Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik ilyen lakás-páramentes...

Létezik ilyen lakás-páramentesítési technológia?

Figyelt kérdés
Szándékosan képeznek valahol a lakásban egy hőhidat, ahol le tud csapódni a magas páratartalom, és itt összegyűjtik a vizet, vagy akár egy csövön keresztül egyből kivezetik a szabadba, vagy akár wc-tartályba, virágöntözésre, akármire felhasználható utána. Létezik ilyen?

2019. jan. 27. 00:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Páramentesítőnek hívják. [link]

Nyilván nem egy hideg falat fogunk csinálni, mert az penészedne az állandó nyirkosság miatt.

2019. jan. 27. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Oké, de ezek aktív páramentesítő készülékek, vagyis energiát fogyasztanak a cél érdekében. Én kifejezetten passzív páramentesítésre gondoltam (és ez alatt nem egy vödör sóra az ablak alatt).

A penészesedést meg lehet gátolni, főleg, ha a hőhíd felülete valami ellenálló, tömör anyagból készül, pl. rozsdamentesből vagy kerámiából.

2019. jan. 27. 01:29
 3/11 EagleHUN ***** válasza:
52%

Az ötlet annyira nem rossz.

A én az alumíniumot javasolnám inkább, sokkal jobb hővezető mint a rozsdamentes acél vagy a kerámia. (A réz is jó lenne csak nagyon drága.)


Szóval egy hűtőborda kint egy bent és a kettő közt vastag fémrúd lenne az átvezetés. Lehetőleg fent a plafonnál elhelyezve ahol a legmelegebb van. A belső hűtőborda alá pedig tálca ami összegyűjti a vizet, és egy csövön kivezeti a szabadba vagy a WC tartályba.


2 problémát látok ezzel a megoldással kapcsolatban:

- Nem szabályozható! Nem tudod ki be kapcsolgatni. Akkor is megy amikor nem kell és lehet nem megy eléggé amikor pedig kellene.


- Elhűti a lakást. Tulajdonképpen van egy fiktív nyitott ablakod amin levegő nem jár át csak hő megy ki. Arról nem is beszélve hogy nyáron meg a meleg jön be rajta.


Mondjuk a mechanikus szétkapcsolása még talán megoldható lenne és közé menne egy szigetelő hab lap. Akkor talán.


Valószínűleg ezen okok miatt nem találkozni ilyesmivel.



De mondok neked egy kicsivel jobb megoldást!

Fürdőszobában a plafonra vízszintesen beszerelni egy alu radiátort. Alá tálca a csöpögő víz elvezetésére.

Az egyik oldalába a bejövő hideg vizet bekötni (ami télen amúgy is hidegebb). A kimenő oldalát pedig bekötni a vízmelegítő bemenetére.


Vagyis a bojler ezen a radiátoron keresztül kapja a bemenő hideg vizet. Ami ekkor már nem is túl hideg, mert a levegő előmelegíti!


Azaz:

- A bojler már nem az 5C-os vizet fogja felfűteni 40C-re hanem a 20-10-15 fokosat. (Függően attól mennyi ideje nem ment át rajta víz és milyen hosszan engedünk át rajta vizet.)

Ez már önmagában energia takarékosság! Függetlenül attól gáz vagy villany vagy akármilyen is a vízmelegítő (bojler).


- A pára a hideg radiátorra ugyanúgy lecsapódik és ezt pont a fürdőszobában a legpárásabb helységben teszi és pont azután amikor ott pára keletkezett!


- A tálcára csöpögő víz könnyen a WC tartályba vezethető.


- Nyáron is lehet bekötve, akkor egy 2-300 Wattos lég kondicionáló hűtési teljesítményét tudja helyettesíteni.


És ezt a megoldást használják is. Könnyen meg is valósítható, nem kell hozzá semmi extra.

2019. jan. 27. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 EagleHUN ***** válasza:

Hasonló megoldás csak pepitában:

Pl A vízátfolyós hűtők, amik előmelegítik a mosogató vizet azzal a hővel amit amúgy a levegőbe adnának le, és közben a hűtési hatékonyságuk klasszisokkal javul. Ilyet lehet vásárolni is, ha ennyire spórolni szeretnél!

2019. jan. 27. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

"Vagyis a bojler ezen a radiátoron keresztül kapja a bemenő hideg vizet. Ami ekkor már nem is túl hideg, mert a levegő előmelegíti!

Azaz:

- A bojler már nem az 5C-os vizet fogja felfűteni 40C-re hanem a 20-10-15 fokosat. (Függően attól mennyi ideje nem ment át rajta víz és milyen hosszan engedünk át rajta vizet.)

Ez már önmagában energia takarékosság!"


Lenne, ha a radiátortest nem a lakás levegőjétől venné el a hőt. Amennyi hő kell a bojlerba menő víz előmelegítéséhez, pont annyi hőt von el a lakás hőmérsékletéből. Legfeljebb nagyon marginális megtakarítást eredményez, mert gázzal még mindig olcsóbb melegíteni valamit, mint árammal.


A többi észrevétel, amiket írtál a passzív páralecsapóval kapcsolatban, egész jók, köszi.

2019. jan. 27. 05:33
 6/11 anonim ***** válasza:
"Passzív" megoldások is vannak a higroszabályozású rendszereknél, de ott a szellőzés a megoldás.
2019. jan. 27. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Alain Delon ***** válasza:
100%
Csak úgy passzívan hideg felületet nem tudsz létrehozni, legfeljebb a kinti hideg valamilyen (pl. csővel történő) bevezetésével, de az meg labilis, mert az időjárás folyamatosan változik. Tehát, ha csinálnál is ilyet, nem lenne megfelelő hatásfokú.
2019. jan. 27. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

" de ezek aktív páramentesítő készülékek, vagyis energiát fogyasztanak a cél érdekében. Én kifejezetten passzív páramentesítésre gondoltam"


Mivel az elméleted szerint bevezeted a hideget a szobába, amit így lakás fűtésével kompenzálni kell, így a rendszered összességében nem passzív, csak máshol fizeted ki az energiát.

Sőt, mivel az elektromos páramentesítő csak akkor üzemel érzékelő segítségével amikor magas a páratartalom, az ötleted pedig alacsony páratartalomnál is hűti a lakást, összességében többe kerülne az energia felhasználásod.

2019. jan. 27. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 EagleHUN ***** válasza:

"Amennyi hő kell a bojlerba menő víz előmelegítéséhez, pont annyi hőt von el a lakás hőmérsékletéből. Legfeljebb nagyon marginális megtakarítást eredményez, mert gázzal még mindig olcsóbb melegíteni valamit, mint árammal. "


- Ami viszont a plafonnál egy meddő hő. Hisz nem abban élünk hanem jó 1.5 - 2 m lejjebb ahol ahhoz képest hűvösebb is van hisz a meleg felfelé száll.


- Másrészt az összes páralecsapató aktív és passzív is egyaránt hűtéssel éri el ezt. Szóval mindegyik megoldás hűteni fogja a lakást! Ebből viszont az is következik hogy amit ebből pl vízmelegítésre át tudsz adni mondjuk a vízmelegítőnek az nettó haszon.


- Harmadrészt azt a hőt tulajdonképp vissza is kapod hiszen a fürdővíz jórészt a lakáson belül legalább részben kihül, azaz leadja a hőjét. Más megoldások pl az első ami a falas volt vagy a hűtőbordás is, ugyanezt a hőt "kidobnák" a külvilágba.

2019. jan. 27. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
74%

EagleHUN sajnos nagyon nem érti a hőtant:


"Ami viszont a plafonnál egy meddő hő. Hisz nem abban élünk"

Ez nem egészen így működik. Gondolom feltűnt, hogy nem csak a fűtőtestnél van meleg, hanem a szoba másik sarkában is. Ha a plafonnál lehűtöd a levegőt, nem egy "meddő hőt" használsz fel, mert a levegő keveredik a hőmozgás miatt, és a fűtőtesttel ugyanúgy pótolnod kell a hőt, mintha a padlón lenne a páramentesítőd.


"Szóval mindegyik megoldás hűteni fogja a lakást! "

Ez nem így van. Úgy tűnik még nem láttál elektromos párátlanítót. Az gyakorlatilag úgy működik mint a konyhai hűtőgép. A belsejében hűt (ott vannak a pára lecsapó bordák), az elvont hőt pedig a mások oldalt leadja, azaz ontja magából a meleg levegőt. Mivel elektromos áramot vesz fel, az energia mérleg plusz hőleadást mutat, bár képez helyi hidegpontot, összességében fűti a lakást!

Szóval párátlanítás mellett egy nem hatékony fűtő eszközként funkcionál.

2019. jan. 27. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!