A panelház ma miért elavult technológia?
A toronyházakat is panelekbõl építik, sõt a világ legmagasabb épületeit is. Igaz ott acélt használnak, de attól még panel.
Olvastam például hogy liaporral lehetne sokat javítani a panelházakon,ha újra gyárthatnánk, és belekeverni a betonba. Szóval lehetne rajt sokat javítani. Ma minden magaház panelekbõl van, de azok drágábbak.
Butasággal kezded a kérdésedet, a felhőkarcolók egyike sem készült házgyári panelelemekkel, ha ezekre gondolsz. Ezek pillérvázas épületek, a pillérek vannak vasbetonból vagy acélból, majd valamilyen burkolatot kapnak (üveg, fém, akármi). De mint teherhordó szerkezet nincs bennük vasbeton panel.
Azért elavult technológia, mert a panelek iszonyatosan kötötté teszik a kialakítást, láthatod, hogy néz ki egymás hegyén hátán ez a rengeteg ház, teljesen egyforma alaprajzzal. Egyáltalán nem igazodik az emberek igényeihez, minimálisan sem lehet egyénre szabni őket, pedig ma már hatalmas igény lenne rá.
Energetikailag tragikusak, mert a belső hőszigetelő mag kevés, a kapcsolatok pedig csak brutál hőhidakkal alakíthatók ki, ezeken pedig még ront is a hőszigetelés. Ha pedig már kívülről szigeteljük őket, akkor máris elveszett az előregyártás előnye.
A liapor minimálisan javít a betonon, de közelébe sem ér a mai energetikai követelményeknek.
Aztán megint jössz a megaház paneleddel, ezt nem tudom, honnan szedted. A pécsi magasház pl panel volt, ha ilyen megaházakra gondolsz, borzalmas is volt. Miskolcon van még egy 20emeletes, az is putrivá avanzsált pl.
Valaki nekem elmondta tíz évvel ezelőtt hogy ő még annak idején dolgozott ilyen panel építkezéseken: Olyan sebtiben kellett "összedobni" a házgyári panelházakat hogy az elemeket a fém kapcsolódási pontokon sem hegesztették össze rendesen és ez szerinte általános volt. Bár ő elmondsa szerint becsülettel csinálta úgyhogy amelyik emeleteken ez az ismerős dolgozott az biztos hogy nem fog összedőlni :)
Egyébként maga a panelekből történő építkezés jó. Mert gyors és elvileg olcsó. Ipari épületeket és újabban könnyűszerkezetes házakat is építenek panelekből. Szendvicspanel a neve ezeknek a modernebb paneleknek. De ez a panel nem az a panel. A házgyári panelek vékony szigeteletlen vasbetonlapok roszdásodó vasalattal. Ezzel szemben a mostani szendvicspanelek nagy része tömör szigetelőanyag rozsdamentes vázzal.
A lakótelepi panelházak esetében azok építésekor szavatossági időnek 50 évet adtak meg. Ugye a vasbetonban vas van és mivel sok panelház paneljei közé beszivároghat a víz ezért a panelek közötti gyenge szigetelés miatt ezért ott korrodálhattak a kapcsolódási pontok. Egyszóval szerkezetileg mondták anno hogy 50 évet biztos kibírnak. De néhány felülvizsgálat kimutatta hogy van még egyes panelházakban biztonsággal további néhány évtized. Ez jó hír a panellakóknak.
Amiért én mégsem vennék panelt az az hogy a kormány állandóan variál valamit az ingatlanpiacon. Már olyan ötlet is volt hogy visszabontanák őket és ez már el is jutott a tervezési fázisig csak nem indították még el a programot. Ez azt jelenti hogy ha a 4. emelett felett (földszint + 3 szint) laksz akkor a lakásod helyén lesz a tető. Ki tudja mikor veszik ezt a programot elő újra.
Olyat is hallottam hogy komolyabban tervezik hogy a panelépületekből az újépítésűek felé terelik majd a népet hogy felpörgessék az építőipart. Ehhez elég ha csak eldöntik és szokás szerint pár nap alatt végigerőszakolják az elképzelésüket akkor is ha irreálisnak tűnik. Ezt újabban így szokták. Az nem baj ha nincs elég újépítésű. Akkor aztán biztos megadnak egy határidőt (hogy mondjuk 10 év alatt kell kiterelni panelből a népet) és adnak valamilyen térítést a kényszer kiköltöztetendő embereknek csak az biztos hogy nem lesz anyi mint pl a mostani értéke egy ilyen lakásnak. Ezek miatt aztán előfordulhat hogy egyszer majd hirtelen bumm lezuhan az értékük. Befektetőként csak újépítésűt vennék. Biztos hogy azoknak viszont a panelmigrációs program beindításakor felszalad az értékük.
"ma is panelekbõl építkeznek, csak nem vasbetont használnak."
"Kívűl nincs értelme szigetelni, mert azzal nem lehet dizájnos."
T.Kérdező!
Szerintem olvass sokat utána, mert nem kis kavarodás van az ismeretekből a fejedben.
Igen építenek "panelekből" a mai napig (vb, és acél szendvicspanelből), de nem lakóépületet.
A hőszigetelés pedig nem véletlenül van kívül!
"A kérdést úgy értettem, hogy ma is panelekbõl építkeznek, csak nem vasbetont használnak."
Acél fegyverzetű szendvicspanelt használunk ipari épületekhez, mert ott nincs akkora komfortigény (értsd több ezer m2 alacsony fűtési hőmérséklettel, alacsony páratartalommal, hatalmas légtömeggel) - ez lakóépületnél nem működik. És attól, hogy ugyan az a neve, attól még össze sem hasonlítható a technológia - egyik teherhordó nehézszerkezet, ami pedig most van pillérvázas könnyűszerkezet.
"Németországban is sokat felujítottak, meg se lehet mondani, hogy az."
Kísérleti jelleggel, olyan áron, amiből újat lehetne építeni. Itthon is van rengeteg kísérlet és tanulmány, de egyik sem hozható ki alacsonyabb áron, mint egy újépítés. Egy új ház kétszereséért meg nem veszel felújított panelt (eredeti ház ára + felújítás költsége).
"Kívűl nincs értelme szigetelni, mert azzal nem lehet dizájnos."
Ez butaság.
"De belűl már van értelme, mert hangszigetel is."
Ez pedig életveszélyes butaság. Egyrészt semmit nem szigetel belső oldalon, vagy legalábbis értelmetlenül. Másrészt ha belső oldalon szigetelsz, akkor maga a tartószerkezet fagy át, megszünteted a hőtároló tömeget, megszünteted a normális páratechnikát. Nem csak élhetetlenné teszed vele a házat, de idő előtt meg is semmisíted.
Fölösleges ezen filózni, mert nem sértésként írom, de minimális tudásod sincs az építészetről. Ezzel semmi gond, csak így tényleg nincs min vitázni, egyszerűen hibás, amiket leírsz.
"Már olyan ötlet is volt hogy visszabontanák őket a 4. emelet felett"
Ezzel elismerték, hogy életveszélyesen lettek megépítve.
(Amúgy az eredeti tervek szerint már régen le kellett volna bontani ezeket a panel-förmedvényeket, hiszen csak kb. 40 évet kellett volna kibírniuk, mert utána már úgyis jött volna a tejjel-mézzel folyó kommunizmus.)
Köszi a válaszokat!
USA államában a WTC tornyokat milyen technológiával építették? Magyarországon a ma épített 4-12 emeletes házakat milyen technológiával építik?
WTC:
"Magyarországon a ma épített 4-12 emeletes házakat milyen technológiával építik?"
Vb. váz kitöltő falazat.
Acélból ekkora méretű szerintem itthon nem gazdaságos.
A panelházakat lehetne tovább fejleszteni egyébként? Új anyagokkal,újabb tervezéssel. Régen olvastam valahol, hogy nem egy féle panelépítési mód van.
Vagy ennek a technikának ennyi volt? Ugye az elõnye az volt, hogy olcsó és gyors volt. Nameg hogy a munkások jórésze egy fűtõtt csarnokban dolgozott, nem kint pakolta a téglát ,40 fokban.
"Már olyan ötlet is volt hogy visszabontanák őket a 4. emelet felett"
"Ezzel elismerték, hogy életveszélyesen lettek megépítve."
Tévedés. A 4. emeletig bontásnak nem tartószerkezeti oka van, hanem hogy adott területen javítsák a m2-re jutó lakók számát, a gépjárművek-zöldfelületek arányát. Több tanulmány szerint is ilyen méretig alakítható ki egymást ismerő és elfogadó lakóközösség, javulna a morál, a környezet. Forrást most nem tudok sajnos, pedig érdekes, de panelrehabilitáció keresve biztos hamar rá lehet bukkanni.
A házgyári panel fejlesztésére, újra feltalálására tudtommal nincsenek erőfeszítések téve. Sokkal izgalmasabb a parametrikus építészet, robotizáció, 3D nyomtatás és hasonló irányzatok. Én jelenleg még nem látok komolyabb rációt ezek nagyszámú terjedésére. Viszont a munkaerőhiány miatt folyamatos a törekvés az előregyártásra, természetesen minden fejlődik - lásd kisméretű tömör tégla helyett blokktéglákkal rengeteget gyorsítottak és egyszerűsítettek a falazáson, de az általad tolt beton szendvicspaneles előregyártás szerintem nem jön újra divatba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!