Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Élet a Marson? Szerintetek...

Élet a Marson? Szerintetek eljut valaha oda a tudomány, hogy az emberek kiköltözhessenek a Marsra?

Figyelt kérdés
Miben lenne más ott élni? Hogyan oldanák meg a felmerülő problémákat? Pl. Oxigén, víz, növény termesztés

2017. okt. 15. 20:12
 1/6 anonim ***** válasza:
35%
Az egy kihalt bolygó a Holddal együtt . A mi naprendszerünkben a Föld élhető , a többi a jelenlegi életre alkalmatlan és kialakulóban vannak még .
2017. okt. 15. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
91%
Átlagemberek nem fognak odaköltözni, max pár tucat űrhajós-telepes. Pont ezt tervezik, mert onnan kevesebbet kellene utazni pl a Jupiter holdjaihoz. Továbbá kutatásokat végezni, keresni az élet nyomait, stb. A közeljövőben ez megoldható lesz, bár nem túl könnyen. A Mars is qva messze van.
2017. okt. 15. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 EagleHUN ***** válasza:
100%

Víz a Marson van ezt már régóta tudjuk!

Csak meg kell olvasztani.

(A holdunk pólusainak krátereiben is van!)


Az oxigént pont a vízből és vagy a növényekkel lehet megoldani.


Kisebb a gravitáció, ezért idővel kissé átalakulnak az ott élő emberek, állatok és növények. (Csont és izomsorvadás de kisebb mértékben mint a súlytalanságban.)


Először valóban csak kis számú ember költözhet oda, de ők előkészítik még többnek a terepet, aztán azok is többnek és így tovább.

2017. okt. 15. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Szabó Szabolcs 73 ***** válasza:
100%
Jelenleg szinte lehetetlen, a közeljövőben sem lesz túl könnyű de az általad említett "valaha" az bizony bármilyen messze lehet. 100 év múlva lehet hogy simán utazgatunk a Mars és a Föld között.
2017. okt. 15. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#1: "Az egy kihalt bolygó a Holddal együtt . A mi naprendszerünkben a Föld élhető , a többi a jelenlegi életre alkalmatlan és kialakulóban vannak még ."

Túllépve azon apróságon, hogy a Hold nem bolygó, ez a kijelentés ilyen formán eléggé sántít. Mindössze azt állíthatjuk, hogy a naprendszerben jelen ismereteink szerint nincs a Földön kívül olyan hely, ami az általunk ismert létformák számára maradéktalanul megfelelő lenne.

Elviekben nincs kizárva, hogy létezzen más eredetű, más felépítésű élet, aminek ki tudja, hogy milyen lenne az optimális közege? Lehet, hogy léteznek olyan lények, akik számára mondjuk az Uránusz légköre lenne az ideális közeg, a Föld meg egyenesen lakhatatlan lenne számukra. (Az, hogy egyáltalán létezik-e máshol élet, már egy más kérdéskör. De azért számoljuk össze, hány galaxisról tudunk, és galaxisonként átlagosan hány csillagrendszer van... elég valószínűtlen, hogy mi lennénk az egyedüli élőlények. ;))

Továbbá az sem biztos, hogy nincs még egy olyan hely a naprendszerben, ami mondjuk egy földi lény számára elviselhető lenne. Az Europa (mármint a Jupiter egyik holdja, nem pedig a kontinens) jégpáncélja alatt ki tudja, mennyire lenne élhető a környezet egy vízi organizmus számára?


A fő kérdésre pedig: elméleti akadálya nincs annak, hogy a Marson kolóniákat hozzanak létre. Lehet felhozni ellenérvnek, hogy mennyire nem élhető az ember számára.... de akkor gondoljunk például Szibériára! Vajon a -40 fok az az emberi faj tűréshatárán belül van? Dehogy... Mégis élnek ott emberek, mivel megtanulták a közvetlen környezetüket élhetővé alakítani. Nyilván a Marson azért jóval több a leküzdendő akadály, nem pusztán a hőmérséklettel van baj, de egyik sem olyan, amit megfelelő technikával ne lehetne orvosolni.

Víz elvileg van a Marson, mégpedig egyre inkább bebizonyosodik, hogy jóval több, mint amennyire eddig gondoltunk. Csak fagyott állapotban, és mélyen van. A vízből pedig előállítható oxigén, továbbá a szennyvíz gyakorlatilag 100%-ban újrahasznosítható.

Napfény ugyan kevesebb jut oda, mint a Földre, de rengeteg növénynek ez is elég lenne. (Arról nem is beszélve, hogy nem kéne túl sok idő az evolúciónak, hogy megjelenjenek az ottani körülményekhez jobban alkalmazkodó egyedek.) A talaja ugyan a legújabb kutatások szerint nem túl kedvező a növénytermesztésnek, de egy tisztítási folyamat után alkalmassá tehető rá.

Ahol pedig a növény és az ember megél, ott az állatok is.

A földitől eltérő körülmények nyilván hatással lennének a szervezetre, ami természetesen okozhatna gondot (minél kisebb a gravitáció, annál inkább visszafejlődik az izomzat), de ki tudja, hogy az eleve ott született emberek mennyire alkalmazkodnának hozzá? Illetve azt tudjuk, hogy ilyen problémákat okoz az alacsony gravitáció, na de az problémaként jelentkezne egy alacsony gravitációjú környezetben is? Könnyen lehet, hogy a Marson az ott születettek izomzata másképp fejlődne, a földi telepeseké elkorcsosulna, de lehet, hogy az pont ideális lenne a marsi körülményekhez. Csak senki ne akarjon a Földre menni. :)


A gyakorlatban azonban nem valószínű, hogy erre egyhamar sor kerülne. Egyrészt rémesen kockázatos. Még a mostani csúcstechnika csúcsa sem elég biztonságos ahhoz, hogy embereket juttasson a Marsra. Pontosabban képes rá, csak messze nem 100% a siker valószínűsége. Aztán mi van, ha valami probléma üt ki a frissen alapított kolónián? Nem lehetne csak úgy ideszólni a Földre, hogy hé, küldjetek még pár hordó vizet, meg némi kaját... Na meg nem éri meg gazdaságilag. Az út horribilis összegbe kerülne, az életszínvonal pedig messze a földi alatt lenne. Valószínű, hogy lesz egy (vagy több) ottani kolónia, de az inkább csak amolyan kirakat-kolónia lesz, hogy az azt létrehozó állam verhesse a mellét, hogy ő bizony megcsinálta. Meg esetleg arra még jó lesz, hogy ha netán tényleg beüt a ménkű, akkor tényleg lesz egy "tartalék" bolgó, ahová pár embert át lehet menekíteni, de amúgy életvitelszerűen a következő párszáz évben nem hiszem, hogy oda emberek fognak költözni.

2017. okt. 16. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

Olvasd el Kim Stanley Robinson Vörös Mars c. könyvét.


Na olyan lenne.

2017. okt. 16. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!