Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Csiga működése hogy is a...

Csiga működése hogy is a gyakorlatban?

Figyelt kérdés

Csiga működésével kapcsolatban. Van nekem egy 75 kg-os boxzsákom amit közös szoba használat miatt a plafonról le kell szednem illetve vissza kell tegyem használni szeretném. Rendeltem két csigát aminek dupla kereke van és nézegettem neten, hogy lenne érdemes megoldani de amit neten találtam képet ott az egyik Fixpont az egyik csiga alatt van. Nekem két csigám van illetve kettő rögzítő. A plafonon, hogy alakul a tehermentesítés ha a Kötelet nem a csigához ha nagy csiga fölötti plafon rögzítőhöz rögzítem. Tehát: Ez a plafon rögzítő: 1 Ez a csiga amiből vettem kettőt: 2 Ez a kép amit neten találtam: 3 Itt látszik ezen a képen hogy a kötél a csiga aljához van kötve. Én a kötelet a csiga mellé rögzíteném a plafon rögzítő karikába. Így is megmaradna az 5:1 arány? Így: 4 Illetve mi történik akkor ha egy másik rögzítőponthoz rögzítem a kötelet a plafonon (Két ilyen karikám van a plafonban) majd az egyik csigát az első rögzítőponthoz a második csiga pedig a terméknél lenne amit emelek ilyen dupla hurkos megoldással? Melyik lenne a legideálisabb az én Szempontomból hogy a legkevesebbet kelljen emelnem.



1:

[link]


2: [link]


3:

[link]


4:

[link]



2018. nov. 11. 10:02
 1/8 anonim ***** válasza:
Nekem ez így nem világos. Készíts ábrát a teheremelésről!
2018. nov. 11. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Walter_Dornberger ***** válasza:

leírása és rajza alapján teljesen mindegy hogy a szálat (kékes-zöld színű kötél) a felső csiga házának aljára vagy a plafonban rögzítő keret aljára köti.

Egy szempont lehet ami ezt befolyásolja: a felső csiga külső burkolata alsó részének igénybevehetősége. Én a magam részéről a függesztő kampót választanám a kikötésre.(ami a rajzon piros kézi vonallal van jelölve.

2018. nov. 12. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Tehat, ha igy osszerakom a "rendszert":

[link]


a 3-as kep lenne a kotel utja, a 4-es kep lenne a togzitopont, akkor 5:1 vagy 4:1-es segitseget tudnek elerni, vagy inkabb ugy kerdezem, hany kilot kell huznom :D

2018. nov. 12. 06:15
 4/8 A kérdező kommentje:
Ha jol szamolom, 18-19 kg lenne amit emelnem kell?
2018. nov. 12. 06:25
 5/8 Walter_Dornberger ***** válasza:

a kötélerő meghattározásához (illetve anna küggőleges irányú komponensének meghatározásához) a következőket kell figyelembe venni:

- A végzett munka állandósága

- surlódási veszteségek.

Ha az utóbbitól eltekintünk. a W=F*s , ahol a W a nehézségi erő ellenében végzett munka, F a húzóerő függőleges irányú komponense (a rajztól eltérően a terhet a kötél NEM oldalirányú húzásával hanem a függőleges irányban lefelé húzásával a legkönnyebb felhúzni) által végzett munka, s a húzott kötél hossza, ami annyiszor több a szükséges emelőmagasságnál, ahány szál kötél húz.

(2 kötél - dupla úthossz fele akkora erő, 3 kötél - 3 szoros úthossz, 1/3 erő... stb)

Ehez jön még a surlódási veszteség.

Az ön által felrajzolt konfigurációban (felül megkötve a kötél kezdete egy teljes hurok esetén feleződik, 2 hurok esetén negyedelődik a felhúzáshoz szükséges erő FÜGGŐLEGES komponense.

2018. nov. 12. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A 3.ábra szerint az erő kétszer feleződik, tehát a negyede lenne a kifejtendő erő, ha nem lenne súrlódási veszteség.

A veszteségmiatti hatásfokot vehetjük jó közelítéssel 75%-nak.

Ebből az jön ki hogy a 75kg-ot 25kg-nak megfelelő erővel lehet emelni.

2018. nov. 12. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:
Majd mérd le, a kötélen hányszor több hosszt húzol le, mint amennyit a teher emelkedik. 100% hatásfoknál pont ilyen arányban csökkenne a kifejtett erő. Persze a súrlódások miatt kicsit több lesz.
2018. nov. 12. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Koszonom a segitsegeket.
2018. nov. 13. 03:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!