Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell kiszámítani a...

Hogyan kell kiszámítani a deriváltat?

Figyelt kérdés
Nem igazán tanultam még ilyet, csak kíváncsi vagyok. Azt is meg szeretném tudni, hogy ez csak a függvény egy pontjának az irányát adja a következő felé, vagy az egész függvénynek valahogy a meredekségét(?).Elsősorban bizonyos függvények deriváltjaira vagyok kíváncsi, leginkább arra, hogy kell kiszámolni.

2019. máj. 27. 21:40
 1/6 A kérdező kommentje:
bocs: azt akartam mondani, hogy nem a függyvénytípusok deriváltjai érdekelnek, csak a kiszámítás
2019. máj. 27. 21:45
 2/6 anonim ***** válasza:
Miért nem keresel rá, hogy "derivált számítása"? Egy csomó jó linket ad ki, illetve természetesen vannak deriváló programok a neten.
2019. máj. 27. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A függvénynek minden pontban van egy meredeksége, ezt nevezik differenciálhányadosnak. Ezeknek a differenciálhányadosoknak az összessége szintén egy függvényt ad, ez a deriváltfüggvény.


Deriválni úgy kell, hogy vannak bizonyos alapfüggvények, amiknek ismerjük a deriváltját, és vannak bizonyos deriválási szabályok. Ezek alapján minden függvény deriváltját ki tudjuk számolni (már amelyiknek van ilyenje).

2019. máj. 27. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Egyszerűen,

Legyen egy függvény, f(x)


Ezesetben: (f(x+"delta"x)-f(x))/"delta"x leegyszerűsítésével meg is kapjuk az eredményt. Ez egyszerűbb függvényeknél, paraboláknál pl. működik.

2019. máj. 27. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
De egyébként ajánlom a www.mathisfun.com -ot, ha megy az angol egy nagyon alap fokon.
2019. máj. 27. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Normális analízis vizsgán jó néhány válaszolót megbuktatnának. Ennyire pongyolán nem lehet fogalmazni.


Mindenekelőtt az összes függvény közül rettenetesen kevésnek lehet bárhol kiszámítani a deriváltját. Kicsit többnek, bizonyos szakaszokon ki lehet, másutt meg nem.

Egy függvénynek van értelme a meredekségét vizsgálni. Ez nem egyéb, mint két pontban felvett értéke különbségének és a két pont távolságának a hányadosa. Ezért differenciahányadosnak nevezzük ezt a számot. Ezután a két pontot közelíthetjük egymáshoz, és ha közben végig van értelme a dolognak, akkor határértékben megkapjuk a differenciálhányadost. Ez egy szám, amely a függvény azon pontbeli meredekségének nevezhető, geometriailag az érintője.

Ha egy függvény értelmezési tartományának egy szakaszán ez minden pontra elvégezhető, és ezt a differenciálhányados értéket hozzárendeljük a ponthoz, akkor kapjuk meg a deriváltat, vagy deriváltfüggvényt. Mert a derivált egy függvény rövid neve.


A kiszámítása padig úgy történik, hogy néhány egyszerű (úgynevezett elemi) függvényről bebizonyítjuk, hogy létezik deriváltfüggvénye, a bizonyítás ezt egyben meg is adja. Utána már csak használjuk (mondjuk egy táblázatból, vagy fejből). Ezen felül, a függvények között bizonyos műveletekre is be lehet bizonyítani szabályokat, ezen túl ezek is táblázatba kerülhetnek.


Ezek után, ha adnak nekünk egy függvényt, el kell döntetünk, hogy szerepel a táblázatunkban, illetve miféle műveletek segítségével adható ő meg a többi felhasználásával. Ha az sikerül, akkor megtudtuk a deriválási szabályt. Ha nem sikerül, akkor vagy nem tudunk eleget, vagy nem lehet ilyen módon kiszámítani (megadni) a deriváltfüggvényt. Ekkor különböző közelítések következnek. De ez már az analízis elvontabb területe.

2019. máj. 28. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!