Az üzemanyag (95-ös motorbenzin) tűz- vagy robbanásveszélyes anyag?
Kérdés:
Otthon a jogszabályoknak megfelelően szeretnék tárolni 10liter üzemanyagot tartaléknak a padláson hűs napfénytől elzárt helyen, viszont fel akarom cimkézni de nem tudom, hogy tűzveszélyesnek vagy robbanásveszélyesnek jelöljem meg. Tekintettel arra, hogy a benzin alapvetően nem robbanékony hanem gyúlékony anyag és lassan ég, csak akkor robban amikor zárt térben az égésből felszabaduló gázok miatt túlnyomás keletkezik és a robbanással a benti és kinti nyomás kiegyenlítődik, de ez nem egyenlő azzal, hogy maga a benzin mint kémiai vegyület robbanásveszélyes szerintem. Nem tudom, hogy jogszabály szerint mi lenne a megfelelő jelölés vagy például ADR tartálykocsikon milyen jelölés van?
Másodlagos kérdés:
Érdekelne, hogy 10l benzin egy lakástűz esetén robbanásával okozhat e további jelentős károkat illetve a tűz jelentős kiterjedését, érdemes e 5-5l-re szétosztva külön helységben tárolni vagy felesleges?
================================================
Forrás:
Fizikai tulajdonságok:
Forráspontja a 60 és 200 °C közé esik. Mivel különböző anyagok keverékéről van szó, nem jellemezhető egyetlen forrásponttal. A motorbenzin is, mint a kőolaj származéka, frakciókra desztillálható, és az egyes frakciók arányát határozzák meg. A 70 °C-ig átdesztilláló rész például nem lehet több 50%-nál. Gőznyomása 45 és 90 kPa között változhat, a télen forgalmazott üzemanyagnak engednek meg nagyobb értéket. Sűrűsége 0,720 - 0,775 g/cm³ között változik.
================================================
Három tűzveszélyességi osztály:
(1) Robbanásveszélyes osztályba tartozik
a) a kémiai biztonságról szóló törvény szerint robbanó, fokozottan tűzveszélyes, tűzveszélyes, kismértékben tűzveszélyes anyag és keverék,
b) az a folyadék, olvadék, amelynek zárttéri lobbanáspontja 21 °C alatt van vagy nyílttéri lobbanáspontja legfeljebb 55 °C, vagy üzemi hőmérséklete nagyobb, mint a nyílttéri lobbanáspont 20°C-kal csökkentett értéke,
c) az éghető gáz, gőz, köd,
d) az a por, amely a levegővel robbanásveszélyes keveréket képez és
e) az e rendelet hatálybalépése előtt „A” vagy „B” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag.
Korábbi besorolás szerint „A”: Fokozottan tűz- és robbanásveszélyes. Az az anyag, amelynek heves égése, robbanása indító gyújtásra bármely halmazállapotban bekövetkezhet.
Korábbi besorolás szerint „B”: Tűz- és robbanásveszélyes. Az a por, amely a levegővel robbanásveszélyes keveréket alkot.
(2) Tűzveszélyes osztályba tartozik
a) a szilárd éghető anyag, ha nem tartozik robbanásveszélyes osztályba,
b) a legalább 50°C nyílttéri lobbanáspontú gázolajok, tüzelőolajok, petróleum,
c) az a folyadék, olvadék, amelynek nyílttéri lobbanáspontja 55°C felett van, vagy üzemi hőmérséklete a nyílttéri lobbanáspontjánál legalább 20°C-kal kisebb,
d) az a gáz, amely önmaga nem ég, de az égést táplálja, a levegő kivételével,
e) a vonatkozó műszaki követelmény szerinti eljárással meghatározott, 150°C-nál magasabb gyulladási hőmérsékletű B-F tűzvédelmi osztályú építőanyag,
f)az a vizes diszperziós rendszer, amelynek lobbanáspontja szabványos módszerrel nem állapítható meg, és éghetőanyag-tartalma 25%-nál nagyobb, víztartalma pedig 50%-nál kisebb és
g) az e rendelet hatálybalépése előtt „C” vagy „D” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag.
Korábbi besorolás szerint „C”: Tűzveszélyes. Az a folyékony anyag, amelynek gyulladási hőmérséklete legfeljebb 300 °C.
Korábbi besorolás szerint „D”: Mérsékelten tűzveszélyes. Az a szilárd anyag, amelynek gyulladási hőmérséklete legalább 300 °C.
(3) Nem tűzveszélyes osztályba tartozik
a) a nem éghető anyag,
b) az A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú építőanyag és
c) az e rendelet hatálybalépése előtt „E” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag.
Korábbi besorolás szerint „E”: Nem tűzveszélyes. Nem éghető anyag.
Tényleg olyan nehéz letölteni valahonnan az adatlapját?
Mondjuk: [link]
Fokozottan tűz- és robbanásveszélyes anyag.
Nekem is van egy hasonló kollégám, mindenki hülyének nézi...
Nem kell túlbonyolítani: Robbanásveszélyes.
Nem tárolnám a padláson, ahova a lakástűz esetleg elérhet, és a robbanás lerombolhatja az épületet.
Egyéb lehetőségek: különálló garázs, kamra, fészer, vagy pince, verem, (szerelő-)akna, ...
Másodlagos kérdés: mindenképpen egyben, kisebb a rizikó.
NB: A hatékony épület-robbantáshoz is szétosztják a robbanóanyagot. :D
Köszönöm a hasznos válaszokat, ezek alapján akkor megy rá a Tűz- és Robbanásveszélyes matrica és veszek itthonra egy 10l-es marmonkannát.
Viszont szerintem továbbra is a padlásra rakom, mert ha elő kellene venni én lusta vagyok lemenni a pincében, másrészt ott meg is feledkezek róla hogy létezik mivel inkább csak elfeledett nagyrészt évtizedek óta nem használt dolgok vannak lent tárolva.
Elméletileg a padlás bejárata környékén nincs semmi a falon kívül amiről a tűz a padlásra terjedhetne, a fal meg nem hiszem hogy annyira felhevűlne egy lakástűznél, hogy a túloldalán a padláson meggyulladjon tőle valami, még mindig ott a legbiztonságosabb szerintem.
Vagy berakom a hűtőbe, akkor biztos nem gyullad meg :D
Több mint 40 éve használok benzint. Visszatekintve összeszámláltam, hányszor lett volna jó, ha van a padláson 10 benzin tartaléknak. Az eredmény 0 lett. Ennyiért tényleg érdemes lenne nekem is vennem egy kannát, bele benzint, vállalni a tárolási kockázatot (nem csak tűz, de esetleg valaki felborítja, elkezd szivárogni, illetéktelen felhasználás, stb). A rendszeres ellenőrzés (megvan-e még, nem folyt ki, stb) is macerás, különben pedig értelmetlen a "tartalék".
Szóval tényleg kell az a benya a padlásra!
"Lakásról beszélsz,ez egy társasház?"
Nyilván nem társasházban lakik, mert ha ott lakna, akkor a házirend úgy lenne megírva, hogy a 4/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról előírásainak megfeleljen.
Ahol a 232. § (1) egyértelműen azt írja, hogy "Robbanásveszélyes osztályú aeroszol és I-II. tűzveszélyességi fokozatú folyadék pinceszinten, padlástérben, menekülési útvonalon nem tárolható."
Nem véletlenül ez az előírás! Persze az okoskodó hozzánemértők a saját családi házukban úgy veszélyeztetik a saját családjukat (sajnos) ahogy nekik jól esik...
Én ezért is tettem fel a kérdést, hogy minnél többen minnél különbözőbb információkkal szolgálhassanak.
Akkor ezekszerint mégsem lesz a padláson benzin.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!