Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet megmérni a...

Hogyan lehet megmérni a szénszálaknak a mechanikai tulajdonságait?

Figyelt kérdés
Adott egy kompozit alumínium mátrixxal és 30 um hosszú szénszálakkal. A mátrixot azt hiszem sósavval (de nem vagyok benne biztos) feloldották, és a megmaradt szénszálakat tesztelték. Csak azt nem tudom, hogy hogyan lehet megmérni egy 30 um szénszál mechanikai jellemzőit? Hogyan lehet ilyen parányi részecskét tesztelni? Van rá valami spéci gép?
2019. júl. 16. 17:06
 1/1 anonim ***** válasza:

Mérnökként én még nem hallottam ilyen kisméretű anyagok mechanikai vizsgálatáról, u.is egyszerűen a próbatest igen kisméretű lenne, és nem is felel meg a szabványnak. Gondold meg, 30um az nagyjából egy hajszál vastagságának felel meg, ráadásul ez a nagyobbik méret lenne. Ilyen kis mintákon legfeljebb anyagszerkezettani vizsgálatok kínálkoznak ( vegyi tesztek, elektronmikroszkópos vizsgálat, stb.)

Másrészt méréstechnikailag is problémás, hiszen várhatóan kicsiny erők jelentkeznek, a kereskedelmi forgalomban járatos legkisebb erőmérő cellák pedig 10-20N körüliek, de ez is inkább a borsosabb árú, "spéci" kategória. A befogás módjáról/pontosságáról nem is beszélve.


A műanyagipari méréstechnikai gyakorlatban ami megvalósítható, az a kompozitanyagból készített szabványos próbatesteknek a mechanikai vizsgálata (szakítóvizsgálat, 3 pontos hajlítás, kúszás/relaxáció, stb.)


Ha ezeket a mechanikai vizsgálatokat elvégzik csak a mátrixanyagra is, akkor lehet következtetést levonni az erősítő szálak hatásáról. Persze a szálak mechanikai tulajdonságára így is csak egy durva becslés adható, egyrészt a szálelrendezés befolyása, másrészt az ideális mechanikai modelltől való eltérés miatt.

2019. júl. 17. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!