Mikor jelennek meg a háztartásokban tömegtermékként a beszélő háztartási robotok?
'Wad elsőre azt hittem a szürke - fekete ruhás csajra gondolsz a videó elején. Mert akkor jöhet házirobotnak. :D"
Na amivel reagáltam volna, azt a #10-ben belinkelted. :D
Amúgy marketing-pszichológusok szerint nem szabad túlzásba vinni a humanoid megjelenést, mert egy bizonyos mértékig az emberekből a humanoid forma pozitív érzéseket vált ki, de ahogy a hasonlóság nő, de még nem tökéletes, átcsap félelmetesbe.
Asimo jó példa arra, hogy hol gondolják a határt, ahol a robot még humanoid, de "cuki".
Először arra gondoltam, van a Földön hétmilliárd humanoid, minek azt még szaporítani drága robotokkal, de jobban belegondolva, lehet, hogy mégis lenne keletje, bár így is sok helyen nagy a munkanélküliség, emberszerű univerzális robotra sok helyen azonban lenne igény, de csak nőne a nyomor, a szegregáció.
Szexrabszolgából sincs éppen hiány, de lehet éppen gyártani is még, ám szerintem nem lenne érdemes korlát nélkül növelni az intelligenciát, hiszen akkor újabb etikai problémák merülhetnének fel előbb, utóbb.
Asimov robottörvényeit sem lenne könnyű kijátszhatatlan módon beültetni a gépekbe, amik csak egy darabig lennének azok, egy határ után lehet, hogy olyan jogokat kapnának, amibe bele sem akarok gondolni.
Hol és mennyi kerítést kellene még felhúzni, hogy biztonságban éljünk?
Illegális robotmigráció, hm, elképzelhetetlen?
Na jó, félig csak vicceltem, de csak félig.
> Először arra gondoltam, van a Földön hétmilliárd humanoid, minek azt még szaporítani drága robotokkal
Van itt egy olyan megfontolás, hogy az emberek életszínvonalát végső soron az egy főre jutó javak és szolgáltatások határozzák meg. Ha a robotizálással több értéket tudunk ugyanannyi embernek előállítani, akkor nyilván nő az életszínvonal is.
Ellenérvek: Anno a gépesítés gyerekkorába is vizionalizáltak olyat, hogy a gépesítés miatt – mivel az kivált egy csomó emberi munkát – 4 órás munkanapok és 4 napos munkahetek lesznek. Nem ez történt, inkább a fejlődés gyorsult fel. Másik ellenérv, hogy korlátozott erőforrásokkal rendelkezünk. Régebben még a fenntartható fejlődést szokták emlegetni, manapság már egyre inkább a fenntarthatóságot.
> de csak nőne a nyomor, a szegregáció.
Valószínű így lenne. Bár ez már nem annyira technikai, hanem társadalmi, gazdasági, politikai kérdés. Elvileg nem szigorúan következik az egyik a másikból, csak a jelenlegi gazdasági folyamatok esetén, de ezen meg elvi szinten lehet változtatni. (A más kérdés, és erről órákig lehet vitatkozni, hogy a mindenkori hatalomnak – nem csak Magyarországon, hanem bárhol a világon – egyáltalán érdekében áll-e ennek a felszámolása.
> Szexrabszolgából sincs éppen hiány, de lehet éppen gyártani is még
Itt természetesen azért etikai kérdések is szerepet játszanak. Etikai szempontból nem mindegy, hogy egy hús-vér emberből lesz szexrabszolga, vagy egy jól programozott robot váltja ezt kis. De ez is kétes kimenetelű kérdés, a szexrobotok olyan szexuális irányultságokat is felszínre tud hozni, elfogadottabbá tud tenni a robotokkal szemben, ami ha egy hús-vér emberre vetül rá, az eléggé embertelen lenne.
> Asimov robottörvényeit sem lenne könnyű kijátszhatatlan módon beültetni a gépekbe, amik csak egy darabig lennének azok, egy határ után lehet, hogy olyan jogokat kapnának, amibe bele sem akarok gondolni.
Asimov szépen rámutat a saját – látszólag sziklaszilárd – törvényeinek az egyes fonákjára. De az a jó, hogy ő gondolkodott ezen, mint sci-fi író, így bizonyos tanulságokat be lehet építeni ezekből. De talán pont ez az etikai szempont, ami miatt azért lenne az emberiség többségében fenntartás azzal szemben, hogy tömegével gyártsunk általános, az emberéhez összemérhető intelligenciával rendelkező gépeket. Mert ahogy a válaszokból is kiderült, tulajdonképpen a legtöbb helyen nincs valódi szükségünk erre, amire szükségünk van, azok inkább célirányos „intelligenciával” rendelkező, nem emberszerű robotok.
> Illegális robotmigráció, hm, elképzelhetetlen?
Számomra hosszútávon is nehezen képzelhető el. Ha jobban megnézzük, akkor ami a mai, meg minden korok migrációját, lázadását, forradalmát, háborúit okozta, azok nem is annyira az ember intelligens voltából fakadnak, sokkal inkább evolúciós drive-okból. Egy teknősbéka nem egy túl intelligens állat, de harcol a territóriumért, az erőforrásokért, nehezen viseli a nagymértékű bezártságot, törekszik jobb élőhelyet találni, stb… Intelligenciával keverve ez nyilván kicsit máshogy nyilvánul meg, de az indíttatás gyökere mégis ebben rejlik.
Egy robot esetén soha nem fogjuk ezt szándékoltan tökéletesre csiszolni. Egy robotnak lehet, hogy igen magas esztétikai érzéke lesz, ami meg is nyilvánul a működésében, de az esztétika hiánya nem fogja nyomasztani. Egy robot nem fog zúgolódni, hogy ő csak egy 40*50*180 cm-es dobozban „lakik”, már ha egyáltalán kell, hogy lakjon valahol. Egy robot lehet, hogy észlelni fogja a külső hőmérsékletet, és ha az üzemi hőmérséklet alattira esik, igyekezhet megóvni magát, de fázni a szó emberi értelmében nem fog, nem fogja az alacsony hőmérsékletet nyomorúságnak megélni.
> Na jó, félig csak vicceltem, de csak félig.
Lehet, de a felvetések relevánsak és bizonyos határokon belül teljesen jogosan vethetők fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!