Szerintetek - ha van intelligens élet a Földön kívül - az esztergát, mint eszközt más naprendszerekben is feltalálták?
A csimpánz sem tud esztergálni,pedig értelmes és humanoid.
Szóval azért ennél a 2nél több kell a boldogsághoz.
De persze ha eljutott a szerszám készitésig akkor az eszterga is simán összejöhetett. Nyilván nem a patintottkő után egyből de 1,5-2millió év ripsz-ropsz eltelik.
A forgácsolási, marási és megmunkálási technikák a valószínű fejlődési út részei.
Ahogy az elektromosság, elektromágneses hullámok felhasználása, rádió stb...
Lehet csak rövid ideig, mert az additív technológiák (3D nyomtatás) hamar elérhet egy olyan fokot ami kiváltja.
...amúgy el kell engedni a fantáziát, simán lehetnek olyan űrdelfinek, amik egy miriggyel tudnak 3D nyomtatni szénszálas bioszerszámokat additív technikával. Bármi lehet :)
Ennek a teljes ellenkezője is. Hiába van sokmilliárd élhető világ, ez nem bizonyíték az élet gyakori valószínűségére.
Meg tudok adni olyan kis valószínűségű random eseményt, az aminosav kombinálódásra... hogy az egész Univerzumban csak itt keletkezett önmásoló élet.
Az esztergályozáshoz nem kell feltétlenül gép, elég egy valamennyire hengeres fadarab, munkadarab gyanánt, a két láb ujjai között forgatva egy bőrszíj által, ide - oda huzigálva és egy éles, farigcsáló eszközzel, amit azért jók meg lehet markolni, már az ősember is serénykedett.
Nagyon ősi a technológia, nem tudni mikori, több tízezer éves is lehet.
A gépesítés során az esztergák hasonlatosságokat mutatnak a korai fazekas korongokkal, nagyjából egy a módszer, bár a fazekas képlékeny alakítást végez, az esztergályos meg forgácsol, a hengeres kialakítás eszközei elég hasonlóak, ahogy a mozgatáshoz használt módszer is.
Ez i.e. 3000 körül jelenik meg, de még csak fát lehet vele megmunkálni, a fémeket, pl bronzot csak a rómaiak tudták így alakítani, de csak részlegesen, mert még Leonardo da Vincinek sem sikerült az akkori csapágyozási módszerek miatt menetet vágnia.
Ehhez persze kellenek a szükséges végtagok, már a legelső módszerhez, amit kézzel, lábbal végeztek, de talán nem véletlen, hogy a delfin nem jutott magasabb szintre az intelligenciában, sőt, inkább az a furcsa, hogy eddig elért, holott nincsenek olyan végtagjai, amivel eszközöket működtethet.
Szerintem nagyon kézenfekvő, hogy máshol is felfedezik, ha van máshol élet, bár ezt Fermi paradoxonja erősen korlátozza.
Az eszterga tényleg elég primitív szinten megoldható és nem nagyon helyettesíthető, ha forgásszimmetrikus darabra van szükség. Márpedig nehéz olyan technikát elképzelni, ami a forgásszimmetrikus munkadarabokat nélkülözni tudná.
Az, hogy forgó darabot tengely mentén mozgó szerszámmal munkálnak meg, annak tutira léteznie kell. Tulajdonképpen az agyagedény formázó korong is ilyen eszköz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!