Melyik a leghőtartóbb anyag bögréhez? Porcelán, üveg, fém (alumínium vagy más) vagy egészen más?
Azt hittem, hogy már száz éve feltettem ezt a kérdést, de nem találom, és minden télen felmerül bennem, amikor szeretem a meleg bögrét ölelgetni ivás előtt, gyanítom, hogy a porcelán a megfejtés, mert a legtöbb bögre mégis csak abból készül (hacsak nem költséghatékonyság miatt...), de nem vagyok biztos benne, tehát olyan anyagot keresek, amely mindegy, hogy mennyi idő alatt veszi át a beletöltött forró folyadék hőjét, bár persze jó lenne, ha minél hamarabb, ám a legtovább marad melegen.
Tán cserépanyag vagy minek hívják, amiből a kályhákat is csinálják...? Bár akkor miért nem abból készül a bögrék nagy többsége...? Meg az mintha túl áteresztő lenne és leégetné a kezünket, végül is a meleget neki a kályhánál át kell engednie, nem úgy, mint a bögrének, amiből inni forrón szeretjük, a kezünket viszont nem kéne leégetnie...
Van jobb hőtartó a porcelánnál...?
Ez vagy-vagy helyzet. Ha jól vezeti a hőt akkor gyorsan felveszi és gyorsan le is tudja adni. Vagy fordítva, nem vezeti a hőt amitől a tea sokáig forró marad, csak ugyanezért a kezet sem melegíti.
A legjobb megoldás egy vastag falú és előre felmelegített pohár. Illetve ha kihűl megint melegíteni egyet rajta, nyilván ha maradt még a teából.
Érdekességképp a nasa űrrepülőgépeinek hőpajzsa olyan rossz hővezető, hogy fel lehet melegíteni 1500 fok körülire és kézzel megfogni. Mert nem vezeti a hőt. Na egy ilyen anyagból készült pohárban a lehető leglassabban hűlne ki a tea, mert nem adja le a hőt, csak a kezet sem melegítené.
És ha érdekes itt a video. Ez egy HRSI nevű kompozit anyag, ami olyan rossz hővezető, hogy még ha 1500 C fokra is melegítik akkor is meg lehet fogni kézzel, mert ennyire nem ad le hőt.
Kicsit visszajöttem. Nem tudom mennyire volt érthető, de csapnivaló egy szóismétlés az persze volt benne.
Szóval van ez hővédőpajzs és ez a hővezetés dolog, ami lényegében azt jelenti, hogy a hő áramlása nagyon lassú a burkolat anyagában. Ezért tud hővédőpajzsként funkcionálni, mert a külső hőt nem vezeti be az űrrepülőgépbe. Viszont a hőáramlás benne minden irányba lassú, tehát mindegy, hogy befelé vagy kifelé áramolna/áramlik a hő az lassan halad. Ezért tudja megfogni, hiába 1500 C fokos, mert kifelé is lassan mozog benne a forróság. És gondolom azt elnézhetjük a nasa-nak, hogy csak óvatosan fogja meg a fickó, mert hát mégis egy izzó tárgyról van szó. Ezt acéllal nem lenne érdemes megpróbálni.
Értettem elsőre is, de köszi a pontosítást! :)
Zsákutca a kérdésem, már értem, mert a két elvárásom egymás kontójára megy. Szomorú, de legalább az boldogít, hogy megértettem! :)
Köszi mindenkinek! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!