Hogyan változnának a dolgozók fizetései, ha a munkavégzésben, termelésben, mondjuk 2050-re, teljesen megszokott lenne az önműködő robotok alkalmazása?
Nem hiszem, hogy a várható GDP emelkedésnél jelentősebb fizetésemelkedések várhatóak. Én inkább azonos bér mellett csökkenő munkaidő-hosszokra számítanék. Ebben az esetben például egy munkanap nem 3X8 óra műszakot, hanem 4X6 óra műszakot tartalmazna, így 33%-kal több munkahelyet teremtene.
Természetesen ezzel a cég is ennyivel több bért fizet ki, ez úgymond megenné a plusz profitot. De ez lenne az a forma, ami foglalkoztatás szempontjából előnyös, egyben pedig a cégnek nem jár veszteséggel, csupán nem jár jelentős bevétel-növekedéssel.
A cégeket ebbe az irányba terelni viszont az állam feladata, megfelelő adókedvezményekkel például.
Minden azon múlik, hogy mekkora a kereslet és a kínálat.
Ha túlkínálat lesz dolgozókból, akkor értelemszerűen erősen csökkennek a bérek. Kivéve ott, ahol mégis szükség van rájuk, tehát a nehezen pótolható munkákban.
Aztán az állam ebbe beleszólhat szociális szempontok szerint: pl. ha tömegek halnának éhen, akkor azért előtte szétvernek és felgyújtanak mindent.
Ha kicsit jobban körülnézel még rengeteget fogsz találni. A példáid nem is igazán az automatizálásra példa.
-Mezőgazdaságba mikor láttál utoljára valkit kézzel buzát kaszálni vagy kukoricát törni?
-Majdnem teljesen automatizált pékség.
https://www.youtube.com/watch?v=lReF8zV9ZJM
-A négyes metron is csak disznek van vezető. Gond nélkül müködne sofőr nélkül is.
-Györi Audi gyár. Az új BMW gyárban lényegesen kevesebb emberrel lesznek képesek ugyan ezt a mennyiséget legyártani.
"A robot ha helyesen van beállítva, nem hibázik. Ezzel nem lehet a munkaerőpiacon versenyezni."
Nem, azzal nem. De nem is kell.
Egyrészt van rengeteg munkaterület, ami nem robotizálható (jelenleg, ez mindig változik, de mindig is lesz), másrészt a robotok használata új munkaterületeket teremt (és nem csak magasszintű programozóit, kétkezi munkás területeket is).
Másrészt vannak érdekesen változó területek.
Példának hoznám a minősített hegesztést. Itt nálunk erős robotizálási igény áll fenn ,mert munkaerő-hiány van minősített hegesztőben. Konkrétan azért, mert pont azok a nyugati országok szipkázták el a hegesztőinket, ahol magasabb a robotizálási szint, mint nálunk.
Apropó hegesztés. A robotizált hgesztés a készre hegesztést elvégzi, de az esetek többségében az előkészítést, fűző hegesztéseket kézi hegesztőnek kell végeznie. A többet termelő robot több előkészítést és ezzel több előkészítő hegesztő szakmunkást igényel, persze annyival magasabb termelékenység mellett, ennek a plusz munkásoknak a bére kitermelődik.
Ez tipikusan az a terület, ahol a robotizálás nem hogy munkahelyeket vesz el, hanem teremt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!