Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy alakulhattak ki a különbö...

Hogy alakulhattak ki a különböző a mentális betegségek?

Figyelt kérdés

(pl. skizofrénia, depresszió stb.)


Belterjesség miatt, vagy külső hatások alakították ki ezt a betegségtípust vagy más okból?


2010. júl. 16. 12:04
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
91%
A hamisított "én" az összes magva. Ki ne hinné azt magáról, hogy a múltja is ő? Részigazság. Az is ő volt, aki épp csak megszületett annak idején. Itt az igazság másik része. Belül az számít, amiről úgy döntesz, hogy számít. Talán nem tudatos döntések vezetnek depresszióig (stb), de te döntesz, és te engeded. Ellene kéne feszülni? Nem hiszem. Ha tudatosan engeded meg, akkor egyszer köddé válik. Amíg ragaszkodsz az illúziókhoz (önbecsapás mint a gondolkodás szüntelen fősodra), addig nem tudatosan engeded. Tudatosan engedve, felismerve és engedve, reakciók (minősítés, szavakba öntés, kétkedés stb) nélküli megfigyelőként beleébredve az élni tudásba, hogy is mondjam, van remény bőven arra, hogy kiderüljön: ezek a betegségek is csak nevek, semmi több.
2010. júl. 16. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim válasza:
88%

A depresszióra való hajlam állítólag öröklött, vannak tanulmányok amik szerint a depressziós emberek agyában fizikai változások mennek végbe, és néhány agyterület mérete csökken. Bár itt (is) nehéz bizonyítani azt, hogy az agy változása okozza a viselkedés változását, mert köztudott hogy a többet használt agyterületek megnőnek, például a taxisofőrök térbeli tájékozódásért felelős régiói sokkal nagyobbak az átlagemberénél. És nyilván a kevesebbet használt részek kisebbek - a klinikai depressziósoknál azt hiszem a bal frontális lebenyben mutattak ki méretcsökkenést, ami többek között a társasági élet megértéséért és feldolgozásáért felel.


Viszont egy agyterület több dologért is felel. Tehát van aki szerint a depressziósok agya más tulajdonságokban is eltér az átlagtól. Azaz egy mutáció több agyi funkcióra van hatással, ami a depressziósoknál gyakran magában foglalja még az intelligenciát és a kreativitást. K.urva sok írő, költő, festő és kutató volt depressziós, feltételezhető hogy nem véletlenszerű az egybeesés - és hogy nem a sok negatív kritikai recepció miatt lettek depisek. Nézd meg a rengeteg öngyilkos zenészt, színészt... az öngyilkosság sem teljesen tudatos döntés, valahol az arra való hajlam is öröklött. És a szuicidumot magát általában több mélydepressziós időszak előzi meg. (Persze az is lehet, hogy a kiesett agyterületeket kompenzálandó lesznek az emberek intelligensebbek\kreatívabbak az átlagnál.)


Aztán van aki azt mondja, hogy a depressziósok tehetetlensége valahol 'automatikus' segítséget vált ki a környezetükből, és egy kilátástalan helyzetben valószínűbb, hogy az ilyen tünetegyüttesből nyert közvetett előnyökkel talpra tudnak állni, ez a megközelítés viszonylag a józan észre alapoz.


A tanult tehetetlenség is egy jó megközelítés - ha evolúciós magyarázatot akarsz nem mindig egyértelmű haszonban kell gondolkodnod. Az öröklött mechanizmusok ilyen masszív izék az ember tudatában, amik lassan változnak meg, és bizonyos helyzetekben előnyösek, míg másokban hátrányosak lehetnek. Tehát itt a tanulás, pontosabban a kondícionálás az állatoknál és az embereknél is a környezethez való könnyebb alkalmazkodást enged meg, viszont ha rossz kezekbe kerülsz, teszem azt patkány vagy és véletlenszerű árammal sújtanak, akkor a véletlenszerű szívást tanulod meg.


A skizofréniával is hasonló a helyzet, tisztán kimutatható a hajlam öröklődése. Azaz nem maga a betegség öröklődik, hanem egy mutáció révén sebezhetőbbek bizonyos emberek, akiket ha valamilyen nagy tragédia ér, akkor kb elmenekülnek a valóság elől. Viszont megint csak nagy hasonlóság van a kiemelkedő agyúak és a skizofrének agyműködése között, leginkább a dopaminközpontban. Tehát a skizofréniára egy ésszerű magyarázat az, hogy enyhébb formáiban kiemelkedő képességekkel áldja meg az azt öröklő embert, míg súlyosabb formában sebezhető leszel elég komoly összeomlásokra. Hasonló ez mint a mell-kérdés - azon túl, hogy a férfiaknak tetszenek a nagy mellek és sokan azokat a nőket szeretik, nincs semmilyen gyakorlati előnye. Valamint azok, akik a skála szélén vannak, azaz irdatlan mellekkel áldotta meg őket a balsors, olyan derékfájdalmaik lesznek hogy csak na. Tehát röviden: szexuális szelekció.


Tehát azért maradtak fenn, mert bizonyos körülmények között előnyösek lehetnek, mondják az evolúcionalisták. Ja és a belterjesség nem alakít ki semmit hanem csak valószínűsíti a lappangó bibik megjelenését. Viszont a kérdés jó, állítólag Izlandon több skizofrén van mint bárhol máshol a világon, amit a beltenyészettel magyaráznak.

2010. júl. 16. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!