Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi történne ha a földön...

Mi történne ha a földön létrejönne egy a föld tömegének felével egyenlő tömegű borsó méretű valami?

Figyelt kérdés
Milyen hatása lenne?

2018. márc. 6. 14:42
 1/9 anonim ***** válasza:
Összerántaná őket a gravitáció, ami a Föld pusztulásával, szétesésével járna.
2018. márc. 6. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Neutroncsillag lenne, és a Föld anyagát is begyűjtené.
2018. márc. 6. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Az kemény. Láttam egy másik tömeggel foglalkozó kérdést és érdekesnek tűnt.
2018. márc. 6. 17:30
 4/9 anonim ***** válasza:

Semmi sem történne. Az a borsó méretű anyag rettenetesen nyomná azt a kis talajrészt, ahová tetted. Annyira rettenetesen, hogy rögtön utat is vágna magának a föld közepe felé. Néhány másodperc után semmi sem emlékeztetne a létére, hacsak az nem, hogy hirtelen másfélszeres lenne a súlyod.

Mondjuk, ha emeletes ház méretű lenne, jó nagy lyuk keletkezne a helyén. És eleinte kissé lassabban "merülne".

2018. márc. 6. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

"hirtelen másfélszeres lenne a súlyod"

Nem így kezdődne.

Kezdetben 10000-szeres lenne a súlyod, mivel közel van az a kis darab.

Aztán - ha valami csoda folytán helyben tudnál maradni - folyamatosan csökkenne a súlyod.

Viszont közben a Föld felemelkedne kb. 2000km-t, és elvesztené a szilárd kérgét (összekeveredne minden), szóval nem lenne valami nyugodt a vidék körülötted.

2018. márc. 6. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Jaja. A Föld közepébe vezető útja közben minden anyagot jócskán maga felé rántana. Mivel a Föld egy viszonylag vékony kérgű képlékeny golyó, iszonyatos hullámzással próbálna átállni egy olyan gömbformára, ami a saját és a kis tömegpont közös tömegközéppontját is követi.

Az összes kéreglemez megcsúszna, minimum a határaik felszakadnának gigavulkánként, a tengerek, óceánok sok km magas cunamiként csapkondák körbe a Földet, elképzelhetetlen erősségű földrengések pusztítanának mindenhol, hegyek omlanának le...

Az élet, legalább bakteriális szinten, de túlélné, mi nem.

Még az ISS legénysége sem. A gravitációs változás kivédhetetlenül lerántaná az állomást a légkörbe és konyec.

2018. márc. 7. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Csillagászok szokták mondani, hogy a Földet teniszlabda méretűre kellene paszírozni ahhoz, hogy olyan sűrű legyen, mint egy fekete lyuk. Tegyük fel, hogy megmaradna borsó méretűnek. Ebben az esetben valóban beleesne a Föld közepébe, átszakítva a kérget. Azonban van egy kicsi probléma. Egy neutron csillag kb. 10-15 km átmérőjű gömb, de a tömege a Nap tömegének a 1,5; 2; legfeljebb max 3- szorosa, azaz kb. 330000 és egymillió földtömeg. De ez a tömeg nem elég a fekete lyuk állapotához, legalább 3-szoros naptömeg felett kell lennie valamivel. Tehát egy borsó nagyságú fél földtömegű objektumnak nem elég nagy a tömege ahhoz, hogy tartósan fekete lyuk maradjon, mert nincs elég tömege ahhoz, hogy akkora tömegvonzás alakuljon ki, amekkora ezt az állapotot stabilizálná. Így ki sem tud alakulni.
2018. márc. 7. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Alapból nem lenne egészséges ha megjelenne a Földön egy bazi nagy tömegű dolog, ami megzavarná a bolygó pályáját, forgását, na meg elég durva árapály-erők jönnének létre, torzítva az egész Földet, tektonikai lemezeket (földrengések, földcsuszamlások), vizet (szökőár), és csomó nem túl frankó dolog, amit nem élnénk túl.


No de lenne itt még más érdekesség is, hiszen a Schwarzschild-sugár = 2Gm/c*c ami majdnem fél centiméter. (mekkora az a borsószemed pontosan?)


Hát erre teóriák vannak csupán, hogy vajon így a lehetséges fekete lyuk horizontjának a sugarával egyező dologból vajon mi lesz? Milyen anyagszerkezet? Valami neutroncsillagféle? Vagy összeroskad valószínűleg sűrűbb anyagszerkezetté amilyen vélhetőleg a fekete lyukakon belül van? Vagy ahhoz több tömeg kéne, valami plussz tömeg még, vagy erő, hogy össze tudjon roskadni annyira az anyagszerkezet és így az a borsó méretű golyó hirtelen felfúvódna egy kissé, mert ez az anyagszerkezetben valamilyen nem stabil állapot (ellentétben a fekete lyukban vagy a neutroncsillagban lévő állapotot)


De valószínűleg ez már fekete lyuk lenne talán a Scwarzschild sugár küszöbén, de nem tudhatjuk hogy ilyenkor hirtelen neutroncsillaggá vagy fekete lyukká akarna válni ez az anyag. Ha neutroncsillag szerű anyagszerkezetté, akkor szétrobbanna, szétfeszítené a gravitáció ellen fellépő erő, hogy nem lenne ott elég helyük az atomoknak, meg hasonlóknak... de... esélyesebb, hogy akkor már roskadhatna össze ezen a határon. De passz.


Ha fekete lyuk lenne, meg nem akarna szétmenni ez a borsó, meg ugye a tömege is nőne, ahogy egyébként is sűrítené maga körül a Föld anyagát is, meg mivel a Föld-borsó együttes másfél Földtömegnyi lenne, belénk zuhanna a Hold is.


és mint fekete lyuk, ha az lenne, eléggé stabil lenne még (Hawking szerint az ennél kisebb méretű (fenti ötöde?) fekete lyukak nem lehetnek stabilak)


Szóval lehet, hogy stabil fekete lyuk lenne, ami zabálná fel a Föld anyagát, közben két pólusán nyomná magából ki a jeteket is.


Meg letérne ez az izé a jelenlegi Nap körüli pályáról egy kissé.


De... kérdéses... mert úgy fest, hogy a fekete lyukban lévő belső anyag anyagsűrűsége és a neutroncsillag anyagszerkezete lehet stabil, és nehéz megjósolni hol van az áttörés ha fokozatosan nőne egy neutroncsillagnak a tömege, mikor fogná magát és roskadna össze fekete lyukká... és mi lenne ha valaminek az anyagsűrűsége és ezért anyagminősége pont valahol a fekete lyuk és a neutroncsillag anyagszerkezete közt lenne hirtelen.... ?

2018. márc. 10. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Igazából nem sok jelentősége lenne, hogy mi is lenne, mert a Föld tömege a másfélszeresére nőne. Megnőne a gravitáció, a holdat magához húzná, a keringési pálya kifelé módosulna, kikerülnénk a lakhatósági zónából. Fél földtömegnyi anyag borsó méretben egy instabil képződmény lenne, hisz ekkora tömeg még a fehér törpecsillag állapothoz is kevés lenne, de ezt leszámítva, mondjuk úgy - a költségvetés, GDP, egészségügy a legkisebb gondjaink lennének.
2018. márc. 10. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!