Miért használjuk fizikában a gyorsulást? Amikor
semmilyen jármű nem képes "állandó" gyorsulással
haladni, mit pluszt ad nekünk ez a pontatlan képlet?
Akkor már a sebességet is lőjük ki, mert az is sokszor ingadozik. Meg a teljesítményt is, mert az is változik. Mennyivel könnyebb lesz a fizika!
2018. júl. 3. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
#1:
Pont hasonlót akartam írni.
A gyorsulás az fontos na. Most én is pl nagyon nem állandó gyorsulással fogok kimenni a mosdóba, majd vissza.
2018. júl. 3. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
3/18 A kérdező kommentje:
Ennyi erovel johetne egy harmadik keplet is ami a gyorsulas valtozasat fejezne ki, azaz 1 mp alatt mennyivel valtozik valaminek a gyorsulasa es mertekegysege m/s^3 lenne
Van ilyen fogalom, bár magyarul nincs rá szó, de az angol műszaki nyelvben jerk-nek nevezik. Sőt, ennek a változására is van szó, az a jank.
2018. júl. 3. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
Lehetne, de valószínűleg nincs rá szükség. A gyorsulást viszont kényelmes használni például az F = m * a képletben, vagy a helyzeti energia képletében (m * g * h). Szabadon eső testeknél is jól használható.
2018. júl. 3. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
Már hogyne lenne szükség a gyorsulás változására! A mai modern mozgásvezérlők (tipikusan CNC szerszámgépek) fontos jellemzője a sebesség idő szerinti első és második deriváltja, sőt egyes esetekben még a harmadik deriválttal is számolnak. Nagy sebességet csak nagy gyorsulással lehet elérni rövid időn belül, viszont ez szabályozási problémákat okoz, ha a gyorsulási szakasz elején és végén a gyorsulás állandó (túllövés, remegés lesz belőle), viszont változó gyorsulással ez orvosolható.
2018. júl. 3. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
Ha valami változik, az valaminek a hatására változik. Ennek a hatásnak a meglétét lehet vizsgálni a változás vizsgálásával.
Gyorsulás a tömeggel szorozva fizikai erőt ad meg, ami egy jármú menetdinamikáját tekintve igencsak fontos mind haladás, mind úttartás szempontjából.
A képleteket úgy szokták megadni, hogy minimális elhanyagolással elég pontos eredményt adjanak. Ha ingadozik valami, akkor az a pontos képlet, ami mutatja, hogy ingadozik az a valami.
2018. júl. 3. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
A fizika tanításában az egyszerűbb felől haladnak a bonyolultabb felé.
Másrészt a fizikában általában közelítéseket használnak, csak annyira bonyolítják a dolgokat (modellt) amennyire az elvárt pontosság szükségessé teszi.
Ha szükségét érzed akkor gondolkodj rajta hogy hogyan érdemes bonyolítani.
2018. júl. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
A helyzet egyszerűbb kérdező. Amint az ember megérti a gyorsulás fogalmát, rögtön az is világoddá válik, mire és miért érdemes használni. Sőt, az sem okoz nehézséget, hogy az ember rájöjjön, enélkül még mindig bunkóval vadásznánk.
2018. júl. 3. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
Ne használd! Mondd azt, hogy van az x=x(t) függvény, és ennek van n-edik deriváltja!
2018. júl. 4. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: