Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a deklaratív...

Mi a különbség a deklaratív és az imperatív tudás között?

Figyelt kérdés

Itt olvastam, de még mindig nem teljesen értem mi a különbség közöttük.

[link]


Főleg ezeket nem értem:


Deklaratív tudás

„Mi az, ami igaz?”

Állításokat tesz


Imperatív tudás

„Hogyan kell csinálni?”

Módszereket ad


Hogy értik, hogy állításokat tesz meg módszereket ad? Meg mi az mai igaz?


Köszönöm a válaszokat.


2019. júl. 1. 13:17
 1/2 2*Sü ***** válasza:
100%

A deklaratív tudást leginkább ismeretnek, fogalmaknak lehetne levezni. Pl.:

- Definiál: Prímszámnak nevezzük azokat a természetes számokat, amelyek pontosan két osztójuk van. Vagy prímszámnak nevezünk minden 1-nél nagyobb természetes számot, ami csak önmagával és 1-el osztható maradék nélkül.

- Leír: A ló emlős állat, a magassága 150 cm-től 250 cm-ig terjedhet, négy lába van, farka, sörénye, stb…


Tehát ez a tudás meghatároz, leír, „fix”. De oké, tudjuk, hogy mit jelent, „mi az a” prímszám, de hogyan tudjuk megállapítani egy számról, hogy prím? Vagy hogyan tudjuk leírni az 1 és 100 közé eső prímszámokat? Ehhez nem deklaratív tudás kell. Az is kell nyilván, hogy tudjuk, hogy mi az a prím. Viszont kell egy „hogyan”, kell egy „algoritmus”, ami alapján ki tudjuk írni az 1 és 100 közé eső prímszámokat.


Az imperatív tudás pont ezt jelenti. Egy számról úgy tudod eldönteni, hogy prímszám-e, hogy optimális esetben megvizsgálod a 3 és a szám gyöke által vett zárt intervallumban az összes páratlan számot, hogy azzal elosztva a kérdéses prímjelöltet, a maradék nulla-e. Ha van olyan szám ebben az intervallumban, amivel osztva 0 a maradék, akkor a prímjelölt osztható ezzel a számmal és nem prím. Ha viszont nincs ilyen, akkor a prímjelölt számunk biztosan prím.


Ez nem definiálja, nem leírja a prímszámokat – hogy mi is az a prímszám –, hanem egy „receptet” ad arra, hogy hogyan állapítsd meg egy számról, hogy prím-e. (Nota bene vannak más receptek, pl. ott az Eratoszthenész szitája, ami nem deklarálta a prímszámok listáját, hanem módszert adott arra, hogy hogyan lehet azokat megkeresni.)


~ ~ ~


Programozás szempontjából mondjuk ha 8 faktoriálisát kell kiírni, akkor deklaratív megközelítésben:


print(40320);


Imperatív megközelítésben:


x = 1;

for ( i=2; i<=8 ;i++) x = x*i;

print(x);

2019. júl. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Mondjuk van egy autógyár, ahol le van írva, hogy a karosszérián milyen összetételű, vastagságú festékrétegnek kell lennie. Ez a deklaratív tudás. A festést robotok végzik, de a robotokat be kell tanítani. Akkor odahívnak egy öreg szakit, aki már 40 éve fényez autókat és kézzel képes felvinni a megadott réteget minimális festékfelhasználással, és az ő mozdulatai tanítják be a robotoknak. Az öreg szaki tudása az imperatív tudás, amit néha még leírni is nehéz. Nem a mozdulatokat, amit a robotok utánoznak, hanem hogy miért úgy mozgatja a szórófejet, meddig nyomja a gombot, miért akkor indul el visszafelé, hol milyen sebességet választ, és miért pont olyat, stb.
2019. júl. 2. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!