Látom már, hogy nem egzaktul megválaszolható kérdés anyagfajta ismeretének hiányában, de rozsdamentes rugó hőkezelése megtekerés után hogyan legyen? Hőmérséklet, hőntartás, hűtés. Lassú elektromos kemencém van 1020 fokC-ig. Kösz.
Valóban nehéz kérdés, mert sem a korrózióálló acélok, sem a rugók nem egyformák.
Első lépés. Vizsgáld meg mágnessel az alapanyagot!
Ha a mágnes nem fogja, vagy csak nagyon gyengén, ausztenites típusú acél, hőkezelési kísérletre csak lágyul.
Alakításkor keményedik egy kicsit, és annyi.
Ha fogja a mágnes, jó erősen:
Ha ferrites típusú, szintén pech.
Ha martenzites típusú, lehet hőkezelni.
Ezeket az acélokat magas hőmérsékletről kell edzeni ( 970 - 1050 °C )
- - -
Ha 1.4034 ( ~ KO13 ) acélod van, akkor néhány megeresztési adat:
480 °C 50 -52 HRC,
510 °C 47 HRC
590 °C 32 - 36 HRC
Csak ennyi tudtam segíteni.
Ez kommentnek van írva, remélem, válasznak minősül.
Köszönöm a válaszokat. A mágnest kipróbálom, de az alapanyagot rugóstól kaptam, mint rozsdamentes rugóhuzalt. Pontosabb anyagmegnevezést nem kaptam hozzá, nem is nagyon szeretnék visszamenni kérdezősködni, nem akarom a titkairól kifaggatni, abból él, megértem. Bár nekem épp nem ért rá, igaz, csak időhiányból. Nagyra értékelem, hogy adott anyagot. Próbát tekertünk már, egész jó is lett, de biztos jól esne neki egy kis hőkezelés. A túlhevítéstől félek, megárt, az alul meg kevés. Milyen hőfok környékén kezdjek próbálkozni, ez lenne a lényeg.
Kösz!
Sőt, akár vissza is vihetném hőkezelésre a megtekert anyagot, a hangosan gondolkozás eredményes! Ki volt az a ..., akinek ez nem jutott eszébe! (VUK)
Rugót készíteni akkor a legegyszerűbb, ha előnemesített rugóacél-huzal áll rendelkezésre.
Ilyenkor megtekerés után, (- esetleg készülékbe fogva, vagy összedrótozva - ) 180 - 200 °C-on feszültségmentesítik 30 - 60 percig.
Ezt a műveletet nevezik sárgításnak. A normál rugóacél ilyenkor halvány sárga színt kap. A "rozsdamentes" fehér marad a magas krómtartalom miatt.
Mesélek a reszelőpróbáról.
Mondjuk: Volt egyszer egy gépipari vállalkozás Megyeszékváron, és volt néhány kisebb javítóműhelyük vidéken is. A vállalkozásnak volt a központi telephelyen egy edzőműhelye, mellette egy kis MEO-szoba egy rockwell-géppel. A vidéki műhelyekben felmerült az igény, hogy valami módon ők is meg tudják ítélni - legalább körülbelül - egy anyag hőkezelési állapotát.
- Oldjátok meg, de ne kerüljön túl sokba! - mondta a könyvelő.
Az Őszeshalánékú-Fejenagy vett egy tucat kisebb reszelőt. Kicsit fényesre csiszolta a végüket, és három részre osztotta azokat.
Az első csoportot éppen csak egy melegítette meg, azok fémtiszta része világos sárgára színeződött. Megmérve 60 HRC keménynek bizonyultak.
A második csoportot addig melegítette, míg enyhén borvörös színfutást nem kaptak. Ezek keménysége 50 HRC lett.
A harmadik csoportot egészen világoskék színre futtatta. Ezek lettek a 40 HRC keménységű reszelők.
A 60, 50, 40 rockis reszelő-sorozatokat elküldte a javítóműhelyeknek Sünterenyére, Bogáncsfalvára, Puncles-Szöllősre.
- Srácok! Ha az anyag keményebb mint a reszelő, az bizony megcsúszik rajta. Ha kicsivel lágyabb, akkor "húzósan" de viszi.
Ha simán viszi, mintha szögvasat reszelnétek, akkor sokkal lágyabb.
Ezekkel a reszelőkkel, némi gyakorlás után közelítőleg meg lehet mondani milyen kemény az az anyag, vagy alkatrész amivel dolgotok van.
- - - - -
Az általad privátban felvázolt rugó edzéséhez én legszívesebben edzőkészüléket csinálnék.
Köszönöm a kiegészítéseket is. A reszelőpróba működését már egyéb irányban teszteltem is (pontosabban megtapasztaltam), működik.
üdv
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!