Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen képlettel lehet kiszámo...

Milyen képlettel lehet kiszámolni egy test [tömegét használva] teljes sebességét szabadesés közben, és a gyorsulási idejét?

Figyelt kérdés

Itt a példa a videóban, de nem tudom hogyan kapták meg a számokat:

[link]



2019. márc. 9. 23:34
 1/5 anonim ***** válasza:
Elméleti vagy gyakorlati kiszámítás/mérés érdekel?
2019. márc. 10. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Elvileg a gyorsulás nem függ a test tömegétől. A Földön másodpercenként kb. 10 m/s-mal, azaz 36 km/h-val nő a szabadon eső test sebessége. A gyakorlatban azonban számolni kell a légellenállással. A gyorsulás egy idő után, amikor a légellenállás és a gravitációs erő kiegyenlíti egymást, megáll. Nem mindegy, hogy a zuhanó ember vízszintes vagy függőleges helyzetben van. Utóbbi esetben nyilván nagyobb sebességre tud felgyorsulni.
2019. márc. 10. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#1

Mindkettő. 82Kg vagyok, és mi az eredmény ha 2m-ről, 5m-ről, 10m-ről, és 1km-ről ugrom le valahonnan?

Mennyi idő alatt érem el a teljes sebességem?


#2

A térfogatomat a légellenállás miatt nem tudom sajnos =D

2019. márc. 10. 00:56
 4/5 anonim ***** válasza:

Gyakorlati: kis magasságoknál lelógatsz egy méterenként más, élénk színnel festett szalagot/rudat az esés útja mellett, és felveszed a zuhanást. A kamara egyenletes, ismert időközönként készít képet, így látod, hogy melyik pillanatban hol voltál. v = Δs/Δt.

Nagy magasságoknál meg akármilyen magasságmérővel (például GPS) nézed a magasságodat zuhanás közben, és adott időközönként felírod, mit mutat/leolvasod a sebességet. Akár Pitot-csővel is mérheted a sebességet (csak ugye nem árt mellé a légnyomás is).


Elméleti: csinálsz valamilyen modellt, hogy a közeg homogén, és turbulensen áramlik körülötted, tehát a közegellenállási erő a sebesség négyzetével arányos (amúgy ez egész jó közelítés), te pedig gömb alakú vagy természetesen (oké, nem kell gömb alakú legyél, de a közegellenállási tényezőt becsülni kell).

Ennél a kérdésnél van részletes számolás: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany.. (m, A, k, v0 és egy előjel kivételével itt is minden ugyanaz, mint ott. – Szóval tök más, de ugyanazt kell csinálni.)


Amúgy 10 méterig nem gyorsul fel különösebben, szóval 5%-nál tuti kevesebbet számít a közegellenállás (bowlinggolyóknál 30 méteren van 5% eltérés: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom.. ), ekkora pontatlanság meg már az alaktényeződben van, hogy mennyire tartod magad egyenesen. Szóval nyugodtan használható a v = gyök(2*g*h) képlet, így

v(2 m) ≈ 23 km/h, t(2 m) ≈ 0,6 s,

v(5 m) ≈ 36 km/h, t(5 m) ≈ 1,0 s,

v(10 m) ≈ 50 km/h, t(10 m) ≈ 1,4 s.


1 km-ről pedig körülbelül 20 másodperc alatt beáll a sebességed egy állandó értékre, ott lehet azzal számolni. Ezt pedig egy ejtőernyős oldalról leleshetjük, hogy tipikusan mekkora:

[link]

Szóval úgy 200-250 km/h, és mintegy 15-20 másodperc.


De találtam közben kalkulátor oldalt is: [link]

2019. márc. 10. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Wow.. Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a segítségét és a részletes leírásokat ☺ Ezek többet érnek mint fél év fizika óra annó =D
2019. márc. 10. 13:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!