Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Salétromsav desztillálása,...

Salétromsav desztillálása, hogyan?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Tömény salétromsavat szeretnék előállítani desztillálásal. Az a kérdés, hogy melyik a jobb módszer kálium-nitrát és kénsav reakcióelegyről desztillálni, vagy 65%-os salétromsav és tömény kénsav elegyéről? Csiszolatos desztilláló aparát meg fűthető keverő van hozzá.

2018. ápr. 19. 06:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha amatőrként csinálod, akkor előbb védőruházatot szerezz be! És köss biztosítást a házra. Majd csak utána kérdezd meg még egyszer ezt a kérdést.


[link]

2018. ápr. 19. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem vagyok kezdő, illetve nem is literszámra szeretném csinálni, füstölgő salétromsav tulajdonságait is ismerem. Esetleg valakinak van ezzel tapasztalata, hogy melyik a jobb módszer?
2018. ápr. 21. 11:07
 3/5 zé01 válasza:
77%
Nem hiszem, hogy a legjobb helyen tetted fel ezt a kérdést, de hogy válaszoljak is, teljesen jó a nitrátos módszer. Mindenképpen vízfürdőn kell melegíteni, ha túlmelegíted a reakció elegyet bomlik nagyon és sok lesz a savban az elnyelődött nitrogén-oxid.
2018. ápr. 26. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Ismeretterjesztő szándékkal megosztok egy eljárást:


A desztilációt érdemes a adszorber toronnyal egybekapcsoltan végezni, ami egy elenáramú, hűtött, töltött oszlop, pl Raschig gyűrűkkel. Az áramoltatott anyag azeotropos (65%)HNO3 legyen. Azért, hogy az esetleg keletkező NO2 ebben elnyelődhessen és kondenzálja a salétromsavat. az oszlop alján felgyűlő anyagot ki kell folyatni és hűteni kell, majd feladni újra az oszlop tetjére, miközben a kiszorítási reakci megy.


Az azeotropos HNO3-at elő kell hűteni, 2-3 Cfokra. A kiszorítást külön lombikban érdemes végezni, levegőztetéssel. (hogy a felszabaduló NO tudjon oxidálódni)


Praktrikusan egy 2000-es lombikban végezze a kiszorítást, felette egy erre csinált hűtött töltött oszlop, a tetején elvezetés egy vákuumszivattyúba (vizes). A levegő beáramoltatást folytáson keresztül a kiszorító elegybe buborékoltatva kell tenni.


A kiszorítás konc. kénsav + KNO3 keverékét ajánlom. a töltött oszlop aljából kifolyó elegy a dúsított salétromsav.


Az egész készüléket vízsugaras vákuumszivattyúval kell evakuálni úgy, hogy egy "szuszogón" keresztül levegő bugyborékoljon be a kiszorító reakció lombikjába.


A 65% os HNO3 ból a kénsav nem szorít ki semmit ez nem járható út.


Másik járható út a Magnézium nitrát - hexahidrát műtrágya hevítéses bontása és a gázok elnyeletése azeotrópos salétromsavban, ahogy azt fent leírtam.


Kíváncsi vagyok meddig lesz bent ez a válasz...

:)

2018. ápr. 30. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 zé01 válasza:
100%
Tömény kénsav nem tudom milyen hatékonysággal szedi ki a vizet a 65%-os salsavból de a 30%-os óleum az tuti hatékony, csak nem éri meg így csinálni.
2018. máj. 2. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!