Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom megállapítani...

Hogyan tudom megállapítani egy kis fémtárgyról, hogy platinából készült-e?

Figyelt kérdés
Van egy pontos mérlegem, az jó hozzá?
2019. ápr. 25. 22:01
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Nem érdekes, hogy üreges-e vagy sem, úgy lógatsd bele, hogy ellepje a víz és ne legyen rajta/benne buborék.
2019. ápr. 26. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
De nem folyik bele a víz, az nem baj?
2019. ápr. 26. 18:02
 13/17 A kérdező kommentje:
Ezért töltöttem meg vízzel, de ha a lógatási pozícióba állítom, akkor elkezd szivárogni belőle a víz. Valamennyi kijön, de vissza be meg már nem folyik, ha belelógatom a vízbe, tehát mindenképpen marad benne valamekkora buborék. Ezt próbáltam minimalizálni, nem tudom mennyire sikerült.
2019. ápr. 26. 18:18
 14/17 anonim ***** válasza:

Még egy mérés hiányzik. Összefoglalva, 3 mérés kell:


1. Leméred csak a tárgy tömegét, ez legyen m.


2. Leméred az edény tömegét úgy hogy tele van vízzel, legyen ez me.


3. Most az edény vízbe belelógatod pl. egy cérnaszállal a tárgyat.


Fontos: meg kell várni hogy a tárgy telefollyon a vízzel, hogy az áramlás ne zavarja a mérést. A tárgy nem érheti el az edény alját, de annak teljesen víz alatt kell lennie. Na ha ez megvan, akkor kell leolvasni amit mutat a mérleg, legyen ez ml.


Nyilván az ml>me egyenlőtlenségnek teljesülnie kell.


A sűrűségszámítás menete a következő:


i.) Bevezetjük a mért tömegkülönbözetet: M=ml-me.


ii.) Bevezetjük a mért tömegarányt: A=m/M.


iii.) A tárgy sűrűségét a következő képlettel számítjuk:


ro_tárgy = A*ro_viz.


Mivel ro_viz = 1 gramm/köbcentiméter, ezért a 'A' tömegarány számértéke egyenlő lesz a sűrűség számértékével.


Ha azt kapod hogy ro_tárgy =kb.= 24 gramm/köbcentiméter, akkor lehet platina a tárgy. Ha ennél lényegesen kisebb, akkor egész biztosan nem platina.

2019. ápr. 27. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

260g a cérnára lógatott tárggyal együtt a teljes tömeg

237,5g a nettó víztömeg

156g a tárgy tömege

Elvileg ennyi. 22,5g-ra jön ki a különbözet, ennyi a tárgy térfogata. Ha ez platina lenne, akkor 22,5*21,45=482,6g-nak kellene lennie a tömegének. De ennek csak kb. egyharmada, vagyis az anyagának sűrűsége alapján valahová a vas környékére lőhető be. Mindegy, pedig már kezdtem reménykedni :D Köszi mindenkinek!

2019. ápr. 28. 16:10
 16/17 anonim ***** válasza:
Ez milyen tárgy egyébként?
2019. ápr. 28. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Egy ilyen kis csengettyű alakú valami dísztárgyszerűség.
2019. ápr. 28. 18:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!