Az üzemanyag (95-ös motorbenzin) tűz- vagy robbanásveszélyes anyag?
Kérdés:
Otthon a jogszabályoknak megfelelően szeretnék tárolni 10liter üzemanyagot tartaléknak a padláson hűs napfénytől elzárt helyen, viszont fel akarom cimkézni de nem tudom, hogy tűzveszélyesnek vagy robbanásveszélyesnek jelöljem meg. Tekintettel arra, hogy a benzin alapvetően nem robbanékony hanem gyúlékony anyag és lassan ég, csak akkor robban amikor zárt térben az égésből felszabaduló gázok miatt túlnyomás keletkezik és a robbanással a benti és kinti nyomás kiegyenlítődik, de ez nem egyenlő azzal, hogy maga a benzin mint kémiai vegyület robbanásveszélyes szerintem. Nem tudom, hogy jogszabály szerint mi lenne a megfelelő jelölés vagy például ADR tartálykocsikon milyen jelölés van?
Másodlagos kérdés:
Érdekelne, hogy 10l benzin egy lakástűz esetén robbanásával okozhat e további jelentős károkat illetve a tűz jelentős kiterjedését, érdemes e 5-5l-re szétosztva külön helységben tárolni vagy felesleges?
================================================
Forrás:
Fizikai tulajdonságok:
Forráspontja a 60 és 200 °C közé esik. Mivel különböző anyagok keverékéről van szó, nem jellemezhető egyetlen forrásponttal. A motorbenzin is, mint a kőolaj származéka, frakciókra desztillálható, és az egyes frakciók arányát határozzák meg. A 70 °C-ig átdesztilláló rész például nem lehet több 50%-nál. Gőznyomása 45 és 90 kPa között változhat, a télen forgalmazott üzemanyagnak engednek meg nagyobb értéket. Sűrűsége 0,720 - 0,775 g/cm³ között változik.
================================================
Három tűzveszélyességi osztály:
(1) Robbanásveszélyes osztályba tartozik
a) a kémiai biztonságról szóló törvény szerint robbanó, fokozottan tűzveszélyes, tűzveszélyes, kismértékben tűzveszélyes anyag és keverék,
b) az a folyadék, olvadék, amelynek zárttéri lobbanáspontja 21 °C alatt van vagy nyílttéri lobbanáspontja legfeljebb 55 °C, vagy üzemi hőmérséklete nagyobb, mint a nyílttéri lobbanáspont 20°C-kal csökkentett értéke,
c) az éghető gáz, gőz, köd,
d) az a por, amely a levegővel robbanásveszélyes keveréket képez és
e) az e rendelet hatálybalépése előtt „A” vagy „B” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag.
Korábbi besorolás szerint „A”: Fokozottan tűz- és robbanásveszélyes. Az az anyag, amelynek heves égése, robbanása indító gyújtásra bármely halmazállapotban bekövetkezhet.
Korábbi besorolás szerint „B”: Tűz- és robbanásveszélyes. Az a por, amely a levegővel robbanásveszélyes keveréket alkot.
(2) Tűzveszélyes osztályba tartozik
a) a szilárd éghető anyag, ha nem tartozik robbanásveszélyes osztályba,
b) a legalább 50°C nyílttéri lobbanáspontú gázolajok, tüzelőolajok, petróleum,
c) az a folyadék, olvadék, amelynek nyílttéri lobbanáspontja 55°C felett van, vagy üzemi hőmérséklete a nyílttéri lobbanáspontjánál legalább 20°C-kal kisebb,
d) az a gáz, amely önmaga nem ég, de az égést táplálja, a levegő kivételével,
e) a vonatkozó műszaki követelmény szerinti eljárással meghatározott, 150°C-nál magasabb gyulladási hőmérsékletű B-F tűzvédelmi osztályú építőanyag,
f)az a vizes diszperziós rendszer, amelynek lobbanáspontja szabványos módszerrel nem állapítható meg, és éghetőanyag-tartalma 25%-nál nagyobb, víztartalma pedig 50%-nál kisebb és
g) az e rendelet hatálybalépése előtt „C” vagy „D” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag.
Korábbi besorolás szerint „C”: Tűzveszélyes. Az a folyékony anyag, amelynek gyulladási hőmérséklete legfeljebb 300 °C.
Korábbi besorolás szerint „D”: Mérsékelten tűzveszélyes. Az a szilárd anyag, amelynek gyulladási hőmérséklete legalább 300 °C.
(3) Nem tűzveszélyes osztályba tartozik
a) a nem éghető anyag,
b) az A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú építőanyag és
c) az e rendelet hatálybalépése előtt „E” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag.
Korábbi besorolás szerint „E”: Nem tűzveszélyes. Nem éghető anyag.
Akinek van otthon fűkaszája, láncfűrésze stb., ennyit biztosan tart otthon állandóan, szóval 10 liter otthoni tárolása nem ritka igény.
Lényeges a lobbanáspont. Igazán ebben rejlik a benzin ördöge.
És ennek a cuccnak a lobbanáspontja alacsony. 20 és 50 fok közti, vagyis éppen egy olyan extrém hőingadozású helyen, mint padlás, nem kéne tárolni.
A pincében, ahol stabil 10-20 fok van, még elmegy.
Ott viszont a jó szellőzés hiánya lehet gond.
A benzin gőze a levegővel tud robbanóképes elegyet képezni.
Ha jó a szellőzés, nincs robbanó elegy.
Ha lobbanáspont alatti a tárolás, nem tud könnyen begyulladni az alacsony párolgás miatt.
Házilag egy mondjuk folyamatosan 10-15 fokos ÉS jól szellőzött helység nehezen oldható meg.
Jól záró tárolóban (pl szabványos benzines kanna) tíz liter a pincében nem nagy veszély, ha nincs ott gyújtóforrás (mondjuk a kazán). A normál légcserélődés elegendő kell, hogy legyen a veszélytelen tároláshoz.
Persze ha kiöntöd a padlóra, máris változik a helyzet.
A rosszul szellőzött helyen inkább ne is nyisd ki a kannát, a töltögetéshez inkább vidd ki szabad levegőre, akkor tuti nem borítod ki szellőzetlen helyen.
Ėn a garázsba se merek benzint tárolni. A gőze ėg!
A másik meg az hogy 2-3 hónapot áll ės úgymond megromlik. Ennek oka az E10 ben lėvő növėnyi etil. A megromlást úgy kell ėrteni hogy ilyen rozsdacsomokhoz hasonló göbök jönnek lėtre a benzinben. Ės ezek remekül eltömik a jármű apró fúvókáit a motorban.
Persze. Kannában tárolhatod. "Tankolhatsz kannába.
De jól szellőző helyen szabad csak tárolni. Fėlig nyitott akól vagy ilyesmi.
Ėn nem mernėk pl egy hordó benzint tárolgatni otthon.
Ha bezárom felrobbanhat. Ha kint tárolom ellophatják..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!