Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az űrhajók, tényleg tudnak...

Az űrhajók, tényleg tudnak mesterséges gravitációt előállítani, vagy csak a filmek alap kelléke a dolog?

Figyelt kérdés

2019. aug. 2. 18:11
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
Forgással (pl 2001 űrodüsszeia, A marsi) elméletileg lehet nehézkedést létrehozni az űrhajón belül. A jelenlegi űrhajók nem alkalmaznak ilyesmit.
2019. aug. 2. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
54%
A magyar fejlesztésű úrhajók képesek ilyenre, más országoké nem.
2019. aug. 2. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
26%

mesterséges gravitációt nem, de a gravitáció nem más, mint gyorsulás


F=m*g


létre tudunk hozni centrifugális erőt, vagy ha megnézzük az egyeneltet akkor azzal is tudod növelni az erőt, hogyha növeled a tömegedet

vagy ha ellentétes irányba gyorsítasz, akkor a gyorsulások összeadódnak

2019. aug. 2. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
91%
Egyelőre nem járunk ott, hogy legyen mesterséges nehézségi gyorsulás az űrhajókon és űrállomásokon. Ismerjük a módját, hogyan lehetne létrehozni (pl. a forgás keltette gyorsulással lehet imitálni a földi nehézségi gyorsulást), de annyira drága ma még az egységnyi tömegre vonatkoztatott fellövési költség, hogy ilyesfajta "úri hívságok" nem férnek bele.
2019. aug. 2. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
68%

Már ne haragudj, de ez nettó marhaság. Mi azon az "úri hívság", és mi a drága, hogy egy űrállomást megforgassanak? Ráadásul csak egyszer kell megtenni, aztán örökké forogni fog. Ez pár kiló hajtóanyagba kerülne csak.


Az ok egészen más: Az űrállomást azért nem forgatják meg, és azért nem csinálnak benne mesterséges gravitációt, mert pont azért van fent, hogy ott NE LEGYEN nehézségi erő. Az ott végzett kísérleteknek ugyanis ez a lényege.

2019. aug. 2. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
88%

A forgatással nagyon sok gond lenne.

Eleve nem kéne az egész űrhajót forgatni, mert akkor mit csinálsz pl. az antennával? Hogyan szállsz ki, be?

Stb.

Elég lenne az alvókabint forgatni.

De egyelőre ez még tényleg luxus.

2019. aug. 3. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 Szirty ***** válasza:
84%

"és mi a drága, hogy egy űrállomást megforgassanak?"


Az arra alkalmas méretű szerkezet űrbe juttatása.

Forgathatsz te ott bármit, de egy néhány méter hosszú, pár méter átmérőjű csőben forgatással nem lehet értékelhető eredményt elérni.

2019. aug. 4. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Az ok egészen más: Az űrállomást azért nem forgatják meg, és azért nem csinálnak benne mesterséges gravitációt, mert pont azért van fent, hogy ott NE LEGYEN nehézségi erő. Az ott végzett kísérleteknek ugyanis ez a lényege."


Na, azért ez nem így van.

Egy forgó kerék űrállomásnak a közepében meglenne ugyanaz a mikrogravitáció, mint a mostani űrállomás(ok)on.


""Már ne haragudj, de ez nettó marhaság. Mi azon az "úri hívság", és mi a drága, hogy egy űrállomást megforgassanak? Ráadásul csak egyszer kell megtenni, aztán örökké forogni fog. Ez pár kiló hajtóanyagba kerülne csak."


Persze. Csak azt nem kéne elfelejteni, hogy a mai űrállomások enyhe túlzással összefércelt sörösdobozok, amiket a földi gravitáció tizede konfettivé őrölne.

A nulla G-hez vannak méretezve, a minimális szükséges anyagmennyiségből.


Egy 1 G-t megteremtő forgó szerkezetnek az 1 G-s gyűrűje a teljes tömegének megfelelő súly (illetve centrifugális) erővel húzná a küllőket és ennek megfelelően nyomóerők ébrednének a gyűrű érintőirányába stb.


Sokkal de sokkal több, erősebb anyag kellene hozzá, az az anyagmennyiség meg tovább növelné a szilárdság-szükségletet stb.


És bizony szükség lenne forgásmentes részre valahol középen, minimum a csillagászati vagy Föld-megfigyelések és a kommunikációs antennák miatt.

Olyan forgó tömítést csinálni, ami az 1 bar nyomást benntartja, üzembiztos és lassan kopó +/-100 celsiusos tartományban, na az azért elég szép mérnöki kihívás.

A másik meg, hogy aktív rendszerrel, mozgatható súlyokkal kell az egész hóbelevanc tömegközéppontját a forgástengelyen tartani, ha bármi tömeg, mondjuk az űrhajósok mászkálnak benne ide-oda.

Ha ez nincs, a stabil forgás sem lehetséges, plusz a szerkezetre ható erők ide-oda változása tönkreteheti az egész konstrukciót. Láttál már félresúlyozott centrifugát körbejárni a fürdőszobában?


A forgó űrállomás megépítése rettenetesen drága a mostani primitív bigyóinkhoz képest. Technikájában és anyagigényében is.


Maga a megforgatás tényleg nem drága.

2019. aug. 5. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
Igazad van, erre nem gondoltam :)
2019. aug. 5. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 Moon_Walker ***** válasza:

nem kellene csúszógyűrű.

a kommunikációs antenna lehet tengelyirányban a középpontban, ami a föld felé mutathatna. ha polarizált a sugárzás, lehet a földi antennát forgatni.

egyéb kommunikációt meg lehtni átjátszó műholdakkal kicsatolni.

2019. aug. 8. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!