Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik században voltak meg a...

Melyik században voltak meg a feltételei az áramnak, ami ismeret hiányában ez elmaradt?

Figyelt kérdés

Mondjuk egy erre alkalmas tudóst féreglyukon keresztül egy olyan századba eljuttani, ahol az áram feltételei megoldhatóak.

Lehet későn fedezték fel az áramot? Már hamarább is lehetett volna, csak koponya nem volt hozzá?


Nem értek hozzá, gondolom vas, mágnes kell hozzá, de a mi tudósunk már ismeri mi szükséges az áramhoz, és ugorhat korábbra a mágnes felfedezésének évét sem kell megvárnia...



2019. máj. 12. 14:17
 1/4 A kérdező kommentje:
Jobban mondva. Egy tudósokból álló csapat melyik században tudna áramot adni az ott élőknek?
2019. máj. 12. 14:23
 2/4 anonim ***** válasza:

Ugye nem mindegy, hogy 1-2 voltos játékszerekről, vagy több megawattos erőművekről beszélünk. Utóbbiakhoz tényleg csak az elmúlt kb. 100-150 évben lettek meg a feltételek.

Csak akkor lehetett volna korábbra hozni, ha alapból gyökeresen máshogy alakul az emberi civilizáció történelme, hiszen a technológiai fejlődés attól elválaszthatatlan.

2019. máj. 12. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
64%

Az áramot már az egyiptomiak is ismerték 4000 éve.

Meg utána a görögök is.

Szóval, KONKRÉTAN mi érdekel?

2019. máj. 12. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Talán Galvani kora lett volna az első befogadó szellemű kor, ami egyrészt megérti a jelenség fizikai hátterét, és nem varázslatra gondol, másrészt akkorra tudtak már elég jól tiszta fémeket előállítani, megmunkálni, üvegeket, és egyéb szigetelőket készíteni nagy mennyiségben.


Szerintem tehát a 18. század vége lett volna olyan közeg, ahol egy mai tudású fizikus már elkezdhetett volna pl egyenárammal működő szerkezeteket építeni.


Az indukció, amiről te beszélsz, az kicsit más.


Ugyanis elektromos áramot kétféle módon lehet előállítani: Fizikai és kémiai úton.


Kémiai úton előállított elektromos áram pl egy akkumulátor.

Elektrolitba mártott anódok, és katódok szolgáltatják ekkor a folyamatos ion és elektron áramlást.

Ilyen pl egy elem is.


A másik megoldás a dinamó. Ekkor egy váltakozó erősségű mágneses teret kell létrehozni az egy helyben álló vezető körül, vagy fordítva, a vezetőt kell mozgatni a mágneses térben. Fontos, hogy ekkor csak feszültség indukálódik az áramkörben, és a feszültségkülönbség az áramkör két pontján indítja meg az elektromos áramot. A generátor is ezt az indukciót használja ki, és így termel áramot.


Én is csak középsuli 10-es emlékekből dolgozok, plusz azóta néha-néha újra átfutom az erre vonatkozó wikipédia cikkeket, mert nem foglalkozom vele, így szépen kikopna idővel.


Az elektromágneses indukciót Faraday 1831-ben írta le.


Szerintem mindent, vagy legalábbis a dolgok többségét akkor fedezte fel az emberiség, amikor ahhoz már megvolt a kellő infrastruktúra.


Pl a gőzgépnek se lett volna elvi akadálya az ókorban, hisz volt elégethető fa, volt vascsákány, amivel lehett volna szenet kitermelni, és onnantól kezdve csak finoman össze kellett volna szerelni a gőz nyomását forgómozgás létrehozására. És azzal már lehetett volna mechanikai munkát végeztetni. Na nem arról beszélek hogy ókori gőzmozdonyt lehetett volna csinálni, de valamire lehetett volna használni.


Nagyon érdekes hogy az ókori görög "gépészek" egyike, Hérón már képes lett volna építeni valódi, gyakorlati feladatot elvégző gőzgépet.


[link]


Ez is azt bizonyítja hogy 2000 éve is ugyanolyan értelmesek voltak az emberek mint ma, tehát értették volna a visszaküldött fizikust ha leülnek egy asztalhoz, vagy görög módra a porba rajzolja a gépek terrajzát.


Csak épp az infrastruktúra, és a társadalom nem tartott ott, hogy egyáltalán felmerüljön az igény egy ilyen gépre.

Az elektromossággal is ez lehet a helyzet.

Nem volt meg a háttere pl a 16. században annak, hogy nagy mennyiségű fémből elektromos vezetőt gyártsanak, és nem volt elég stabil energiaforrás se.

Hát meg az állandó háborúk...


Fontos észrevenni hoigy a 19. századi Európa a ritkább forradalmakat leszámítva egy egész nyugis évszázad volt. Ez lehetőséget adott a tudomány művelésére, mert nem túl előnyös ha állandóan ostromállapot van a tudósok feje fölött.

2019. máj. 12. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!