Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kondenzátor hogy működik...

A kondenzátor hogy működik egész pontosan? Tényleg okozhat halált ha fel van töltve és megérintik?

Figyelt kérdés

Sajnos nem tudok angolul, segítsen aki tud.


Ennek a wikipédia cikk legutolsó bekezdésében van információ erről és az alatta lévő képek "Hazards and safety": [link]


És itt az első válasz: [link]


Ha jól értelmezem akkor pl egy nem túl nagy kondenzátor is halált okozhat ha az áramforrásról le van, és fel van töltve, 1 vagy több óra után is? Tehát amikor nem rakom bele semmibe csak kirakom az asztalra pl egy defibrillátor kondenzátora. (ehhez csak hozzáteszem hogy pl egy jó szigetelőanyagba rakva raknám át)


Már nem tudom hol, de olvastam olyat is (vagy legalábbis így értelmeztem) hogy sok kondenzátor az áramforrásból kivétele után nagyon gyorsan leadja az energiáját, biztonsági okokból. Vagy valami ilyesmi :D



2019. jan. 6. 10:35
 1/4 A kérdező kommentje:
Nem kizárólag a defibrillátor kondenzátoráról kérdem ezt, csak példaként ezt hoztam fel, mert ennél erősebbet nem tudok.
2019. jan. 6. 10:40
 2/4 anonim ***** válasza:
82%

Az a kondenzátor okozhat halált, amelyik:

1: elég nagy feszültségre fel van töltve hozzá,

2: elég nagy a kapacitása is ahhoz, hogy veszélyes legyen.

A defibrillátor kondenzátora pl. ilyen.

Ezen kívül a feltöltött nagyfeszültségű kondenzátorok ilyenek, még több óra után is - sőt, még akkor is, ha rövidre zárják, majd megszüntetik a rövidzárat.


A kondenzátor alapból NEM adja le az energiáját, mivel pont az a cél, hogy megtartsa azt. De lehet olyan kapcsolást csinálni, ami a tápfeszültség kimaradása esetén gyorsan kisüti.

Az pedig, hogy a kondenzátor magától mennyi ideig tartja meg az energiáját, nagyon sok mindentől függ, a légnedvességtől kezdve, stb.

2019. jan. 6. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
78%

Igen, okozhat akár halálos áramütést is, kellően nagy kapacitású, kellően nagy feszültségre töltött kondenzátor.

Aki antik rádiókészülék, vagy újra divatos csöves erősítő javításába kezd, annak néhány speciális biztonsági szabályt tanácsos betartani.

Például, a készülék kondenzátorait egy ellenállással (100 ohm - 1 k ) ki kell sütni mielőtt a belepiszkálna a készülékbe.

2019. jan. 6. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az átadott energia inkább a veszélyes, és a tárolt energiában meg a feszültség négyzetesen "van benne", hát a látszat az, hogy a nagy feszültségre töltött kondenzátorok aránytalanul veszélyesebbek. De olyan sok adat nincs kondenzátorokra, miután a halálos célú emberkísérleteket pár éve betiltották. :) Fájdalomküszöbre vannak részletes adatok, fibrillációra az a vélekedés, hogy 50 Joule már jó eséllyel olyan.

Egy támpont lehet az európai villanypásztorszabvány, aszerint egy impulzus energiatartalma max 5 Joule lehet (a helyzet azért bonyolultabb, ez egy nagyságrendi tájékoztatás) - azt nyilván úgy próbálták meg belőni, hogy kimondottan kellemetlen legyen, de az átlag nemdohányzó, garázsban tartott, vegyes étrenddel táplált 180 cm-es fehér férfit ne vágja agyon.

2019. jan. 7. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!