Hogy alig találsz minőségi termékek elfogadható áron.
Az elavulási idő nem rossz.
Én csak azt a szabályt vezetném be, hogy a gyártónak kötelező lenne megadni, és alkatrészcserét biztosítani, valamint legalább a háromnegyedéig garanciát vállalni.
"Elfogadható ár" pedig sose lesz. Az ár mindig az lesz, ami a legnagyobb hasznot hozza.
Szerintem nem. Mert a kapitalizmusban a profit a lényeg és a profitot nem érdekli a környezet. Ha egy eljárás nagyobb profitot termel akkor azt fogják alkalmazni akár mennyire is környezetszennyező.
Én azt a rendszert vezetném be, hogy a vevő nem terméket, hanem szolgáltatást "vásárol" a gyártótól vagy forgalmazótól. Teszem azt nem a mobilt veszed meg, az nem kerül a tulajdonodba, hanem azért fizetsz mondjuk mondjuk a Samsung-nak vagy a Huawei-ek, hogy biztosítson neked egy adott kategóriába tartozó telefont. Ha az elromlik akkor köteles visszavenni és a másikat adni amíg a szolgáltatás fennáll. A keletkező hulladék ártalmatlanításáért is a gyártót tenném felelőssé. Így ösztönözve lenne környezetbarát anyagok használatára és a minél nagyobb mértékű újrahasznosításra hisz a veszélyes anyagok megsemmisítése plusz költség lenne.
Más kérdés, hogy valószínűleg csak simán rátolnák a költségeket a vevőre és kész. Az elmúlt 5-6 évben a "csúcstelefonok" ára 3-4szeresére emelkedett. Pedig számottevő fejlesztéseken nem mentek át (igen, gyorsabb szebb, okosabb, de olyan nagy változás nem volt mint pl az érintőkijelző megjelenése). A vevők meg simán megkajálták.
Ma már léteznek olyan környezetbarát módszerek is, amelyek nagyobb hasznot hoznak, mint a környezetrombolók.
Még egy kis állami támogatás mellé, és megfelelő törvények - és így talán használható is lesz.
#2, "A keletkező hulladék ártalmatlanításáért is a gyártót tenném felelőssé."
Jó meglátások, de ez a mondat fontos részlet, ugyanis ha sikerül felelőssé tenni, kb. kötelezni őt bármire, akkor a felhasznált anyagokra, technológiákra most is rá lehet(ne) kényszeríteni őket.
Éppen ma reggeltől a melós kávéautomatánk a műanyag pohár helyett papírpoharat ad.
Szóval igen, folyamatban van a változás.
A tempója kérdéses, illetve az, hogy ez elég gyors lesz-e a túlélésünkhöz.
"műanyag pohár helyett papírpoharat ad"
Egyébként ez érdekes. Lehet, hogy a nyomás a vásárlók részéről erősebb lesz, mint a hivatalos szervek részéről. Ha beleivódik a gondolkodásunkba a környezetbarát hozzáállás, akkor a gyártók is olyan terméket fognak előállítani, ami követi ezt a trendet. Már most is vannak különféle logók és emblémák, miszerint a termék újrahasznosítható, nem tartalmaz nehezen lebomló anyagokat, stb., mert lassanként ezeket preferáljuk. És visszajutottunk a marketinghez és a profithoz. :)
#6: Igen, az egészséges propaganda ebben az irányban hatásos lehet.
Esetleg csak az abba beleszülető generációknak, a mostaninak kevésbé, de hát ha a jövő a cél, így is jó.
Ahogy a Államokban egy 20-30 éves rejtett propagandával negyedére csökkentették a dohányzást (filmekben, sorozatokban csak a negatív szereplők dohányozhattak), ez is működhet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!