Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan dolog, amiben egy...

Van olyan dolog, amiben egy élőlény felülmúlhatja a robottechnológiát?

Figyelt kérdés
Elvégre is,egy robot sokkal intelligensebb lehet,több információt tud eltárolni,erősebb is lehet,mint bármelyik élőlény,nem? Ha információt adnak neki a saját vázszerkezetéről,felépítéséről akkor gyorsabban tudja "reprodukálni" magát,esetleg ha egy másik meghibásodik,akkor megjavítja. De akkor a legfejlettebb élőlényeknél sokkal tökéletesebb lehet egy robot?

2017. febr. 6. 22:27
 1/9 anonim ***** válasza:
65%
Rengeteg dolog van, amit nem tudnak a robotok. Empátia, intuíció, megérzés, asszociáció, művészi hajlam - minden, ami nem a mechanikus, racionális ok-okozati gondolkodás eredménye.
2017. febr. 6. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
91%
Jelenleg rengeteg dolog van, amiben biológiai élőlények felülmúlják a mesterségeseket. Ezek száma viszont az idő előrehaladtával folyamatosan fogy, mert a technológiai evolúció sokkal gyorsabb ütemben zajlik, mint a biológiai.
2017. febr. 6. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 dq ***** válasza:
86%

Ember vagy humanoid?

Baktérium vagy nanobot?

Intelligencia vagy Skynet (elosztott AI)?


Vajon a robotok (vagy: a robot) sterilizálni fogják-e majd egyszer a bolygót?

2017. febr. 7. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
89%

A mai technika ott tart, hogy tudunk az élőlények egy-egy képességénél jobbat produkálni. Gyorsabbat, erősebbet, sebesebben számolót, pontosabban mérőt stb.

De semmit nem tudunk produkálni, ami az élőlény komplexitását és képességeit összességében akár csak megközelítené.


Az önjavítás és reprodukció például még baltanyél egyszerű szinten is csak kísérleti jelleggel van fejlesztés alatt.


Most készült az első olyan drón, ami képes MEGKÖZELÍTENI a denevérek repülésének virtuozitását.

De hogy ez a drón hangradarral milliméter pontosan legyen képes repülő rovarokat levadászni, az még sci-fi.


Egy-egy jó képesség meg még iszonyat messze van attól, amire az élőlények képesek.

2017. febr. 7. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Egy robot aok mindenre lehet képes, amire az ember nem. Éppen ezért gyártja az ember. Ez pontosan ugyanaz a jelenség, mint mikor a majom botot használ, hogy leverje a banánt, amit nem ér el.


A fantázia világa végtelen, és mértéke fordítottan arányos a tudással. Ez például egy emberi ismeret a világról, amire egy robot sose jön rá, hacsak meg nem tanítják neki. Az ok egyszerű: a robot nem élőlény, ezért a megfigyelést nem önmaga tudja, hanem beletáplálták. A robot nem motiváció hatására cselekszik. Ha mégis, akkor az emberiség az önreprodukcióra lett képes. Az a valami akkor ugyanis nem robot.

2017. febr. 7. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Tislerics Máté ***** válasza:

Ha az ember teljesen megértené az élőlények működését a legapróbb részletességig, akkor talán tovább is gondolhatná azt. Amennyiben nincs szükség semmilyen "isteni" szikrára, egy élőlény működéséhez, talán még hatékonyabb "gépeket" is építhetnénk egy sáskaráknál vagy embernél.


Szerintem nincs olyan élőlény, ami felülmúlhatja egy (nagyon távoli) jövőben megvalósítható gép képességeit.


(Az már más kérdés, hogy képesek lennénk-e véges számú agykapacitásunkkal összegyűjteni minden tudást, ami minket is azzá tesz ami... Egy gép megértheti saját működését csak saját képességeivel?)


Egyáltalán elképzelhetünk bonyolultabb dogot annál, ami a mi képzelőerőnket is lehetővé teszi? Ha nem, akkor a gépekre kell bízni a jobb élőlények elképzelését, esetleg megalkotását. Persze ha lehagynak minket a fejlődésben, mert hagyjuk nekik, akkor egy idő után csak pislognánk azon, hogy miket csinálnak. Egyszerűen nem értenénk. varázslatnak tűnne minden, amit csinálnak.

2017. febr. 7. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Wadmalac ***** válasza:

Egyelőre a különböző elvárásokhoz szükséges technikai dolgok "ütik egymást".

Vagy tömegük, vagy méretük, vagy energiaszükségletük miatt.

Meg mint írtam is, vannak dolgok, amit egyelőre meg sem tudunk valósítani.

Szóval még egy hangya komplexitását sem tudjuk belezsúfolni egy kutya méretű robotba, önálló tápellátással. Önmagát javítani és reprodukálni meg főleg nem tudja.


A nanotechnológia, az energiatárolás, a számítástechnika fejlődése egyszer biztosan elhozza majd a Blade Runner megtévesztően tökéletes emberi-állati androidjait. Vagy legalább az Alien sorozat androidjainak színvonalát.


De ez olyan messze van még, hogy kár is tippelgetni. Túl sok feltétel hiányzik még, hogy legyen alap a saccolásra.

2017. febr. 7. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:
Csak tippelek, de szerintem a géntechnológia előbb fog célfelhasználású élőlényeket - nevezzük biorobotnak - produkálni, mint a műszaki technika hasonló komplexitású elektromechanikus szerkezeteket.
2017. febr. 7. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Tislerics Máté ***** válasza:

Hát igen! azért annyit még én is elmondanék, hogy a kérdés jellegéből fakadóan írtam, amit írtam. Jelenleg nagyon éles a határ a robotok és az élőlények között. Valóban nem érdemes saccolgatni, hogy mikor fog ez az eltérés elmosódottabbá válni. Nagyon sokára annyi szent!


Következtetni lehet dogokra jelenlegi tudásunkat felhasználva. Kb. ennyi! Ha ezt a GYK kérdést egy Replikáns olvasná a távoli jövőben, az (vagy ő) biztosan elkuncogna milyen tudatlanok is vagyunk jelenleg... :D


Kedves jövőbeli Replikáns Úr/Hölgy/egyéb!


Hogy vagy? mizu? minden klafa?


üdv.: Máté


u.i.: vigyázzatok a Földre azért! ;)

2017. febr. 7. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!