Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom megállapítani...

Hogyan tudom megállapítani egy kis fémtárgyról, hogy platinából készült-e?

Figyelt kérdés
Van egy pontos mérlegem, az jó hozzá?
2019. ápr. 25. 22:01
1 2
 1/17 anonim válasza:
26%
Tedd rá a mérlegre, ha 85,0126 grammot mutat, akkor az biztos, hogy platina.
2019. ápr. 25. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
13%

Tegyél valami olyat a mérlegre ami tutira platina és jegyezd meg, hogy mennyit utat.

Majd tedd rá a platinának feltételezett tárgyat, s ha ismét ugyanannyit mutat, akkor platina.

2019. ápr. 25. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
85%

Mennyire kicsi?

Ha már van mérleged, akkor annyit megtehettél volna, hogy a súlyát megméred és legalább ezt az egy adatot megadod róla...

Szóval, ha nem túl kicsi, akkor mérd meg.

Utána tegyél a mérlegre egy kis edényben vizet, nullázd le a mérleget.

A platinára(?) kössél cérnát és azzal lógatsd bele a vízbe (csak lebegjen a vízben, ne érjen az edényhez) és közben nézd meg, mennyit mutat most a mérleg.


Ezekből a mérésekből megvan a tárgy súlya (tömege), és az általa kiszorított víz súlya (tömege). Az utóbbiból megvan a térfogata, innen már nem nehéz a sűrűségét kiszámolni a tömeg és a térfogat hányadosából. A sűrűségből pedig elég egyértelműen meghatározható, hogy valóban platináról van-e szó...

2019. ápr. 25. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
61%
Mennyi hülyeséget hordanak itt össze... Vidd be egy ékszerészhez, és az megmondja. Különben nemesfém-próbának is kell valahol lennie beleütve, ha platina. Kivéve, ha orvosi eszköz, akkor nem mindig van.
2019. ápr. 25. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
91%

A mérleg önmagában kevés, azzal csak a tömegét tudod meghatározni.


A sűrűségét kellene megtudni - ehhez viszont szükség lenne a térfogatára is.

Bővebben: [link]


Ha ez 21450 kg/m^3 körül van, akkor platina.

2019. ápr. 25. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
45%

Kedvelem a #5 féléket!

Először is kijelenti, hogy lehetetlen, majd linkel egyet, amivel cáfolja a saját állítását (lásd Hidrosztatikai mérleg). Egyre szebb a mai este...

2019. ápr. 25. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
69%

Egyébként kedves kérdező, valószínűleg nem platina. Azaz mégis, csak nem az anyaga platina, hanem a NEVE platina. Tudniillik, például kör- és síkkötőgépekben van ilyen NEVŰ alkatrész, de vannak más mechanikus berendezések is, melyekben egyes alkatrészeket így neveznek.

Mindenkinek kellemes éjszakát! :)

2019. ápr. 25. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
62%

"Először is kijelenti, hogy lehetetlen"

Ezt sehol sem írtam: ne adj a számba olyat, amit nem állítottam!


Azt írtam, hogy pusztán a mérleg önmagában kevés. A hidrosztatikai mérleg ( [link] ) egy speciális mérleg - a kérdezőnek feltételezem nem ilyenje van, hanem valamilyen konyhai/ékszerész mérlege ( [link] ).

2019. ápr. 26. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

No, akadt egy kis problémám. A tárgy üreges belül, Így először feltöltöttem teljesen vízzel, és úgy lógattam bele a vízbe, így mutatott 39g-ot. Majd lemértem azt a vízmennyiséget ami benne volt, ez 27g víz lett. A cucc teljes tömege pedig 156g. Tehát ez alapján kb. 13g volt a tárgy nettó vízkiszorítása, jól számolok?

Innen hogyan tovább?

2019. ápr. 26. 17:37
 10/17 A kérdező kommentje:
Az adatok nem túl pontosak, csak hozzávetőlegesek (leginkább az üreget kitöltő víz tömege), mert ezt a tárgyat középmagasságban lehet kettécsavarni, és a felső része lyukacsos, de csak apró lyukak vannak rajta. Tehát a víz kívülről nem folyik bele, viszont ha teletöltöm lavórban, és kiemelem, akkor a lyukakon elkezd kiszivárogni a víz.
2019. ápr. 26. 17:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!