Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik a leghőtartóbb anyag...

Melyik a leghőtartóbb anyag bögréhez? Porcelán, üveg, fém (alumínium vagy más) vagy egészen más?

Figyelt kérdés

Azt hittem, hogy már száz éve feltettem ezt a kérdést, de nem találom, és minden télen felmerül bennem, amikor szeretem a meleg bögrét ölelgetni ivás előtt, gyanítom, hogy a porcelán a megfejtés, mert a legtöbb bögre mégis csak abból készül (hacsak nem költséghatékonyság miatt...), de nem vagyok biztos benne, tehát olyan anyagot keresek, amely mindegy, hogy mennyi idő alatt veszi át a beletöltött forró folyadék hőjét, bár persze jó lenne, ha minél hamarabb, ám a legtovább marad melegen.


Tán cserépanyag vagy minek hívják, amiből a kályhákat is csinálják...? Bár akkor miért nem abból készül a bögrék nagy többsége...? Meg az mintha túl áteresztő lenne és leégetné a kezünket, végül is a meleget neki a kályhánál át kell engednie, nem úgy, mint a bögrének, amiből inni forrón szeretjük, a kezünket viszont nem kéne leégetnie...


Van jobb hőtartó a porcelánnál...?



2019. jan. 22. 18:46
1 2
 11/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ez vagy-vagy helyzet. Ha jól vezeti a hőt akkor gyorsan felveszi és gyorsan le is tudja adni. Vagy fordítva, nem vezeti a hőt amitől a tea sokáig forró marad, csak ugyanezért a kezet sem melegíti.


A legjobb megoldás egy vastag falú és előre felmelegített pohár. Illetve ha kihűl megint melegíteni egyet rajta, nyilván ha maradt még a teából.


Érdekességképp a nasa űrrepülőgépeinek hőpajzsa olyan rossz hővezető, hogy fel lehet melegíteni 1500 fok körülire és kézzel megfogni. Mert nem vezeti a hőt. Na egy ilyen anyagból készült pohárban a lehető leglassabban hűlne ki a tea, mert nem adja le a hőt, csak a kezet sem melegítené.


És ha érdekes itt a video. Ez egy HRSI nevű kompozit anyag, ami olyan rossz hővezető, hogy még ha 1500 C fokra is melegítik akkor is meg lehet fogni kézzel, mert ennyire nem ad le hőt.


[link]

2019. jan. 23. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 TappancsMancs ***** válasza:

Kicsit visszajöttem. Nem tudom mennyire volt érthető, de csapnivaló egy szóismétlés az persze volt benne.


Szóval van ez hővédőpajzs és ez a hővezetés dolog, ami lényegében azt jelenti, hogy a hő áramlása nagyon lassú a burkolat anyagában. Ezért tud hővédőpajzsként funkcionálni, mert a külső hőt nem vezeti be az űrrepülőgépbe. Viszont a hőáramlás benne minden irányba lassú, tehát mindegy, hogy befelé vagy kifelé áramolna/áramlik a hő az lassan halad. Ezért tudja megfogni, hiába 1500 C fokos, mert kifelé is lassan mozog benne a forróság. És gondolom azt elnézhetjük a nasa-nak, hogy csak óvatosan fogja meg a fickó, mert hát mégis egy izzó tárgyról van szó. Ezt acéllal nem lenne érdemes megpróbálni.

2019. jan. 23. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:

Értettem elsőre is, de köszi a pontosítást! :)


Zsákutca a kérdésem, már értem, mert a két elvárásom egymás kontójára megy. Szomorú, de legalább az boldogít, hogy megértettem! :)


Köszi mindenkinek! :)

2019. jan. 25. 20:44
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!