Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van olyan a matematikában,...

Van olyan a matematikában, amit még nem értenek?

Figyelt kérdés
Melyek ezek?

2019. jún. 28. 21:09
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Pl. 7 millenniumi probléma, amiből 1 már megoldásra került.
2019. jún. 28. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

minden tudomány mélyén matematika van elrejtve. Például, ha tudni akarjuk, mi történik a Nagy Hadronütköztetőben, matematikára van szükség az új részecskék megértéséhez. A matematikának kicsit más minősége van a tudomány többi részéhez képest, ezt nagyon szeretem. A tudományban felállítasz egy elméletet, aztán sok bizonyítékot találsz hozzá. De ez egy evolúciós folyamat, az elméletet lehet, hogy kiütik valami új felfedezéssel. A newtoni fizikáról például a relativitáselmélet publikálásakor kiderült, hogy nem volt egészen pontos.

A matematikában, ha egyszer bebizonyítottál valamit, az onnantól örökké tart. A bizonyítás százszázalékos bizonyosságot ad arról, hogy az igazságot fedezted fel. Ez olyan, amiben a matematika nagyon különbözik a többi tudománytól. A többi tudomány ad egy csomó bizonyítékot a hipotézishez, de százázalékosan megállapítani, hogy az igazságot fedeztük fel, szinte lehetetlen. A matematikában viszont, amit az ókori görögök felfedeztek, még ma is pontosan annyira igaz, mint kétezer évvel ezelőtt volt. Abból azonban, amit a görögök más tudományterületeken felfedeztek, nem sok maradt, más felfedezésekkel megdöntötték őket.


[link]

2019. jún. 28. 21:16
 3/8 anonim ***** válasza:

#2, Valóban ez a szépsége... de épp emiatt, egyre távolodik a valós alkalmazástól és a valóságtól is, minél elvontabb.


Engem pont a matematika gyakorlati alkalmazása érdekelt mindig is a természettudományban és a mérnöki munkában. Ez viszont pont a valóság modellezése, ahol semmi sem ideális és el lehet hanyagolni tagokat. Numerikus közelítések elegendőek.


A nagyon elvont bizonyítások 100%-ig bizonyosak, ugyanakkor a közvetlen gyakorlati alkalmazásuk nem mindig nyilvánvaló és aránytalanul sok energiát felemészt egy-egy rejtély megoldása.


Persze ez ízlés kérdése és örök vita... a mérnöki és a matematikus megközelítés.

2019. jún. 28. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Sin(x)=x kicsi szögekre, ismerős?:D
2019. jún. 29. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Én azt modnanám, hogy nicns oylan, amit nem értünk. Vannak dolgok, amiket nem tudunk, például hogy igazak-e a sejtések.

Vannak tételek, amikre csak egzisztenciális bizonyítés van, konstrukciót nem ismerünk.

De mivel a matematikát szerintem mi, emberk csináljuk, valamint teljesen egzakt a matematikai fogalmak leírésa, így nem tudunk oylan dolgot létrehozni, amit nem értünk.

2019. jún. 29. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"A newtoni fizikáról például a relativitáselmélet publikálásakor kiderült, hogy nem volt egészen pontos."


Mert a természet -és műszaki tudományokban mindig oda kell tenni egy-egy modell mellé, hogy érvényességi kör. A fizikai modell felállítása ott kezdődik, hogy megszabjuk azt, milyen tényezőket hanyagolunk el, így gyakorlatila absztrahálva a (rendkívül összetett, bonyolult) valóságot.


A mérnöki gyakorlatban is ez a követendő elv, nincs idő arra, hogy mindent a lehető legpontosabban modellezzünk, kellenek közelítések, mivel a számítógépi kapacitás is véges.

Még igényes végeselemes modellek esetében is indokolt a modellegyszerűsítés, hiszen nem mindegy az sem, hogy a szimuláció lefut egy nap alatt, vagy csak hónapok alatt, amikor jövőhétre kellenek az eredmények dokumentálva.


Az eredeti kérdésre pedig, általánosan elmondható, hogy valamennyi tudományterületen van még jócskán, amit nem értenek, így a matematikai tudományban, a műszaki -és természettudományban, az orvostudományban egyaránt.


A felhozott relativitáselmélet is jó példa erre. Még a 19.sz. végén azt hitték, hogy a fizika tudománya befejezett. Thomsontól (Lord Kelvin) származik pl. az alábbi idézet, amely a kor szemléletére utal:


"A fizika tiszta kék egét csak néhány felhőcske árnyékolja be"


Aztán ugye 1905-ben jött ennek a szemléletnek a megkáromlása, amikor Albert Einstein (aki akkoriban a Berni Szabadalmi Hivatal egyik tisztviselője volt) egy német szakmai folyóiratban öt tudományos dolgozatot közölt. Ezek egyike ugye a spec.relativitáselmélet volt. Bár a Nobel-díjat nem erre kapta (a kollégái nem is nagyon értették miről van szó...) hanem a fotoelektromos effektusra, azt is 10 év késéssel.

2019. jún. 29. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Múltkor az egyik matematikus ismerősöm nem tudta kiszámítani a fizetendő adóját az SZJA bevalláshoz, de szerencsére egy lelkes ügyintéző segített neki, szóval most tudtommal nincs ilyen probléma.
2019. jún. 29. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:
Na tényleg ez is kérdés, hogy mit értsünk "nem értenek" alatt. De a csillagászati pályaszámítás is ilyen, annak is van egy matematikai része. Például egy hosszú periódusú üstökösről ma nem tudják kiszámítani, hogy egy-két kör után pontosan hova fog érkezni. Ugyanilyen egy visszatérő űrszonda is, aminek az érkezési helyét valószínűségi körökben tudják csak kiszámolni. Ezeket pontosan például még nem tudják kiszámolni - ha ez érdekelt a kérdésben.
2019. jún. 29. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!