Matekosok! Mi a neve az alábbi törvénynek?
Tegyük fel, hogy 10 dobókocka van nálam, és az a célom, hogy hatost dobjak egyszerre minddel.
Végtelen lehetőségem van ennek elérésére.
Mi a neve annak a törvénynek, amely alapján szükségszerű, hogy sikerüljön mind a 10 kockával hatost dobnom?
Esélyek törvénye?
A kérdés kicsit pontatlan.
Szedjük részekre.
Ha "végtelen" lehetőséged van, akkor nincsenek játékszabályok.
Véges lehetőségeid ha vannak, akkor lehet számolgatni.
Ha egy kockával csinálod, akkor 1/6 a valószínűsége, hogy hatost dobj. Ha kettővel, akkor (1/6)*(1/6) a valószínűsége, hogy mindkettővel hatost dobj, mert egymástól független valószínűségek. Ha tízzel csinálod akkor (1/6)^10 a valószínűsége, hogy egy dobással mind a tíz hatos legyen.
A matematikában az, hogy szükségszerű az azt jelenti, hogy az a biztos esemény, tehát 100%. (Pl az, hogy pénzfeldobásnál vagy fej lesz, vagy írás, nos ez biztos!)
Olyan törvény biztosan nincs, ami azt mondja, hogy biztosan sikerül mind a tíz kockával hatost dobni.
Ez csak egy valószínűség, egy lehetőség, ami lehet, hogy soha nem következik be!
Ráadásul ezek a valószínűségek dobásonként újra ugyanazok.
Hogy egy egyszerűbb példát vegyünk: a rulettben 1/2 az esélye annak, hogy piros lesz, és 1/2 az esélye annak, hogy fekete. Ez eddig egyértelmű. De ha 8-10-15 alkalommal egymás után piros jön ki, akkor már kacsingatunk a fekete felé, hogy arra kéne tenni , holott akkor is pontosan 1/2 az esélye bármelyik színnek! És soha nem lesz törvényszerű, hogy most már muszáj feketének lennie!
Tehát minden pörgetés után a valószínűségek visszaállnak alapállapotra.
Ezt amiatt mondom, hogy olyan nincs, hogy a 10 dobókockával mindegyik hatos legyen, az szükségszerű!
A nagyszámok törvénye szerint szükségszerű, hogy ha végtelen sokat próbálkozol, akkor egyszer biztosan 6-os lesz mind a 10 kocka.
"Ha kettővel, akkor (1/6)*(1/6) a valószínűsége, hogy mindkettővel hatost dobj, mert egymástól független valószínűségek."
Ha egymástól független események, akkor nem beszorozni kéne őket, hanem összeadni! De egymástól FÜGGŐ események, mert ha egyikkel már nem dobtál hatost, akkor lényegtelen mennyit dobsz a másikkal, annak az esélye, hogy mindkettővel hatost dobjál nulla!
Mért kéne összeadni? Ha mondjuk az a "feladat", hogy:
van 6 kockád, bármelyikkel dobj 6-ost... és akko 6/6 az esély, tehát 100%? NEM. Ha nem függnek egymástól akkor marad ugyanugy 1/6-od...
amire a kérdező gondol, az a nagy számok törvénye, ami nem teljesen ezt mondja ki, de ez is kijön belőle (többféle nagy számok törvénye is van amúgy, de mondanivalójában lényegében ugyanazt mondják)
A nagy számok törvénye olyasmit mond ki, hogy ha van egy kísérlet (jelen esetben a 10 kocka feldobása), és ezt a kísérletet nagyon sokszor elvégzem egymás után (azaz nagyon sokszor dobok egymás után 10 kockával), akkor ha a kísérlet egy kimenetelének a valószínűsége P (itt ez a kimenetel az, hogy mind a 10 kocka egyszerre 6os, és ennek a valószínűsége (1/6)^10 ), akkor "várhatóan" kb. az összes elvégzett kísérletnek P -ed részében fog ez az eredmény kijönni (tehát ha elég sokszor dobsz egyszerre 10 kockával, akkor "várhatóan" az összes dobásaidnak olyan (1/6)^10 -ed részében fordul elő, hogy mind a 10 kockával 6ost dobott - tehát ha elég sokat dobálsz, akkor "várhatóan" elő fog fordulni).
Ez a mondanivalója a nagy számok törvényének, ha korrektül szeretnénk kimondani, ahhoz erős valószínűségszámítás/mértékelmélet ismeretek kellenének. A "várhatóan" az olyasmit jelent itt, hogy ha elég sokszor csinálod, akkor lényegében 0 a valószínűsége, hogy ne ehhez a szabályhoz kezdjen el közeledni az adataid (ez így megint nem a matematikailag korrekt forma, csak egy érzékeltetés).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!